Tüm okulları imam hatip lisesine dönüştürmeyi planlayan Milli Eğitim Bakanlığı “seçmeli” olmasına rağmen okul müdürlüklerine verilen gizli talimatla Kur’an-ı Kerim Hazreti Muhammed’in Hayatı derslerini “zorunlu” hale getirdi. Öğrencinin haftada 8 saat okuması gereken “seçmeli dersler” diğer alanda öğretmen olmadığı gerekçe gösterilip dini dersler seçtiriliyor. Okullarda bu konudaki tartışmaların önünü kesmek için derslere karşı çıkanların Milli Eğitim Bakanlığı’nın 147 ihbar hattına şikayet edilecekleri gündeme getiriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ortaokul ve liseler için seçmeli dersleri belirledi. Bu derslerden öğrencinin haftada 8’er saat alması zorunluluğunu getirdi. Örneğin ortaokulda öğrencisi haftada 2’şer saat okutulacak olan Kur’an-ı Kerim Hz.Muhammed’in Hayatı Temel Dini Bilgiler Okuma Becerileri Yazarlık ve Yazma Becerileri Yaşayan Diller ve Lehçeler Yabancı Dil Bilim Uygulamaları Matematik Uygulamaları Bilyişim Teknolojileri Resim-Plastik sanatlar Müzik Spor Drama Zeka Oyunları derslerinden toplam 8 ders saatini dolduracak şekilde ders seçmesi gerekiyor.

Liselerde de Kur’an-ı Kerim Hz. Muhammed’in Hayatı derslerinin yanı sıra Demokrasi ve İnsan Hakları Proje Hazırlama İşletme Ekonomi Girişimcilik Uluslar arası İlişkiler Yönetim Bilimi Diksiyon ve Hitabet Sanat Tarihi Alman ve İngiliz Edebiyatı Bilgi ve İletişim gibi dersler bulunuyor. Öğrenci bu derslerden de seçeceklerini haftada 8 saat almak zorunda.

Okullara gizli emir
Öğrenci velilerinin örneğin Kur’an-ı Kerim Hz.Muhammed’in Hayatı derslerini seçmeyip Uluslararası İlişkiler Demokrasi ve İnsan Hakları derslerini seçtiği zaman “Bu dersleri okutacak öğretmen yok. En az 10 öğrencinin başvurması halinde sınıf açılır. Ancak bunun için ne fiziki mekanımız var ne de öğretmenimiz” deniliyor ve Kur’an Kerim dersini seçmeleri halinde uygun sınıf ve öğretmen olduğu anlatılıyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen iki okul müdürü SÖZCܒye resmi emir olmasa bile Kur’an-ı Kerim ile Hz. Muhammed’in Hayatı derslerinin seçilmesinin sağlanması yolunda kendilerine Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yönlendirme yapıldığını bunun hemen bütün illerde gerçekleştirildiğini söyledi.

“Seçmeli” olması gereken derslerin “seçmeli” olmaktan çıkarılıp adeta “zorunlu” hale getirildiğini belirten okul müdürleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın seçmeli ders sayısını yüksek tutmasına rağmen gerçekte hangi derslerin okutulacağını bildiğini bunların başında da Kur’an-ı Kerim Hz.Muhammed’in Hayatı geldiğini kaydettiler.

Seçimi okullar yapmış bile
Özellikle Alevi kökenli öğrencilerin istemese bile bu dersleri seçmek zorunda bırakıldığını velilerin çocuğuna karşı olumsuz bir tavır takınılmaması için okul yönetimiyle karşı karşıya gelmek istemedikleri bildirildi.

Yaşadığı olayı SÖZCܒye anlatan Ankara’daki bir veli şunları söyledi:

“Çocuğumun kaydını yaptıracağım ortaokul Ankara’nın en büyük ve önemli okullarından birisi. Okul yönetimi gelen velilere ders seçim formu veriyor. Seçmeli derslerden hangilerinin seçilebileceğinin karşına işaret konulmuş. Veliler bu dersler dışındakilerini seçmek istediğini söylediklerinde öğretmen olmadığını o ders için sınıf açılamayacağını ancak belirlenen 4 dersi seçebileceklerini söylüyorlar. Bizim seçmemizi istediği dersler de Kuran-ı Kerim Hz. Muhammed’in Hayatı Bilişim Teknolojileri Spor oldu. ‘Ben Sporu ya da Kura-an’ı Kerim’i okutmak istemiyorsam’ dediğimde diğerleri için sınıf açılmayacağı için seçmek zorunda olduğumuz söyleniyor. Dersler seçmeli değil zorunlu olmuş. Sen gitmeden okul zaten seçimini yapmış.”

Okul yöneticilerine “Bu yıl seçtiğimiz dersler gelecek yıl da yine zorunlu olarak okutulacak mı?” sorusuna ise yetkililer “bilmiyoruz ama büyük ihtimalle aynı dersler okutulacak” dediler. Farklı mezhepte olanlar durumlarını anlatmaya çalışsalar da “yapacak bir şey olmadığı” belirtildi.

Hemen ihbar: Alo 147
Ömer Dinçer’in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde devreye sokulan 147 ihbar hattı veliler üzerinde korku aracı olarak kullanılmaya başlandı. Kur’an-ı Kerim Hz.MSuhammed’in Hayatı derslerinin seçimini engellemek isteyen veliler hakkında 147 ihbar hattına şikayette bulunulması için bastırılan el ilanları okul girişlerine yapıştırıldı.

Kendilerine “Din Görevlileri Bilgi Platformu” adını veren grup da sosyal medya aracılığıyla “Din dersini engelleyenleri Alo 147’e ihbar edin” çağrısı yaptı. Çocuklarının okul yönetimiyle sıkıntı yaşamaması için velilerin bu konuda okul yönetimiyle tartışmasının de önü kesilmeye çalışıldı.

Bu arada bir çok ilde imam hatip ortaokulu ve lisesine kayıt yaptıranlara burs imkanı tanındığı imam hatip ortaokullarında diğer ortaokullarda okutulan derszlere ek olarak Kur’an-ı Kerim Temel Dini Bilgiler Peygamberimizin hayatı Arapça derslerinin de zorunlu olarak okutulacağı hatırlatıldı.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Eylül 15 2012