Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen’in Büşükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilmesinden sonra Eskişehir’de değişim başladığı anlatılır. Bir zamanlar yakınından bile geçilemeyen Porsuk çayı şimdi kente hayat verirken bir çok ilk bu kentte yaşanıyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’yle uylum içinde çalışan en büyük ilçcesi Tepebaşı’nda da Türkiye’de hiç olmayan uygulamalar yapılıyor. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen sanatçılar seramik ve pişmiş topraktan eserler ortaya koyup kente armağan ediyor. İşte bu yıl 6.sı düzenlenen sempozyuma yine değişik ülkelerden sanatçılar geldi günlerce çalıştı ve eserlerini tamamlayıp gelecek yıl görüşmek üzere ülkelerine döndüler. Onların yaptıkları Cindoruk ailesine ait eski tuğla fabrikasında sergileniyor.

Engelli gençler hayata bağlandı

Tepebaşı Belediye Başkanlığını iki dönemdir yürüten Ahmet Ataç bugüne kadar hiçbir belediyenin yapamadığını yapmış. Zihinsel engelli 15 genci eğitilmiş tüm hizmetlerin bu gençler tarafından yapıldığı iş adamı Sedat Ergül’ün işlettiği Gökkuşağı kafede çalışmaya başlamış. Bunun başka bir örneği de yok. Başkan Ataç “Bir zamanlar evinden dışarıya bile çıkarılmayan bu gençlerimiz şimdi işlerine gelip gidiyor para kazanıyor. Onlar da aileleri de çok mutlu” diyor.

Bunun devamı da gelecek. Ayrıca engelli gençler için oluşturulan hobi bahçeleri de onları hayata daha çok bağlıyor ve gelişmelerinde de hayli etkili oluyor. Uzmanlar denetiminde yapılan bu çalışmaların yanı sıra gençleri meslek sahibi yapacak topluma kazandıracak yeni adımlar da atılmaya devam ediyor.

MİT binası sanat merkezi oldu

Bir zamanlar MİT bölge müdürlüğünün yeri olan bina boşaltıldıktan sonra Tepebaşı belediye tarafından sanat merkezine dönüştürülmüş. Yılda 2 bin çocuk bu merkezlerde değişik dallarda eğitim alıyor.

Tepebaşı’nın en büyük parkına ise TEMA’nın kurucularından Hayrettin Karaca adı verildi. Eskişehir’e tepeden bakan bu park Karaca’nın istediği gibi. Hiçbir yerinde beton kullanılmamış her şey doğal.

Masal şatosundaki Türkiye

Ülkemizde tarihi özelliği olan ne kadar kule varsa bunları Eskişehir’deki bilim sanat ve kültür parkında görebilirsiniz. Macellan’ın gemisinin aynı ölçülere göre yaptırılmış. Oraya gidip de fotoğraf çektirmeyen yok. Bir bakıyorsunuz Türkiye’nin bütün kulelerini masal şatosunda görüyorsunuz.

Eskişehir’in her yeri parklarla dolu. O parklarda heykeller görürsünüz. Yalnız parklarda değil caddelerde bir bank üzerinde yerleştirilmiş konuşan iki hanım heykeli. Onlarla aynı bankı paylaşan iki hanım oturmuş sohbet ediyor. Sanki heykelin birer parçası gibi… Simitçi hanımın simit arabasının yanında ayı heykeli. Bunların hemen önemli bir bölümünün Yılmaz Büyükerşen’in elinden çıktığı belirtiliyor.

Porsuk çayının üzerinde tekne turları düzenleniyor. Porsuk üzerinde bakımlı düzenli ve özenli bir biçimde yapılmış köprüleriyle Eskişehir farklı bir görünüm kazanırken turistik il olma özelliği nedeniyle de Eskişehirli memnun…
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

11/10/2012