Ülkemizde araştırma şirketi çok ama bunların “araştırma”dan çok “yönlendirme” amaçlı çalışmalar yaptığı siyasilerce sıkça gündeme getirilir şirketlere ağır eleştirilerde bulunulur. İşte tartışmanın fitilini ateşleyen son ankette halkın yüzde 51’inin Cumhurbaşkanı olarak Abdullah Gül’ü yüzde 23’ü de Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı olarak görmek istediğiyle ilgiliydi.
.
Başbakan bu konuda “Bazıları Abdullah Beyle aramızda parazit oluşturmaya çalışıyor. Ama bu tür başlıkları atanlar bu işin farkında değiller. Bu anketlerin kıymeti harbiyesi yok. Bu anketler aramıza nifak tohumları ekmek için yapılmıştır” dedi. Biz de bu olayın izini sürdük.

Şirketin ortağı Beşir Atalay
Başbakanı kızdıran Cumhurbaşkanlığı ile ilgili araştırmayı Metropoll Araştırma Şirketi yaptı.

Şirketinin sahibi Özer Sencar ANAR Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi Limitet Şirketi’nin de ortağıydı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da sembolik de olsa ortaklar arasında. Diğer ortak Emin Kuz ise Beşir Atalay’ın TRT’den sorumlu Devlet Bakanlığı döneminde TRT Yönetim Kurulu üyeliğine getirdiği ancak üyeliği Danıştay tarafından iptal edilen isimdi. Kuz halen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Metropoll şirketinin 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı ile ilgili yaptığı araştırmada “Erdoğan Cumhurbaşkanı olmasın” sonucu çıkmıştı. “Erdoğan Cumhurbaşkanlığı olmazsa AKP’den kim olsun” sorusunun cevabı ise Abdullah Gül olmuştu.

Metropoll’den önce Özer Sencar’ın 2004 yılında kurduğu Araştırma şirketinin adı da Pollmark. Bu şirketin ortaklarını merak ediyorsunuz. Karşınıza bu kez kısa süre önce YÖK Başkanlığı’ndan ayrılıp Büyükelçi olarak Polonya’ya atanan Yusuf Ziya Özcan çıkıyor. Bu kişi de Gül’e yakın isimler arasında yer alıyordu. Sencar ve Özcan da bu şirketten daha sonra ayrıldılar. İbrahim Dalmış ve Ertan Aydın’ın ortaklıkları ise devam ediyor.

Kanal A'da Ömer Şahin’in sunduğu “Görüş Farkı” programına 1 Nisan’da katılan Sencar adeta son anketin sonuçlarını vermişti. Sencar "Gül ve Erdoğan aday olurlarsa Cumhurbaşkanlığına Abdullah Gül seçilir. CHP'liler ve MHP'lilerin çoğu Gül'e oy verir" demişti.

Başbakan “Abdullah Beyle aramızda parazit oluşturmaya çalışıyorlar Bu anketler aramıza nifak tohumları ekmek için yapılmıştır” dediğine göre bunun niçin ne amaçla yapıldığını ortaklarının kimler olduğunu da biliyordur…Beşir Atalay’ın partide ve hükümetteki konumu nasıl olur onu bilemeyiz.

“Artık onlarla ilgim yok”
Metropol şirketinin sahibi Özer Sencar’la konuştum. Sencar son araştırmalarında Cumhurbaşkanlığı seçiminin araştırmanının çok küçük bir bölümü olduğunu belirtiyor “Ülkenin genel gidişatı terör olayları eğitim sistemindeki son düzenlemeler gibi güncel konular ne yazık ki basında yer bile almadı. Bu kadar önemli konuların görülmemesi hayret edilecek bir durumdur” diyor.

Sencar’a Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’la ortaklığı olup olmadığını soruyorum. “Doğru ANAR şirketinin ortakları arasında Beşir Atalay da Emin Kuz bulunuyordu. Ancak ben ANAR’dan 2003 yılında koptum. Pollmark’ı kurdum. Ortaklarımın farklı anlayışı olunca da oradan ayrıldım ve Metropoll’u kurdum. Şirketimizde AKP yönetiminde yer alan herhangi bir ortağımız yok. Siyasi partilerle de ilişkimiz yok” diyor.

Özer Sencar’ın anlatımından yapılan çok önemli araştırmaların basın tarafından görmezden gelindiğini anlıyoruz. Terör zamlar başta olmak üzere toplumun duyarlığı olduğu bir çok konu artık gazetelere göre “haber değeri” taşımıyor olacak ki tek satır bile yer verilmiyor. Açıkçası AKP’yi rahatsız edecek araştırma sonuçları görmezden gelinmeye devam edilecek.

AKP’de araştırma sonuçlarına bile tahammül edilemezken bu tür araştırmaları yapanların da üzerinde nasıl bir baskı olduğunu varın siz tahmin edin…

--------------
“Hayali Recep Bey” de kurtuldu

Türkiye’nin en çok tartıştığı ve kamuoyunda “Balyoz” olarak bilinen davanın “karar özeti”nde ilginç ayrıntılar var. Mahkeme heyeti 364 sanıktan 362’si ile ilgili kararı oy birliğiyle aldı. Mahkeme Başkanı Ömer Diken Korgeneral Tevfik Özkılıç’a verilen 18 yıl hapis cezasına üye Ali Efendi Peksak ise Albay Abdullah Zafer Arısoy’un beraat kararına muhalefet şerhi koydu.

İstanbul C. Başsavcılığı’nın 6 Temmuz 2010 tarihli iddianamesiyle Tekirdağ-Malkara nüfusuna kayıtlı Recep Yavuz hakkında 20 yıl hapis istemiyle kamu davası açıldı. Ancak dava aşamasında UYAP’ta yapılan incelemede Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Recep Yavuz isimli bir kişinin bulunmadığı anlaşıldı. Bu yüzden mahkeme “Hayali Recep bey” hakkındaki kamu davasını da düşürdü. Malkaralı Recep Yavuz ise karardan sonra derin bir nefes aldı…

“Balyoz”un gerekçeli kararı çıktığında öğreneceğimiz çok şey olacak.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

2 Ekim 2012