25’i AKP’li olmak üzere toplam 35 milletvekili kendilerine tanınan ayrıcalıklarla “hacı” olabilmek için dün Suudi Arabistan’a gitti. Milletvekilleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kendilerine ayrılan kontenjandan yararlanırken sıradan vatandaş gibi hacca gitmek için başvuran CHP’nin emekli müftü olan milletvekili İhsan Özkes’e ise 6 yıldır sıra gelmedi. Özkes Diyanet’in 10 bin kişilik ek kontenjan aldığını ancak bunun el altından AKP’lilere dağıtıldığını öne sürdü ve bu konuda soru önergesi de verdi.


Bu yıl hacca gitmek için başvuranlarla birlikte 1 milyon 160 bin 657 kişi hac sırası bekliyor. İlk kez bu yıl başvuranların sayısı 291 bin 724 olarak belirlendi. Daha önce hacca gitmek için 6 kez başvurmalarına rağmen hacca gidemeyenlerden 2013 yılında hacca gitmek için yeniden başvurmaları halinde bu adaylar hacca gönderilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri Suudi Arabistan’ın bu yıl Türkiye’ye 76 bin 100 hac kotası verdiğini bunun 10 bin civarında artırılması için çalışma yaptıklarını ancak sonuç alamadıklarını söylediler. CHP Milletvekili İhsan Özkes ise kontenjanın alınmasına rağmen vatandaşlardan ve hac organizasyonu düzenleyen şirketlerden gizlendiğini öne sürdü.

35 milletvekili gitti

Hacca gitmek için vatandaşlar gibi normal kayıt yaptırmayan milletvekilleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “ayrıcalıklı” olarak dün hacca götürüldü. Esenboğa Havalimanında ihramlarını giyen 35 hacı adayı milletvekili dualarla uğurlandı. Giden milletvekillerinin 25’inin AKP’li olduğu bildirildi. MHP’den de Zuhal Topçu Ali Torlak ve Reşat Doğru “VIP hacı adayı” olarak dün saat 06.00 uçağıyla Suudi Arabistan’a gitti.

Yerel seçimlerin 27 Ekim’e çekilmesiyle ilgili oylama sırasında genel kurulda bulunmayan ve o günlerde hacda olduğu belirtilen eski milli futbolcu AKP Milletvekili Hakan Şükür de dün hacca giden milletvekilleri arasında yer aldı.

Milletvekillerinin yanı sıra bürokratlardan da hacca gidenler oldu. Bazı bakanların da birkaç içinde hacca gidecekleri bildirildi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de bugün hacca gidecek. Diyanet yetkilileri milletvekilleri için Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nden özel vize alındığını hac kontenjanının dışında tutulduğunu öne sürdüler.

6 yıldır sıra gelmiyor

CHP Milletvekili emekli müftü İhsan Özkes “Milletvekili ayrıcalığından yararlanıp hacca gitmeyi hiç istemedim böyle bir şeyi kabul de edemem. Yüzbinlerce kişi hacca gitmek için sıra beklerken o kontenjanların milletvekillerine ayrıcalık tanınarak verilmesini de doğru bulmam. Ben de otelde kalmak için başvuran ve 6 yıldır bekleyen bir vatandaşım. Hacca hak eden gitsin.Hac için milletvekilinin kontenjan kullanmasını da doğru bulmuyorum. Hac konusunda ne kendim ne de başkası için aracı olmam” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bazı uygulamalarını TBMM’de gündeme getirip eleştiren ve Diyanet’te olduğunu öne sürdüğü bazı yolsuzluk iddialarını da soru önergesiyle TBMM gündemine getiren Özkes şunları söyledi:

“Yolsuzluklarla ilgili sorulara Diyanet cevap vermekten kaçınıyor. Hac paraları amaç dışı kullanılıyor. Başkanın lojmanı için 400 bin lira ödendiğini sormama rağmen cevap alamadım. Geçen yıl hacda 14 milyon 500 bin Suudi Riyali’nin fazladan harcandığının müfettişler tarafından belirlendiğine ilişkin soruma da cevap vermediler.”

“Kontenjanlar el altından kullanılıyor”

CHP’li Özkes Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 10 bin kişilik ek kontenjan aldığını ancak bunun acentalardan saklandığını öne sürdü. Özkes SÖZCܒye yaptığı açıklamada bu kontenjanların hacı adaylarına değil AKP’lilere ve kendi çevrelerine el altından kullandırıldığına ilişkin önemli duyumlar aldıklarını belirtti ve şunları söyledi:

“Eğer 10 bin yeni kontenjan alındıysa bunun sıra bekleyen ve hak eden vatandaşlara verilmesi gerekirken bunun yapılmadığını Diyanet’e telefon ettiren milletvekilleri ya da hatırlı kişilerin istediği kişiler için kullandırıldığını duyuyoruz. Kullanılan ek kontenjanın Diyanet İşleri Başkanı’nın özel girişimiyle elde edildiği gerekçe gösterilip yalnızca Diyanet tarafından kullandırıldığı ve acentalara da kayıt yapma hakkının verilmediği öğrendik. Bu konuda soru önergesi verdim.”


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

18 Ekim 2012