Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer kendisinden önce görev yapan Hüseyin Çelik ve Nimet Çubukçu’nun başarı ile uyguladıkları “Güvenli Okul Güvenli Eğitim” projesini İçişleri Bakanlığı’na bilgi verme gereği bile duymadan uygulamadan kaldırdı. İçişleri Bakanlığı okullarda görevlendirilen “irtibat görevlisi” 15 bin 282 polisi geri çekmek zorunda bırakıldı.

Öğrencilerin zararlı alışkanlıklardan uzak tutulması okul çevresinde bulunan uyuşturucu satıcılarına fırsat verilmemesi başta olmak üzere özel eğitimli polisler okul yönetimi okul aile birliğiyle işbirliği içinde öğrencilerin korunmasında iki bakanlık arasında 2007’de imzalanan protokole bağlı olarak çıkarılan genelge hükümlerine göre görev yapıyordu.

Bakanlık genelge yayımladı
Milli Eğitim Bakanlığı’nın genelgeyi kaldırmasına ve İçişleri Bakanlığı’na bilgi verme gereği bile duymaması da tepki yarattı. Üst düzey bir yetkili “Okullarda trajik bir olayın yaşanmasını engelleyen proje neden uygulamadan kaldırıldı anlamadık. Önce şaka sandık sonra genelgeyi görünce iptal edildiğini öğrendik” dedi.

Bakanlık 1. Hukuk Müşaviri H.Osman Çelik imzası ile illere gönderilen genelgede aralarında Güvenli Okul-Güvenli Eğitim projesinin de yer aldığı 27 adet yönerge ile 2 bin 593 adet genelgenin uygulama kabiliyeti kalmadığından yürürlükten kaldırıldığı ifade edildi. Çelik yürürlükten kaldırmaya “Bakanlık tarafından yürütülmekte olan kanunlar haricindeki mevzuatın gözden geçirilmesi basitleştirilmesi ve sadeleştirilmesi çalışmalarını” gerekçe gösterdi.

Milli Eğitim’e sorulacak
“Okullarda Güvenli Eğitimin Sağlanmasına Yönelik Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Alınması” konulu işbirliği protokolüne dayalı genelgenin iptal edildiği Bilecik Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi okullarda alınacak güvenlik tedbirlerini planlamak için okul müdürleri ile görüşmeye gittiğinde ortaya çıktı.

Bilecik’te yaşanan olay üzerine İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü “Güvenli Okul-Güvenli Eğitim” projesinin uygulamadan kaldırıldığını öğrendi. İçişleri Bakanlığı’nın Milli Eğitim’e kendilerine haber vermeden neden projenin iptal edeceğini soracağı öğrenildi.

Dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik arasında imzalanan işbirliği protokolü uyarınca ilköğretim lise ve dengi okullardaki şiddet olaylarının önüne geçildiği belirtiliyordu. İki bakanlık yetkililerinin önem verdiği proje 16 milyon öğrenci ile 650 bin öğretmenin güvenliğini sağlamayı hedefliyordu.

Okullarda görevlendirilen “irtibat görevlisi” polisler her türlü olaya müdahale etti. Ayrıca giriş-çıkış saatlerinde okul çevrelerinde resmi ekipler görevlendirildi. Proje ile okullarda meydana gelmesi muhtemel şiddet olaylarının önlenmesi ile öğrencilerin uyuşturucu vb. zararlı madde ve diğer kötü alışkanlıklara karşı korunmasına yönelik koruyucu tedbirlerin alınmasını sağladı.

AKP’nin övündeği proje Halen Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay projenin öğrenci ve velilere güven verdiğini belirtiyordu. AKP’nin övündüğü proje için Atalay şu açıklamaları yapıyordu:

“Öğrencilerin okul çevrelerinde kötü alışkanlıklar edinmelerini önledik. Öğrenci servislerinden okul çevresindeki internet kafelere kadar denetim yapıldı. Okul yolunda endişe bitmiştir. Velilerimiz rahatlamıştır. Hem öğrenci huzurlu ortamda eğitim almış hem de zararlı alışkanlıklardan korunmuştur.”

Emniyet 2007 ile 2011 yılları arasında okullar ve çevresinde şiddet ya da şiddet içerikli olayların azalmasını sağlayan projeyi güçlendirmişti. 2009-2010 eğitim döneminde 13 bin 982 polis 2010-2011 öğretim döneminde 15 bin 282 polis okullara “irtibat” görevlisi olarak görevlendirilmişti.

Haraç çeteleriyle mücadele

2009-2010 eğitim döneminde; 100 bin servis aracı ile 56 bin internet kafe ve umuma açık yer denetlendi.

2010-2011 öğretim yılında; 106 bin servis aracı ile 95 bin internet kafe kontrol edildi. 2011-2012 öğretim döneminde ise 90 bin servis aracı ile 59 bin internet kafe polisce denetlendi. İrtibat görevlisi “sivil” polisler okul içinde meydana gelen kavga vb. olaylara okul idaresinin talebi ile müdahale ediyordu. Okul dışı ve çevresinde öğrencilerden haraç almak isteyen ya da uyuşturucu madde satmaya çalışan şüpheliler ise kıskıvrak yakalanıyordu.

Bakanlık’tan üst düzey bir yetkili “Proje öncesi özellikle liselerde yaralanma cinayet vb. şiddet olayları sık sık kamuoyunun gündemine geliyordu. Okullara irtibat görevlisi atanmasından sonra okullarda trajik bir olay yaşanmadı. Milli Eğitim hangi akla hizmet ederek bu projeyi kaldırdı anlayamadık. Tek anladığımız Bakan Ömer Dinçer kendisinden önce görev yapan Milli Eğitim Bakanları Hüseyin Çelik ve Nimet Çubukçu’nun yaptığı her şeyi kaldırmak istiyor. İki bakan dönemindeki kadroları da tasfiye etti. Yararlı bir proje parti içindeki çekişmelerin kurbanı oldu” dedi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

21 Eylül 2012