“Balyoz” olarak bilinen davada kısıtlamalara getirilen yasaklara rağmen herkes devre arkadaşlarını komutanlarını yalnız bırakmamaya çalıştı. Şimdi cezaevinden onlara teşekkür mektupları gönderiliyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Değerlendirme Denetleme Başkanı Korgeneral Turgut Atman da “balyoz Davası”nda 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve halen Hadımköy askeri cezaevinde “hüküm özetli sanık” olarak tutuluyor. Devre arkadaşlarına bir mektup yazdı. Yalnız onun değil az sonra okuyacağınız astsubayların mektubu da yürek yaralıyor.

“Tek bir soru sorulmadan 18 yıl hapis”

Sevgili dostlarım arkadaşlarım; biliyorsunuz artık 18 yıl ile cezalandırılmış ( ve ne yazık ki halen korgeneral rütbesi taşıyan ) bir subayım. 16 aydır süren kâbusta eğilmeden bükülmeden mücadele ettik belki de onları en fazla kızdıran da bu oldu ve beklenen ceza kesildi.

Sözde; 2003 yılında 1’inci Ordu Bölgesindeki illegal bir faaliyete üstelik de Irak Savaşının ortasında amirlerimden habersiz gizli saklı katılmış olma suçlamasıyla Diyarbakır’dan seçilerek tutuklanan tek general hatta tek muharip subayım. Benden başka ne kara ne jandarma ne de başka hava kuvvetleri personeli ( Bir hakim havacı albay dışında) yok Diyarbakır’dan. Görüyor musunuz bendeki gücü !..

Altında imzamın parafemin olmadığı çıktısı dahi alınmamış (yazdırılmamış) kimin bilgisayarında yazıldığı belirsiz ve benim evimde ofisimde kısaca egemenlik alanımdaki bir yerde ele geçirilmemiş iki satırlık bir yazıyı yazmakla suçlandım.’Sıkıyönetim listelerinde adın var’ dediler güldü bademler biz ‘devlet var hukuk var adalet var” sanarak ifade verirken…Mahkemede tek bir soru dahi sorulmadan düşünebiliyor musunuz 18 yıl ceza kestiler…

Mustafa Kemal’in askeri

Kamuoyu adeta hipnotize edildi ve bugünlere gelindi. Tekrar ediyorum eğilmedik bükülmedik dimdik duruyoruz karşılarında. Rütbemiz sökülmüş er olmuşuz haklarımız alınmış zordaymışız gibi sözler ise nerede durduğunuza ve bakışınıza göre değişir. Her zaman Mustafa Kemal’in eri askeri olmayı tercih ettim onların istediği düzenin generali olmaktansa tercihim yine aynıdır.

Bakın; biz (Atman Karataş) tutuklandıktan sonra yanımızda olabilen devre arkadaşlarımız ve sevgili eşleri ne cezaevinde ne de mahkeme salonunda bizi hiç yalnız bırakmadılar. Belki biz sıkıldık Silivri’den ama onlar hiç sıkılmadılar her zaman yanımızda oldular.

Biliyor musunuz tüm havacı sanıklar ‘76 Devresi bir tanedir örnektir’ diyerek bir kez daha onurlandırdılar bizi sayenizde. Dayanışmadan karacısı denizcisi bile kıvanç duydu.Sizler; tertipler arkadaşlar dostlar ve yürekten bağlı olanlar bizi çok mutlu ettiniz ve ileride çok tartışılacak olan yalnızlığımızı paylaştınız bizlerle. Ve en büyük teşekkür kadınlarımıza… Sizler olmasanız bile onlar her zaman bizimleydi…76 Devresinin sade sıcak tertemiz ve korkusuz yüreğini gördüm Silivri’de. Her şey için teşekkür ediyorum.”

Çocuklar hediye listesini hazırlarken
“Balyoz” Davasından hapis cezasına çarptırılan ve halen Maltepe Askeri Cezaevinde bulunan deniz astsubaylar Cafer Uyar Adem Ceylan Kenan Yüce Murat Dülek Canatan Turgut da gönderdikleri mektupta “Nasıl bu davayla ilişkilendirildiğimizi gerçekten anlayamadığımız bir kâbusun içerisindeyiz. İnanır mısınız geceleri uyuyabildiğimizde bazen gördüğümüz rüyalar buradaki en güzel anlarımız” diyorlar.

Gözaltına alınan tutuklanan her asker için evlerde büyük üzüntüler yaşandı. Çocukların yaşlı anne-babaların üzülmemesi için yalanlar da söylendi. Astsubaylar mektubunda evden ayrılış öykülerini anlatıyorlar. İşte onlardan birisi:

“Ne desek bilemiyoruz. Evlerimizden bir ayrılışımız var! çoğumuz çocuklarımıza başımıza gelenleri anlatamadık nasıl anlatalım daha biz ne olduğunu anlayamadık. Kızlarıma ‘kızlar yavrularım 5-6 aylığına gemiyle seyre çıkacağım. Yurt dışında liman yapacağız’ dedim. Babalarını göremeyecekleri için önce üzüldüler. Onlara ‘söyleyin bakalım ne istiyorsunuz hangi oyuncakları alayım’ dedim. Kızların üzüntüsü sonra sevince dönüştü. Büyük kızım kardeşini de alarak hediye listesi hazırlamak için odalarına gittiğinde eşime sarılıp hıçkıra hıçkıra ağladım.”

Tutuklu babanın en zor görevi
Eski Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu halen “Ergenekon” olarak bilinen davanın tutuklu sanıklarından. Cezaevinde ciddi sağlık sorunlarıyla uğraşırken en acı haberi aldı. Hukuk Fakültesi öğrencisi olan oğlu Emir trafik kazasında hayatını kaybetti.

Mahkemeden izin alındı ve Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu oğlunu toprağa vermek üzere Ankara’ya geldi. Bugün Ankara Kocatepe Camiinde kılınacak öğle namazının ardından baba en zor görevi yerine getirecek… Prof.Dr. Hilmoğlu’na sabırlar diliyorum.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

16/10/2012