Foto muhabiri arkadaşlarımız TBMM’de ilginç görüntüler yakalar bunlar arasında “torpil” notları da sıkça basında yer alır. Milletvekilinin elinde “torpil notu” bulunan fotoğrafı bu kez DHA muhabiri Ümit Kozan çekti ve o fotoğraf SÖZCܒde yayımlandı. Bu fotoğrafın peşine düştüğümde bu kadar ilginç bilgilere ulaşacağımı açıkçası beklemiyordum.

AKP Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş’in bakana hitaben yazdığı ancak bakanlık yetkililerinin “bize ulaştırılmadı” dediği notta ”Sayın Bakanım daha önce uzun süre yöneticilik yapan halen Adıyaman Ticaret Meslek Lisesinde öğretmen olarak çalışan Y.A’nın Kahire (Mısır) Eğitim Ataşesi olarak değerlendirilmesi hususunu hürmetlerimizle arz ederim. Saygılarımla” diye yazıyordu.

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim müşavirleri ve eğitim ataşeleri sınav kılavuzunu 20 Temmuz 2012’de açıkladı. Sınav da16 Eylül 2012’de yapıldı. Sınava katılanlar sınav sonuçlarını heyecanla beklemeye başladılar. Eğitim ataşesi görevlendirildiği ülkede ayda ortalama 6 bin 200 euro alacaktı.

Sınav kılavuzuna göre adaylara 100 soru yöneltilecek değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacaktı. Sınavda başarılı sayılabilmesi için adayın 70 ve üzerinde puan alması diğer bir deyimle 100 sorudan en az 70’ini doğru cevaplandırması gerekiyor. Bu sistem yeni değil 1999 yılından bu yana uygulanan bir yöntem olduğunu da hatırlatalım.

Sınav yapıldıktan 19 gün sonra

Kendinden önceki bakanları sık sık eleştirmesiyle tanınan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer yapacağını yine yaptı önceki bakanlar dönemindeki uygulamayı da üstelik sınav yapıldıktan tam 19 gün sonra değiştirdi.

Yönetmelik ve buna ilişkin çıkarılan kılavuzu dayalı olarak 16 Eylül’de sınava katılan adaylar sonuçları beklerken Milli Eğitim Bakanlığı’nın kılavuzda olmayan bir duyurusunu gördüler. Puanlama sistemi değiştirilmiş 70 puan alma zorunluluğu da ortadan kaldırılmıştı.

Ne olmuştu da Milli Eğitim Bakanlığı 70 ve üstünde soru cevaplandırılması gerekirken uygulamayı değiştirmişti? TBMM’de Suriye’ye sınır ötesi harekat yetkisinin verilip verilmemesi konusunda görüşmeler yapılırken AKP Milletvekili Murtaza Yetiş sınava katılan hemşerisinin işi için hazırladığı notu bakana vermenin hazırlığı içindeydi.

Torpil notundan bir gün sonra

Bu kadar özenle yazdığına göre bu not Bakan Ömer Dinçer’e verilmiştir. Ancak Bakanlık yetkililerine sorduğumda “Talep Sayın Bakanımız tarafından alınmamıştır. Taleple ilgili de bir işlem yapılması mümkün değildir” dediler başarılı olanların daha sonra mülakata alındığını hatırlattılar.

Bu kadar da olmaz. 4 Ekim’de “torpil fotoğrafı” çekiliyor Milli Eğitim Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından 5 Ekim’de “duyuru” yapılıyor. Bu duyuru da sınav değerlendirme yönteminin değiştirildiği belirtiliyor ve şöyle deniliyor:

“Her branş için başarı puanı hesaplanmasından [ Puan =( Doğru Sayısı /max.doğru sayısı) x100 ] formülü kullanılacaktır. Sınavda yer alacak her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.”

Sınav kılavuzunda açıklanan “mutlak değerlendirme” sisteminin yerini ilginç bir “bağıl değerlendirme” sistemi aldı. Bu değerlendirme sistemine göre örneğin sınavda en yüksek notu ( bu durumda ham puanı) alan adayın notu 75 olsun ve bir başka aday da 53 puan almış olsun. Kılavuzda açıklanan değerlendirme sistemine göre ikinci aday 70 puanın altında puan aldığı için başarısız sayılacağı halde yeni değerlendirme sistemine göre 53 puan alan bu aday yeni hesaplamayla 70.6 puan alarak başarılı sayılacak. Değerlendirme sistemine göre hiçbir adayın başarılı sayılamayacağı bir sınavda ancak 46 puan alabilmiş olan bir aday bile MEB’in yeni değerlendirme sistemi ile 70 puanın üzerinde puan almış olarak başarılı sayılacak.

70’in altında aldıkları için mi?


Bu “son dakika değişikliği” kimler için yapıldı? Sınava katılan bir eğitimci “Bakanlığın yurtdışına göndermek istedikleri torpilli kişileri 70 ve üzeri puan alamadıkları için onları kurtarmak amacıyla mı yapıldı?” diye soruyor.

ABD Almanya Fransa Avusturya Avustralya Belçika Danimarka Gürcistan Hollanda İngiltere İsviçre İsveç Mısır Rusya S.Arabistan KKTC Kazakistan Türkmenistan Azerbaycan Kırgızistan ve Özbekistan’da müşavirlik ve ataşelikler var.
Bu ülkeler yetmiyormuş gibi 10 Eylül 2012’de ABD’nin Bosna Chicago Houston Fransa’nın Bordo İtalya’nın Milano S.Arabistan’ın Cidde kentlerinin yanı sıra İran Afganistan Romanya Bulgaristan Makedonya Bosna Hersek Arnavutluk Ukrayna Pakistan Libya Bosna Hersek Kanada’da müşavirlik ve ataşelikler açılması kararlaştırdı.
Yazılı sınavın değerlendirmesinde bunlar olurken mülakatta neler olabileceğini varın siz hesap edin…
-------------

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

10/10/2012