Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul Yetimler Derneği Ankara Şubesi tarafından 13 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’de Ankara-Tandoğan meydanında “Teröre karşı halk mitingi” düzenlemek için Ankara Valiliği’ne başvurdu. Valilik mitinge izin verdi. Gaziler hazırlıklarını yaptı. Mitingte hükümetin terörle mücadele yerine “müzakere”sinin eleştirileceği öğrenilince gazilere “O gün Ankara’nın başkent oluşunun yıldönümü. O yüzden Tandoğan meydanında mitinginize izin vermeyeceğiz” denildi. Karar gazileri şoke etti. Gaziler tüm engellemelere rağmen mitingi yapmakta kararlı olduğunu söylediler.

Terör olaylarını lanetlemek hükümetin teröre karşı uyguladığı politikayı eleştirmek mayınlara karşı dikkat çekmek için miting düzenlemeye karar veren gaziler değişik sivil toplum örgütleri ve siyasi partilere gidip mitinglerine destek olmalarını istediler. Miting meydanına bayrağımız ve Atatürk resmi dışında herhangi bir pankart taşınmayacağını da bildirdiler ve yazılarında şöyle dediler:

“Teröristler muhatap alınıyor”

“Teerörü bitirecek önlemler almak yerine aksine teröristlere taviz veren tutumları karşısında Şehit aileleri ve Gazileri olan bizler acımızın halkımızın da acısı olduğu bilinci ile sesimizi yükseltiyoruz.

Biz neden gözlerimizi bacaklarımızı kollarımızı bu vatan topraklarında bıraktık? Neden bu vatan uğruna şehit olduk gazi olduk? Neden analarımız babalarımız yakınlarımız arkadaşlarımız bu acıları çekti çekiyor? Siyasi irade sorunu TBMM’de çözmek yerine teröristleri muhatap almaktadır. Bu yanlış bir yoldur. Doğru olan yol terörün kaynaklarını kurutmak ülke içinde kardeş ve birliği pekiştirmektir.

Şehit olmaya da hazırız
Bizler halkımızdan bu ülke için canlarını vermiş olanlara ve gazilere saygı bekliyoruz. Gaziler olarak biz kayıplarımıza karşın ülkemizin bütünlüğünü istiyoruz. Ülkeyi bölmek isteyen ve bu gücü dayandıkları emperyalist ülkelerden alan terör örgütlerine karşı doğru bir siyaset uygulanmasını talep ediyoruz.

Sesimize kulak veriniz. Vatanımızı bölmeye birliğimizi yok etmeye kalkışmayınız. Bizler bu uğurda canımızı kalan diğer organlarımızı feda etmeye ve de şehit olmaya hazırız.”

Vali Yardımcısı: Ya iptal ya erteleme
Mitinge iki gün kala Ankara Vali Yardımcısı Fahri Aykırı dernek yöneticilerini davet etti “Miting yapacağınız gün Ankara’nın başkent oluşunun yıldönümü. Bunun için törenler yapılacak” dedi. Gazi Koray Gürbüz ise “Bize izin verdiniz. Ankara’nın başkent oluşunun yıldönümü olduğunu o zaman bilmiyor muydunuz. Bizden mitingi iptal etmemizi ya da ertelememizi istiyorsunuz. Önümüz tatil ardından havalar iyice bozacak. Bunun anlamı miting yapmayın” dedi.

Ankara’nın başkent oluşunun yıldönümünde Harp Okulu öğrencilerinin Kızılay’da yürüyüşlerine iki yıldır izin vermeyen Ankara Valiliği’nde cumartesi günü yapılacak tören ise saat 11.00’de bitiyor. Bu durumu hatırlatan gazilere “O gün Ankara’ya gelip Anıtkabre gitmek isteyenler olabilir. Yolların kapalı olmasını istemiyoruz” diye kararlarını savundu.

Gaziler mitinglerine izin verilmesi için dün Valiliğe gidip Vali Alaattin Yüksel ile görüşmek istedi. Ancak valinin makama gelmediği bildirildi. Gaziler mitinglerinin iptal edilmesini isteyen valiliğin kararına karşı dava açacaklarını yaptıkları harcamaların da tazminini isteyeceklerini söylediler.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

12/10/2012