Bölücü terör örgütünün eylemleri örgüte karşı yürütülen operasyonlar Kuzey Irak için var olan sınır ötesi harekat yetkisi kullanılmazken Suriye için sınır ötesi harekat yetkisi alınması gündemde yerini korurken bir çok olay ya duyulmuyor ya da yazılamıyor. Oysa birbirinden ilginç konular var.

Ankara’nın şu günlerde konuştuğu bazı ilginçlikleri sıralayalım:

1- O sınav artık yok:
Sessiz sedasız yönetmelikler değiştiriliyor. Son örneği de verelim: Kamu kuruluşlarına alınacak avukatların sınavı ÖSYM tarafından yapılıyordu. 3 Ekim tarihli Resmi Gazeteyi incelediğimizde yapılan yönetmelik değişikliğiyle avukat alımı merkezi atama dışına çıkarıldı avukatların mülakatla alınması sistemine geçildi. Yani torpilini bulan AKP’ye yakın olanlar bundan böyle kamu avukatı olarak görev yapacaklar. Ya atandığı hizmet bölgesinde birkaç ay bile kalmadan kendilerini Ankara’ya atan hakim ve savcılar konusunda HSYK ne der?

2- Hangisi doğru?: Terörle mücadele konusunda açıklanan rakamlar biriyle çelişiyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in Türkiye gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak’ın sorusu üzerine ocak ayından 24 Eylül tarihine kadar 427 teröristin öldürüldüğü belirtildi. Bir gün sonra Başbakan Erdoğan öldürülen terörist sayısını 239 olarak açıkladı. Yani ölü ele geçirilen terörist sayısı arasında tam 188 kişilik fark var. Oysa Genelkurmay öldürülen terörist sayısı konusunda da Başbakana aynı rakamı vermişti. Bu durum Devletin açıkladığı rakamlara güvensizlik yaratıyor.

Suriye tarafından atılan top atışlarına misliyle karşılık verdiğimiz Başbakanlık tarafından açıklanmıştı. Bu atışlar sırasında öldürülen Suriye askerleriyle ilgili 24 diyen de 35 diyen de var. Kim görmüş hemen nasıl belirlenmiş sivillerden ölen olup olmadığını ise hiç bilen yok.

3- Cumhurbaşkanının atı: Türk Cumhuriyetlerinde atın önemi büyük. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a da at hedriye edilmişti. Atların bakımı Ankara Atlı Polis Birliğ’nde yapılmaya başlandı. Ancak gelen atlar Polisler için büyük sorun oldu. Çünkü bunların Ruam hastası olduğu anlaşıldı.

Ruam hastalığının kökü 1930’lu yıllarda kazanmıştı. İşte Cumhurbaşkanı ve Ekonomi Bakanına verilen atlardan diğer atlara hastalık geçti ve toplam 9 at öldü. İş bununla bitmedi Polis Atlı Birliği’ne duvar komşusu olan Atlıspor Kulübü’nde kıymetli yarış atları da bulunuyordu. Polislerin atlarındaki hastalık duvar atlayıp Atlıspor kulübünde bulunan atlara da ulaşmış olacak ki 4 at da orada ölüyor. 8-9 atta da hastalık saptanıyor. İşte o atlar birden ortadan kayboluyor. Onların nerede olduğu ise hala bilinmiyor. Parasal değeri hayli yüksek olan atlar başka haralara götürüldüyse ruam hastalığını da beraberinde götürmüşlerdir.

4- Siz misiniz parayı ödemeyen:
Olimpiyatlara 114 sporcumuz gönderilmiş bunların fotoğrafları da Spor Bakanlığı tarafından evlerine yakın panolara astırılmıştı. İyi hoş ama bunun da bir bedeli vardı. Fatura çıkartıldı tam 35 milyon liraydı. Spor Bakanlığı bu parayı ödeyecek durumda değildi. Paranın yarısını Basketbol Federasyonu yarısının da Voleybol Federasyonu tarafından ödenmesi istendi.

Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık “yasal olmayan böyle bir ödemeyi yapmam mümkün değil” dedi. İşte o güne kadar en başarılı federasyon başkanı olarak bilinen Karabıyık’ın ipinin seçimde çekilmesi planlandı. Bakan delegelerle kulup yöneticileriyle görüştü ve Erol Ünal Karabıyık gitti. Yerine gelen yönetim bakalım 1 milyon 750 bin lirayı yasaya aykırı olarak ödeyecek mi göreceğiz. Peki Voleybol Federasyonunun “yasal değil” diye ödemediği parayı Basketbol Federasyonu nasıl ödedi? Başkandan öğrenelim…

5- Bakanın kartı iptal: Olimpiyat köyüne salonlara girişler için akreditasyon kartı düzenlenmişti. Bakan Suat Kılıç işlerinin yoğunluğu nedeniyle zaman zaman Türkiye’ye döndü. Kartı da bir danışmanda kalmıştı. Danışman olimpiyat köyüne bakana ait akreditasyon kartıyla girmeye çalışırken İngiliz görevliler durumu fark etti. Bakanın akreditasyon kartını da bu yüzden iptal ettiler.

6- Atatürk gitti manevi değerler geldi: Bu ay bütün okullarda Okul Aile Birliği seçimleri yapılacak. Çocuğunuz için bu seçimi çok önemseyin. Veliler arasından yönetime 5 kişi seçilecek. Okul Ali Birliği’nin önemli görevleri olduğunu da hatırlatalım.

Hüseyin Çelik döneminin izlerini silmeye kararlı olan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer 31 Mayıs 2005 tarihinde yürürlüğe giren Okul Aile Birliği Yönetmeliği’nde önemli değişiklik yaptı. “Birliğin görevleri” yönetmeliğin 6. maddesinde “Öğrencileri Türk Milli Eğitiminin genel amaçları ve temel ilkeleri ile Atatürk inkılâp ve ilkeleri doğrultusunda yetiştirmek” olarak yer alıyordu. Ancak Ömer Dinçer 9 Şubat 2012 tarihinde bunu “Öğrencilerin Türk milli eğitiminin genel ve özel amaçları ile temel ilkeleri ve milli manevi değerler doğrultusunda yetiştirilmeleri” olarak değiştirildi. Gitti “Atatürk ilke ve inkılâpları” geldi “milli ve manevi değerler.”

Ankara bunları konuşmasın da ne konuşsun?

------


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

7 Ekim 2012