Ali Acar Tunceli İl Afet Müdürlüğü’nde tekniker olarak çalışıyordu. 7 çocuk babası olan 56 yaşındaki Ali Acar şeker hastası olduğu için doktorlarında önerisiyle hemen her gün yürüyüş yapıyordu. Eşi Fadime Acar da onu yalnız bırakmıyor yürüyüşleri sırasında Cumhuriyet Mahallesinde bulunan akrabalarını da ziyaret ediyordu. O gün de emekli olan akrabası Hıdır Karabulut’un evine gelmiş çay içip evlerine de yürüyerek dönmeye başlamışlardı.

Yürüyüşlerinde hemen hep aynı yolu kullanıyorlardı. Tunceli’de terör olayları yaşansa bile burada herhangi bir olay olmasına da ihtimal vermiyorlardı.

Patlayıcılar resmi araca yerleştirildi

O anda bölücü örgüt mensuplarının Telokom’a ait bir araca el koyduklarını Ali bey ve eşi nereden bilsin. Telekom’a ait malzemeleri Hozat’a götürmekte olan araç Çiçekli nahiyesini geçtikten sonra teröristler tarafından saat 10.00 civarında durduruldu.

Şoför araçtan indirildi ve gelen kişiler onu yanlarında götürdü. Araç ise iki kişi tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı.

Teröristler hain planlarını uyguluyorlardı. Telekom hizmetlerinde kullanılan araça patlayıcılar yerleştirildi. Daha önce belirlenen eylem yapılacak yere götürüldü. Bundan sonrası bölgede görev yapan askerlerin geçişini beklemekti.

Telekom’un aracı gaspedilmesine rağmen bu durumun zamanında güvenlik güçlerine bildirilmediği öne sürülüyor. Aracı gaspedilen sürücünün ise eylemden sonra serbest bırakıldığı bildirildi. Tunceli Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada aracın teröristlerin eline geçişi ile üzerinde önemle duruluyor.

Eşimle birlikte yürüyüşteydik
Askeri araç geçerken büyük bir patlama oldu. İşte o an Ali bey ve eşi Fadime Hanım yürüyüşteydi. Dün Elazığ Araştırma Hastanesi’nde ameliyata alınan Ali Acar olay öncesi olay anı ve sonrasını SÖZCܒye şöyle anlattı:

“Doktor karaciğerimde yağlanma olduğunu söyledi. Aynı zamanda şeker hastasıyım. Doktorun önerisiyle her gün yürüyüş yapıyorum. Bir yerden bir yere gideceğim zaman genelde yürüyerek gidiyorum. Eşim de hem beni yalnız bırakmamak hem de spor olsun diye fırsat buldukça benimle yürüyüşe çıkardı.

Olay günü Cumhuriyet mahallesinde bulunan halamın oğlu Hıdır Karabulut’un evine gittik. Evde bir süre dinlendik. Çay içmemiz için çok ısrar ettiler ama biz kalkmaya karar verdik. Eşimle sohbet ederek yürüyorduk. Eşim kaldırım gibi yüksek olan yerden ben de biraz alçak taraftan ilerliyorduk.

Başını tutup yere düştü
Büyük bir patlamanın ardından havada bir ateş topu gördük. Bu sanki bize doğru geliyordu. O anda Fadime başını tutup ‘Ali bize ne oldu Ali bize ne oldu?’ diye bağırdı. Ne olduğunu ben de anlamamıştım. O ana kadar bize olan bir şey de yoktu. Birden eşim yere düştü. Ben de ne olduğunu anlamaya çalışıyordum. Yerde başından yüzüne doğru kanlar aktığını gördüm. Paniğe kapıldım. O an neler söylediğimi hatırlamıyorum. Hiç bir acı hissetmemiştim ama benim de kolumdan kan akıyordu.

Bir an kendimi toparladım hala oğlu Hıdır Karabulut’a telefon ettim. Kendisine ‘Fadime öldü ben de yaralıyım’ dedim. O şaka yaptığımı sandı. Hemen bizi almaya gelmesini istedim. Neye uğradığımızı şaşırmıştık. Eşimin başında beklerken şuurumu kaybettim.”

Sağlık durumu iyi
Patlama anında şarapnelin başına gelmesi üzerine ölen 7 çocuk annesi Fadime Acar’ın cesedi Malatya Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Acar bugün Tunceli’nin Yolkonak köyünde toprağa verilecek.

Yaralanan Ali Acar ise dün Elazığ Araştırma Hastanesinde ameliyata alındı. Kolundan ameliyat edilen Acar’ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

27 Eylül 2012