Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu Malatya İnönü Üniversitesi rektörlüğü görevini yürütüyordu. “Ergenekon soruşturması” kapsamında 17 Nisan 2009’da tutuklandı. Aradan 35 yıl geçmesine rağmen tutukluluk hali devam etti. Cezaevindeyken karaciğer kanserine yakalandı. Bunlar değil ama onu yıkan haber televizyon kanalının alt yazısıyla geldi. Üniversite öğrencisi olan 21 yaşındaki oğlu Emir trafik kazasında ölmüştü.

Emir Hilmioğlu babasının tutuklanmasından sonra hukuk adamı olmaya karar vermiş Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanmıştı. Sık sık babasını cezaevinde ziyaret eden derslerden fırsat buldukça duruşmaları izleyen Emir 06 DG 1869 plakalı araçla arkadaşlarıyla sgiderken bir otobüse çarptı. Kazada Emir hayatını kaybederken arkadaşları Pınar Ertaç ve Burahan Bahadır da yaralandı.

Televizyon ayarını bozdular

Yeğeninin ölüm haberini alan Avukat Hayati Hilmioğlu Silivri 1 No.lu F tipi cezaevinde tutuklu olan kardeşi Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu’nun bu acı haberi televizyon ya da gazeteden öğrenmemesi için yardımcı olmalarını rica etti.

Cezaevi yöneticileri bu ricayı anlayışla karşıladı ve televizyonun izlenmemesi için merkezi sistem ayarı bozuldu. Böylece 1 No.lu cezaevinde bulunanlar televizyon izleyemedi. Hilmoğlu’nun bulunduğu bölüme gazete de gönderilmedi.

Hem televizyonlarının bozulması hem de gazetelerinin verilmemesine mahkumlar tepki gösterdi. Ancak. Cezaevi yetkilileri o sırada oğlunun cezaevine yetişmesi için Fatih Hilmioğlu ile ilgili işlemlerin yapıldığını bildikleri için şikayetler karşısında sessiz kaldılar arızayı gidermeye gazeteleri de almak için çalıştıklarını söylememekle yetindiler.

Mahkeme kararı zor çıktı

Avukat ağabeyi Hayati ile avukat kardeşi İhsan Hilmoğlu Fatih Hilmoğlu’nun oğlunun cenazesine katılabilmesi için mahkemeden karar çıkarılması için çaba gösterdilerd. Ancak Pazar günü olması nedeniyle büyük sıkıntı çektiler. 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerinin telefonları uzun süre bulunamadı. Silivri ve Çağlayan Adliyesindeki görevlilerin 50’nin üzerinde telefon konuşmasından sonra ancak hakimlere ulaşılabildi.

Bugüne kadar Pazar günleri cenaze için izin verilmezken hakimler Hilmioğlu’nun acı gününde evlerinden geldiler. Bazı hakimleri de Hilmoğlu’nun kardeşi otomobille evlerinden getirdi. Bir hakimin ağır hasta olmasına rağmen Hilmioğlu’nun gönderilebilmesi için evinden geldiğini SÖZCܒye anlatan ağabey Hilmioğlu “Hakimlere ulaşılmasında ve izin işlemini Pazar günü yapan hakimlere teşekkür borcumuz var. Fatih’in sağlık durumunu da bildiği için acıdılar ve işlemleri hızla sonuçlandırdılar” dedi

Okuyunca bayıldı

Tehcir ve Ermeni olaylarıyla ilgili araştırmalarıyla da tanınan bilim adamı Mehmet Perinçek ile aynı odayı paylaşan Fatih Hilmioğlu’na cezaevi yöneticileri de oğlunun vefatıyla ilgili haber vermedi.

Hilmioğlu’nun kardeşi mahkemeden “cenaze izni”ni aldıktan sonra Silivri Cezaevine geldi. Saat 17.30 civarında vcezaevindeki işlemler devam ederken bir görevli Hilmoğlu’nun cezaevinden çıktığını sanıp bozuk olan televizyon ayarlarını düzeltti ve merkezi yayın da başladı.

Açık olan ancak görüntüsü bulunmayan Hilmioğlu ve Perinçek’in odasındaki televizyonda da görüntülü yayın izlenmeye başlandı. Televizyonda “Ergenekon tutuklusu Fatih Hilmioğlu’nun oğlu Emir Hilmioğlu trafik kazasında hayatını kaybetti” alt yazısını okuyan Fatih Hilmioğlu o an bayıldı.

Bu adam nasıl dayanacak?

Ağabeyi Avukat Hayati Hilmioğlu SÖZCܒye şunları söyledi:

“Fatih’in bu haberi televizyonrdan gazeteden öğrenmemesi için büyük çaba gösterdik. Başta cezaevi yetkilileri olmak üzere herkes bu konuda bize yardımcı oldu. Mahkeme ilk kez Pazar günü toplanıp karar verdi. Hepsine teşekkür ediyoruz. Ancak tüm çabalarımıza rağmen Fatih yeğenimin ölüm haberini kardeşimiz İhsan’dan değil yine televizyondan duymuş oldu. Kardeşim zamanında yetişti ve ‘izin aldık seni götüreceğiz’ demiş.

Bu adam bu acılara nasıl dayanacak. Suçsuz-günahsız olarak cezaevinde tutuluyor. Hastalığı ilerlemiş durumda. İnanın bir suçu yok. Suçu olsa yatsın derim. Fatih cezaevine girmeden önce sirozdu. Cezaevinde bağışıklık sistemi çöktü ve karaciğer kanserine çevirdi. Onun cezaevinde haksız yere tutulması ağırdı ama Emir’in ölümü her şeyden ağır oldu. Onun bu acıya nasıl dayanacağını da bilemiyorum.”.

Toprağa verip gidecek

Pazar akşamı yanında bir teğmen ve üç çavuşla birlikte uçakla Ankara’ya gelen Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu gözyaşları içinde taziyeleri kabul etti. Bugün Ankara Kocatepe Camiinde kılınacak öğle namazından sonra Emir Hilmioğlu da Karşıyaka mezarlığında toprağa verilecek.
Yolunun son yolculuğuna cezaevinden getirilen Hilmioğlu ise izin süresi dolduğu için bu akşam uçakla İstanbul’a götürülecek ve oradan da Silivri Cezaevine konulacak.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


16/10/2012