Gaziler Şehit Dul ve Yetimlerinin “Teröre karşı halk mitingi” yapmasına “Bugün Ankara’nın kuruluş yıldönümüdür” deyip izin vermeyen Ankara Valiliği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Ulus’ta bulunan ilk TBMM önünde kutlamak isteyen kuruluşlara da “orası toplanma yeri değil” denilip izin vermedi.

“Vatan ve Cumhuriyet için Halk Buluşması” adı altında yapılmak istenen toplantının düzenlenmek istenmesi halinde buna izin verilmeyeceğini belirten valilik yetkilileri “Toplantı ve gösteri yapılacak yerler arasında TBMM önü bulunmamaktadır. İzinsiz toplantı ve gösteri yapılmak istenmesi halinde toplantıyı düzenleyenlerin yanı sıra buna katılanlar hakkında da yasal işlemler yapılacaktır” uyarısında bulunuldu.

ler tarafından tepkiyle karşılandı. Valiliğe kararın iptali için başvurulması ve bugün de kapsamlı bir açıklama yapılması planlandı

Valilik engeline takıldı
“Vatan ve Cumhuriyet için Halk Buluşmasını” düzenlemek isteyen Atatürkçü Düşünce Derneği Anadolu Ulusal Uyanış Dernekleri Platformu Ankara Seymenler Kulübü Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Cumhuriyet Kadınları Derneği Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı Dil Derneği Eğitim -İş Sendikası Engelliler Konfederasyonu Müzik Eğitimcileri Derneği Tüketici Hakları Derneği Türkiye Gençlik Birliği Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ulusal Eğitim Derneği Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği valilik kararının iptali için girişim başlattı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında bir araya gelmek isteyenlerin amaçlarının ulusal bayramı kutlamak ve bazı aşındırma girişimlerine dikkat çekmek olduğunu söylediler. Bu amaçla valiliğin kararını değiştirmesini isteyeceklerini bildirdiler.

“Eserleri tahrip ediliyor”

Buluşmayı gerçekleştirmek isteyen kuruluşların “çağrı” metninde 29 Ekim’de bir araya gelinmesinin gerekçesi ise şöyle belirtildi:

“Ata'mızın bu yüce eseri tahrip edilmektedir. O'nun en büyük devrimlerinden biri olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti bölünüp parçalanmak isteniyor. Bölücü anayasa girişimiyle din mezhep ve etnik köken farkı gözetmeden ‘Türk milletinin Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkı olduğu inancı’ O’nun en temel dayanaklarından biri yaptığı laiklik ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Türkiye otoriter bir din devletine dönüştürülmeye kalkışılmaktadır. Atatürk Devrimlerinin temel yasalarından eğitim ve öğretim birliği yok edilmekte silah zoruyla ülkeyi bölmeye çalışan eli kanlı teröristle müzakere masasına oturulmaktadır. Her gün yurdun her köşesinden şehit cenazeleri kaldırılmaktadır. Ülkenin aydınlan bilim adamları gazetecileri askerleri zindanlara atılarak susturulmaya ve halk sindirilmeye çalışılmaktadır. Ulusal bayramlarımızda kutlama törenleri kısıtlanmakta veya bahanelerle iptal edilmektedir.”

Eski TBMM önünde toplanılacak

“Önce vatan ve Cumhuriyet diyen herkesi birleşmeye Atatürk devrimlerini egemen kılmaya yurtseverlik ödevi yapmaya çağıran” kuruluşların Valiliğin kararına tepki gösterdiler.

Toplantı ve gösteri yapılacak yerler arasında Ulus ilk TBMM binasının bulunmadığını hatırlatan valilik yapılacak bir toplantının yasadışı olarak değerlendirileceğini bu durumda buluşmayı gerçekleştirenlerin yanı sıra toplantıya katılanlar hakkında da işlem yapılacağı bildirildi.

Valiliğin bu yazısından sonra dün bir araya gelen kuruluşlar Cumhuriyet bayramında yapılmak istenen böyle bir etkinliğin çok anlamlı izin verilmemesinin de büyük hata olacağını belirttiler. Buluşmayı gerçekleştirmek isteyen 20 civarında kuruluşun başkanı tepkilerini bugün basın toplantısıyla açıklayacak.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

18/10/2012