Adil Serdar Saçan 1998-2003 yılları arasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlü görevinde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketleri ile ilgili ses getiren önemli operasyonlar yaptı. Hükümetin değişmesinden sonra Saçan hakkında davalar soruşturmalar açıldı. Meslekten çıkarıldı silahı alındı. Bütün davalardan beraat kararı aldı idari soruşturmalar lehine sonuçlandı. Bir depoda bulunan Emniyet’le ilgili bazı evraklar gerekçe gösterilip Saçan meslekten çıkarıldı.

Saçan “Ergenekon Davası”nın sanığı olarak 15 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Geçen Çarşamba günü TBMM’ne geldi Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nda soruları cevaplandırdı. Ancak şimdiye kadar dinlenenlerden farklı şeyler oldu. Komisyon başkanı sinirlenip toplantıyı terk ett. Bir zamanlar sanık olarak ifadelerini aldığı kişiler onu sorguladılar.

“Beni işkencecilikle suçladılar”

Adil Serdar Saçan’a “kapalı kapılar arkasında ne oldu içerde niçin yüksek sesle konuşuluyordu?” diye sordum. İşte Saçan’ın anlattıkları:

“İçeriye girdiğimde niyetin ne olduğunu anladım. Albayraklar grubuna yönelik operasyon yaptık. Komisyon Başkanı AKP Milletvekili Nimet Baş Mustafa Albayrak’ın o dönem avukatıydı. Beni işkence yapmakla suçlayınca kendisine ‘Madem onun avukatıydın benim hakkımda DGM’ye niçin işkence yaptığıma ilişkin zamanında suç duyurusunda bulunmadınız?’ diye sordum. Oraya 28 Şubat için çağrılmadığım belliydi.

Sanki Engizisyon Mahkemesindeydim

Komisyon üyesi olmayan olmayan AKP milletvekili Harun Karaca’yı getirttiler. Karaca benim yürüttüğüm operasyonda Tufan Mengi Mustafa Albayrak Nemci Kadıoğlu ile birlikte gözaltına aldığımız kişilerden birisiydi. 2001 yılında kendilerine işkence yaptığımız iddiasıyla şikayette bulundular. Savcılık soruşturma yaptı. Takipsizlik kararı verdi. Bunlar takipsizliğe karşı itiraz etti. Ağır Ceza Mahkemesi itirazı reddetti. Takipsizlik kararı da kesinleşmiş oldu.

Bu konu konuşulurken insanları çırılçıplak soyup işkence yaptığımız suçlamasında bulunuldu. Nimet Hanıma kesinleşmiş mahkeme kararını hatırlattım ‘Sayın başkan siz hukukçusunuz karar kesinleşmiş. Bununla ilgili konuşamazsınız’ dediğimde ‘Biz o zamanki savcıları hakimleri mahkemeleri biliyoruz’ dedi. Ben buraya 28 Şubat için geldim başka şeyler soruluyor gündeme getiriliyordu.

Gözünün içine bakmamı söylüyordu

Milletvekili Harun Karaca bana ‘gözümün içine bak’ diye söyleniyordu. Ben de ‘bakıyorum kardeşim’ diye karşılık verdim. Onlar 10 kişi ben tek başınayım. Adeta Engizisyon mahkemesinde yargılama yapılıyor. Sordukları soruların 28 Şubat’la ne alakası var? Harun Karaca’yı gözaltına alındığında hiç görmemiştim. Sorgusuna katılmadım. Nitekim kendisi de beni sorguda görmediğini söyledi.

İçeriye girdiğimde AKP Milletvekili eski belediye başkanı Feyzullah Kıyıklı’nın tutumunu da anlatmak istiyorum. Bana gözünü dikmiş bakarken “Allah işte görüyorsun ya” dedi. Bir zamanlar kendilerine operasyon yapan Emniyet Müdürünü sorguya çekmek istiyorlardı. Böyle şey olur mu?

Harun Karaca konuşmasını sürdürürken Komisyon Başkanı Nimet Baş ‘Ben Harun Karaca’nın işkence gördüğüne ilişkin sözlerine inanıyorum. Albayrak’lara da işkence yaptınız ben onların avukatıydım’ diyor. İşkence olmadığına ilişkin kesinleşmiş yargı kararına rağmen adeta bunu tanımadığını belirtiyor. Yargı kararını tanımayan hukukçu olur mu?

Ben de aynı zamanda hukukçu bir insan olarak yargı kararını tanımayan hukukçu olunmasından utanırım’ dedim. Karşılıklı olarak konuştuk. Nimet Hanım da bana sert söylemlerde bulunduktan sonra ‘tarafsızlığımı yitirdim ben gidiyorum’ dedi ve çekip gitti.

Şunu belirteyim o dönem davaları açılanlardan bazıları milletvekili olduğu için davaları durdu.

Bağırırım ben milletvekiliyim
MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri belediyede operasyonu geciktirmekle delillerin karartılmasına neden olduğumuzu öne sürdü ve bana bağırmaya başladı. Ben de ona sesimi yükselttim. Bana ‘Burası polis müdürlüğü değil’ deyince ‘Ben de polis müdürü değilim.Bana bağıramaya da hakkınız yok’ karşılığını verdim. Yeniçeri ‘bağırırım ben milletvekiliyim’ dedi.

Tuncay Güney’i biliyorum
Tuncay Güney’i sordular. Onunla ilgili tek işlem yapan benim. İfadesini savcılığa göndermişim. ‘Nasıl birisi olduğunu’ sordular. ‘Gay olduğunu akıl hastası olduğunu biliyorum’ dedim.

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ben ve gazeteci Tuncay Özkan’la İstanbul’u yönettiğimiz öne sürüldü. Üçümüzün bir araya geldiğini ispat etsinler her şeyi kabul ederim. Böyle saçmalık olur mu?”

Hukukçu eski emniyetçi Adil Serdar Saçan kendisine 28 şubat döneminin sorulmadığını oraya bir zamanlar “şüpheli” olarak gözaltına alınan ve şimdi milletvekili olanlarla yüzleştirme yaptırıldığını söylüyor. Bu durum ve tutum komisyonun kuruluş amacına gölge düşürmüyor mu? Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un “kendilerini sorgu makamı olarak görüyorlar” diye gitmeme gerekçesini haklı kılmıyor mu?

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

19 Ekim 2012