Silah taşıdığı gerekçesiyle Moskova’dan kalkan Suriye uçağı Türkiye’ye indirildi. Arama yapıldı Başbakan “Harp silah ve araçları” bulunduğunu açıkladı. Silah tamam ama “vasıta” deyince bunun içine telsiz elektronik parçalar da giriyor. Kamuoyundaki genel kanı şu: Eğer gerçekten silah bulunmuş olsaydı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan o parçaları mutlaka kameralara gösterir Türkiye’nin uçağı indirmekle ne kadar haklı olduğunu anlatırdı.

Araştırıyoruz soruşturuyoruz uçaktan silah çıktığını gören yok. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov “Uçakta yasal bir kargo vardı” dedi. Suriye Dışişleri Bakanlığı da “Uçak herhangi bir yasadışı malzeme ya da silah taşımıyordu. Türkiye kolileri göstersin” çağrısında bulundu.

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş da “sivil uçaklarla bu tür malzemeler taşınmaz diye bir şey yok. Gerekli koşullara uyulursa harp silah ve vasıtaları taşıyabilir” diyor “Ne bulunduysa bunun gösterilmesi içinden çıkılamayan bir şeyse bu konuda üretici firmadan bilgi alınması gerekir” diyor. Karakuş’a göre Rusya ve Suriye’yi zora sokacak bir durum olsaydı Başbakan bu malzemeleri basına gösterirdi.

O şubede çalışan asker

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda uzun süre görev yapan ve şimdi sivil havacılık şirketinde çalışan emekli bir askerle konuşuyoruz. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevde olduğu dönemde ulaştırma uçaklarının hem harekat hem de lojistik faaliyetlerde kullanılmasıyla ilgili şubesinde çalışmış. Dahası havadan patlayıcı yanıcı yakıcı zehirli malzemelerin taşınmasını planlayan koordine eden bir kişi. Görevi gereği Genelkurmay Başkanlığı ve diğer kuvvet komutanlıklarıyla yakın çalışmalar yapmış.

Bir zamanlar Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda alt görevlerde bulunan bazı kişiler bugün hükümet yetkililerini bilgilendiriyor. Bunlar arasında irticai faaliyetleri nedeniyle Silahlı Kuvvetlerden atılanlar da var. Sivil havacılık gibi dinamik bir yapıya bazı personelin ayak uyduramadığı da biliniyor. Şimdi o askerin anlattıklarını okuyalım:

Sivil uçaklarla da taşınabilir
“Havadan yolcu uçakları ile askeri malzeme taşınmaz diye bir şey yok. İster askeri ister tıbbi ister başka şey olsun çeşidi önemli değil. Önemli olan malzemenin kullanım amacı ile tehlikeli madde sınıfında olup olmadığıdır. Bu konuda sivil amaçlarla 2 ana doküman var birisi Uluslararası sivil havacılık kuruluşu ICAO diğeri ise taşınacak yüklerle ilgili kuruluşu olan IATA’dır. IATA nın dokümanı genelde ICAO üyesi olmayıp da bu kuruluşa üye olan veya ülke ICAO üyesi olup da IATA üyesi şirketlerin kullanabileceği doküman olup bu iki doküman arasında uyuşmazlık olursa nihai sonuç ICAO dokümanındaki hükümlerdir. Havadan tehlikeli madde taşınabilmesi için:
1. Bu dokümanlardaki kısıtlar dahilinde malzeme belirlenmiş hazırlanmış etiketlenmiş nakledilmiş yüklenmiş vs uygun prosedürlerin yapılmış olması gerekir.
2. Bu malzemeler için şirket yapacağı başvurular ile üstünden uçuş yapılacak ülkeler ile gideceği ülkenin mevzuatlarına uygun izni Dışişleri’nin ilgili birimi yoluyla alacak.

3. şirketin havadan tehlikeli madde taşıdığı sivil havacılık tarafından onaylanmalı ve bu kendi mevzuatında belirtmeli
4. Tüm bu uygulamalar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) ilgili talimatına uygun olmalı.

10 dakika sonra gösterirlerdi
Havadan tehlikeli maddelerin taşındığında taşınan malzemeler bildirime tabidir. Üzerinden geçilen ülkelerde istediği uçağı sadece güvenlik gerekçesiyle indirebilir. Ancak bunu ilgili otoriteye izah edilebilmeli. Benim son sözüm şudur: Eğer indirilen Suriye uçağında gerçekten açıklanan malzemeler çıksaydı 10 dakika içinde bunlar sergilenip basına gösterilirdi.”

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Kurakuş kamuoyuna yanlış bilgiler verildiğini belirtiyor. Askeri malzemelerin askeri uçakların yanı sıra sivil uçaklarla da taşınabildiğini bunun için de izin alınması gerektiğini belirtiyor. Karakuş da bize şunları anlatıyor:

“Sivil uçak şirketlerinden koşulları uyanlara da askeri malzeme taşımaları için yetki veriliyor. Bunun için pilot ve diğer personel de eğitimden geçiriliyor. Bunların yanı sıra en önemli hüküm de taşınan madde hakkında geçeceğiniz ülkelere bilgi vermenizdir. İndirilen Suriye uçağında askeri malzeme varsa ve bu konuda ülkemize bildirimde bulunulmadıysa biz haklı çıkarız. Bunun için askeri malzeme olduğunu kanıtlamamız gerekiyor.
Değerlendirmemize göre bunlar harp silah ve vasıtalarıdır. Bunun içine de telsiz elektronik parçalar dahil her şey girer. Bir an önce bu konu kapatılmazsa büyük bir hava sahasına sahip olan Rusya. Bize sıkıntılar çıkarır.”

Geriye dönük bir araştırma yaptığımızda Kıbrıs harekatı sırasında Libya’dan değişik dönemlerde Pakistan’dan alınan genel maksat bombalarının da önemli bir bölümünün Türk Hava Yolları uçaklarıyla geldiğini de ekleyelim.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


13/10/2012