Peygamberimize Nüfus Cüzdanı Çıkartmayı Diyanet Bakın Nasıl Değerlendirdi

Peygamberimiz Hz. Muhammed adına AKP İl Kırklareli İl Başkanlığı tarafından “nüfus cüzdanı” çıkarılmasına hemen her konuda hükümetle paralel açıklamalar yapan Diyanet İşleri Başkanlığını da rahatsız etti. Dini konularda en yüksek karar organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu “bunun arkasından pasaport ehliyet vs. gibi belgelerin düzenlenmesinin de yolu açılmış oluyor. Bu tür belgeler düzenlenmesi uygun değildir” denildi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’le birlikte son hacı kafilesi de Ankara’dan ayrıldı. Yüzbinlerce hacı adayı kendilerine yıllardır sıra gelmediği için hacca gidemezken milletvekilleri ve hatırlı parti yöneticileri bürokratlar da “özel kontenjan”dan ve Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nden alınan özel vizelerle hacca gitti. Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof.Dr. Murat Tuncer de hacı olacak rektörler arasında yer aldı.

Diyanetin dilekçeye cevabı

Emekli müftü CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes SÖZCܒye yaptığı açıklamada hem milletvekillerinin vatandaşın hakkını çalarak hacca gitmesini hem de AKP İl Başkanlığı tarafından Hz. Muhammed adına “nüfus cüzdanı” çıkarılmasını eleştirdi. Diyanet’in sorusuna verdiği cevabı da “eksik ve hatalı” bulduğunu belirten Özkes Hz. Muhammed’in Tayyip ismi verilen çoğunun bulunmadığını öne sürdü.

Diyanet’in dini konularda bağımsız hareket edemediğini öne süren Özkes SÖZCÜ muhabiri Başak Kaya’nın gündeme getirdiği Hz. Muhammed için AKP İl Başkanlığı’nın nüfus cüzdanı çıkartmasının dini açıdan uygun olup olmadığını bir dilekçeyle Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’na sordu.

Din İşleri Yüksek Kurulu başkan Vekili Dr. Hüseyin Kayapınar nüfus cüzdanının “kişinin Türk vatandaşı ve aile kütüklerinde kayıtlı bulunduğunu kanıtlayan belge” olduğunu bunun veriliş amacı hangi usul ve çerçevede verileceği kullanılacağının doa kanunda belirtildiğini hatırlatan Kayapınar Özkes’e gönderdiği yazıda şöyle dedi:

Belge düzenlemek uygun değildir
“Peygamberimiz adına nüfus cüzdanı düzenlemek herhangi bir yarar sağlamadığı gibi Kutlu Elçi’yi sıradan hale getirip saygınlığına gölge düşürecektir. Ayrıca mizansen bir üslup içinde başka belgeler (pasaport. Ehliyet vb.) düzenlemek için kapı aralanmasına yol açacaktır.

‘Hz. Muhammed’in Nüfus Cüzdanı’ başlıklı belgede yer alan bilgiler tarihi kaynaklarda bulunmakla birlikte Peygamber Efendimiz adına böyle bir belgenin düzenlenmesi uygun değildir. Bu bilgilerin Hz.Muhammed’in ailevi bilgileri başlığı altında verilmesi ise sakıncalı olmayabilir.”

Hac çıkmayınca Lübnan’a gitti
Normal hac için 3 yıl otelden yararlanmak için yaptığı başvurunun üzerinden de 4 yıl geçmesine rağmen bir türlü hacca gidemeyen emekli müftü Özkes kendisine önerilen “milletvekili kontenjanından yararlan” önerisine ise “hayır” dedi.

Yüzbinlerce kişinin hac için beklerken Diyanet’in ek kontenjan Suudi Arabistan özel vizesi milletvekili-bürokrat için özel vize uygulamalarıyla vatandaşın hakkını elinden aldığını öne süren Özkes “Bunlar doğru şeyler değil” dedi ve açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“AKP Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilen Numan Kurtulmuş hacca gitmeye kızının isteği üzerine karar verdiğeini açıklıyor. Kendisi milletvekili bile değil. Ancak yüzbinlerce vatandaşımız hac için sıra beklerken Numan Bey hemen hacca gidebiliyor. Hac için bile adaletsizlik yapılıyor. Tekrar soruyorum Suudi Arabsistan’dan alınan 10 bin ek hac kontenjanı kimler için kullanıldı?”

7 yıldır hac sırası bekleyen Milletvekili Özkes hacca gidemezken Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yapılacak Suriye ile ilgili toplantıya partisini temsilen gitti.”
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

21/10/2012