CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof.Dr. Haluk Koç içinde askeri malzeme olduğu iddiasıyla Ankara’ya indirilen Suriye uçağı ile ilgili istihbaratın da Uludere’de PKK’lı diye vatandaşlarımızı öldürülmesine neden olan yanlış istihbaratı verenlerle aynı olduğunu öne sürdü. Koç “Uludere’de 35 vatandaşımızın öldürülmesini Akdeniz’e düşen ya da düşürülen uçağımızı Başbakan nasıl açıklayamıyorsa uçakta ne bulunduğunu da açıklayamıyor” dedi.

Avrupa Birliği’nin de Türkiye’ye farklı bakmaya başladığını belirten Koç SÖZCܒye yaptığı açıklamada “AKP’den demokrat bir parti Erdoğan’dan demokrat kimlik yaratmaya çalışan aymazlar da özeleştiri yapmaya başladılar. Senaryoyu yazanlar Erdogan’ı batıda farklı bir biçimde gösterenler de şimdi pişman” iddiasında bulundu. Koç şunları söyledi:

Çelik’le birlikte çıkalım

Hüseyin Çelik AKP’nin ben de CHP’nin sözcüsüyüm. O konuştuğu zaman 17 televizyon canlı veriyor ben konuştuğum zaman canlı yayın araçları olmasına rağmen yayına girilmiyor. Demokrasi bu mu? Her zaman ülke sorunlarıyla ilgili olarak Çelik’le istediği televizyonda açık oturuma hazırım.

CHP’nin daha önce gündeme getirdiği konular artık Avrupa Birliği raporlarında da yer almaya başladı. Sendikalar sözleşme yapamıyor öğrenciler cezaevlerine atılıyor adil yargılama hakları ihlal ediliyor. Balyoz davasında yaşanan hukuksuzluklar da raporlara girdi. Televizyonlarda bunlar bile söylenemiyor.

Cihad için topraklarımızda
Uluslar arası oyun kurucuların talimatı ve yönlendirmesiyle başlayan Suriye macerası gittikçe batağa giriyor. Suriyeli olmayan değişik uyruklu bir çok kişi kafasına göre cihad yapmak üzere Türkiye üzerinden girip çıkıyorlar. Selefiler Müslüman kardeşler bizim topraklarımızda dolaşıyor. Suriye sınırındaki illerimizde başta hizmet sektörü olmak üzere esnaf ciddi sıkıntı içinde. Suriye üzerinden başka ülkelere yaptığımız ihracat ta çok olumsuz bir biçimde etkilendi.

Rusya ile sonbahar dönemi

Rusya ile olan ilişkilerimizde de sonbahar dönemine girildiğini görüyoruz. Moskova-Şam seferini yapan uçağın Türkiye’ye indirilmesi ilişkileri germeye başladı. Putin’in ziyaretini ertelediğini açıklaması ciddi bir mesajdır. Zaten içine düştüğümüz durumu kendinden menkul Dışişleri Bakanının bir ay önceki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde başını iki elinin arasına alarak verdiği ‘eyvah pozu’ da anlatıyor. Bu politikayı çizenlerle fıkradaki gibi ciddi özeleştiri yapacak noktaya gelirler. D

İstihbarat aynı yerden
Akdeniz’e düşen uçağımızı Uludere’de öldürülen 35 vatandaşımızla ilgili açıklama yapamadık ve olaylar karanlıkta kaldı. Şimdi indirilen uçakta ne bulunduysa bunu da açıklayamıyor. İstihbaratı hangi kaynaktan geldi? Uludere’de 35 vatandaşımızın öldürüldüğü istihbaratı veren kaynak mı verdi? İstihbaratın yanında talimat da verildi mi? Başbakan sinirlenmeden bunlara cevap vermeli. Şiir okumakla bunlar yanıt bulmuyor.

Milletvekilleri serbest kalmadan
Partimiz Merkez Yürütme Kurulu’nda tutuklu milletvekilleriyle ilgili geçen yasama yılı başında imzalanan protokol çerçevesinde AKP bir irade geliştirmezse Başbakanın gece aklına gelen fikirleri sabah bir kanun teklifine dönüştürerek CHP grubuna uzlaşma aramaya gelmemesi gerekiyor. Bunun yolunu kapatıyoruz. MHP ile bal- kardeş gidiyorlar. Çoğunluk ararlarsa MHP’den istediği desteği alsınlar.

Kuşa bak kuşa Bir yandan da bunlar ‘kuşa bak kuşa’ politikası gibi yürüttükleri politikayla milletin yaşamını iyice dara sokacak ahlaksız zamlar diye tarif edebileceğimiz zamları milletin sırtına yüklüyorlar. Millete ‘kuşa bak kuşa’ diyor ve onların havaya bakmasını sağlıyorlar ardından zamlarla vuruyorlar. En pahalı benzini motorini kullanan ülke Türkiye.

İnanç temeline göre ayırıyorlar

Yeni büyükşehirler oluşturuluyor. Haritayı önlerine almışlar bir şeyler yapıyorlar. Örneğin Hatay’ın içerisinde inanç temeline dayalı olarak mahalleleri ayırarak yeni belediyeler oluşturuyorlar. 2 binden fazla belediye halka sorulmadan kapatılıyor. Seçim sistemi üzerinde oynayacakları sinyali geliyor. Gölde su bittikçe kurbağayı yüzdürecek önlemleri almaya çalışıyorlar. Korku toplumu olduk ama her işin bir sonu var.”

----------

İstiklal marşımızı kullanıyorlar
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ulusal çıkarlarımızı korumanın ulusal değerlerimize sahip çıkmanın ülkede adeta suç haline geldiğini belirtti. Koç ulusal bayramlarla ilgili kısıtlamalara tepki gösterdi ve bu konudaki yönetmeliğin düzeltilmesini istedi. Türk Hava Yolları’nın (THY) İstiklal marşımızı farklı bir biçimde gündeme getirmesine de tephki gösteren Koç şunları söyledi:

“İstiklal marşımızın bu tür reklam promosyon aracı olarak kullanılması kabul edilemez. Bu tür değişikliklerle marşımızın içi boşaltılıyor. Marşımızın içini boşaltacak şekilde reklam aracı olarak kullanılmaması gerekir. Her şeyi alıştıra alıştıra decenere etmekte AKP bire birdir.”


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

13/10/2012