Milli Eğitim Bakanlığı okula başlama yaşını geçmişte de gündeme getirmiş bugün yaşanan tartışmaların benzeri yapılmıştı. Okul çağına gelmemiş çocuklar okullara gönderildi.

Uzmanların görüşlerine uyulmamasının beraberinde getirdiği sorunlar hep birlikte yaşandı. Dönemin ilköğretim genel müdürü izlenen yanlış politikalar nedeniyle görevden alındı. Bakan Dinçer’in de akıbetinin aynı olacağı anlaşılıyor. Eğitime bu kadar zarar veren öğretmenleri adeta hasım gibi gören onların eşlerinden ayrı kalmasını sağlayan Bakanın bu kadar ”ahh” aldıktan sonra kalıcı olması da şaşırtıcı olur.

AKP’nin önceki Milli Eğitim Bakanları Hüseyin Çelik ve Nimet Çubukçu bürokratlarını dinler uzmanların görüşünü alır kararlarını verirlerdi. Oysa Ömer Dinçer eğitim uzmanlarının değil imam hatip derneklerinin istekleri doğrultusunda adımlar atıyor. Dinçer bütün okulları imam-hatipleştirme yolunda hızla ilerliyor yaptıklarını eleştirenleri de PKK’lı ilan ediyor. Ayıptır ayıp…

Bütün okullar imam-hatipleştirildi

Okullardan Atatürk’ün İsmet İnönü’nün adını kaldırıp imam hatibe çevrildi. Bu okullara kayıtları artırmak için her yola başvuruldu. Genel liselerin sayısı azaltıldı bu okullardaki kontenjan fazlası öğrencilerin imam hatip liselerine gidişlerinin yolu açıldı.

İmam hatip ortaokullarıyla ortaokullar arasında program yönünden hiçbir farklılık kalmadı. İmam hatip liselerinde Kur’an-ı Kerim Hz. Muhammed’in Hayatı dersleri zorunlu diğer ortaokullarda ise seçmeli. Kalan bütün dersler aynı. “Ortaokulda bu dersler seçmeli isteyen bu dersleri seçer istemeyen seçmez” denilecektir.

Ancak durum bildiğiniz gibi değil. Kurnazlık burada da devreye girdi. Milli Eğitim Bakanı’nın gözüne girmek isteyen müdürler yapacaklarını yine yaptı. Neler yaptı anlatalım.

Kur’an-ı Kerim’in adı seçmeli

Hemen hepsi Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in bakanlığı döneminde göreve getirilen il milli eğitim müdürleri okullara “öğrencinin seçmeli dersleri arasında mutlaka Kur’an-ı Kerim bulunsun. Öğrencinin Kur-an-ı Kerim dersini seçmesini sağlamak için bu derse ilgi olduğunu diğer derslere yeterli ilgi olmadığından o ders için sınıf açılmayacağını” anlatmaya başladılar.

Elimde bu konuda çok sayıda belge var. Örneği Konya’dan verelim. Okul müdürlükleri seçmeli dersler arasından eleme yapıyor okullarından hangi seçmeli derslerin alınabileceğinin listesini çıkarıyor. Öğrencinin adını soyadını yazıp okul müdürlüğüne vereceği dilekçe hazırlanmış. Okul yönetiminin seçtiği dersler sıralayalım:

Kur’an-ı Kerim Hz.Muhammed’in Hayatı İşletme Uluslararası İlişkiler (haftada ikişer saat) Temel Dini Bilgiler Bilgi Kuramı Demokrasi ve İnsan Hakları (haftada birer saat).

Öğrencilerin okul türlerine göre seçmeli ders sayısı da farklı. Örneğin Anadolu Ticaret Meslek Lisesi öğrencileri haftada 4 saat seçmeli ders alacak. Okul yönetimi dilekçede yer alan derslerden hangisinin seçilmesi gerektiğini öğrenci velisine söylüyor. Öyle listedeki gibi istediğin dersi seçmek yok. Okul müdürü diyecektir ki “Sayın veli sizin istediğiniz dersin seçmeli olarak okutulabilmesi için en az 10 öğrenci tarafından seçilmesi gerekmektedir. Ancak bu dersi seçen yok. Yani o ders için sınıf açılmaz. Onun için bizim işaretlediğimiz iki dersi seçin” diyor.

Velinin istediği değil
Veli istediği kadar “Ben listedeki seçmeli derslerden çocuğumun ‘Demokrasi ve İnsan Hakları’ ile ‘Uluslararası İlişkiler’ derslerini okumasını istiyorum” derse okul müdürü bu derslerden ancak birisini seçebileceğini diğerinin de Kur’an-ı Kerim dersi olmasını söylüyor.

Açıkçası hemen tüm okullarda Kur’an-ı Kerim’i seçmeli olmaktan çıkarılıp “zorunlu seçmeli” hale getirildi.

Velilerin “Ben çocuğumun Uluslararası İlişkiler ile Demokrasi ve İnsan Hakları dersini seçmeli olarak okumasını istiyorum. Ama okul yönetimi seçmeli dersler için veliye ‘seçme’ hakkı tanımıyor onların istediği derslerini seçmenizi istiyor”

dilekçelerini kim dikkate alacak? Veli ne kadar “Bizler Allah’a şükretmesini ve Atatürk’e teşekkür etmesini bilen insanlarız” dese de değişen bir şey olmuyor. Seçmeli dersin seçimini veli yapıyor. Ancak gerçek durum hiç öyle değil…

Okullarda mescit istenecek
Yine söylemiştik imam hatip dışındaki okullarda da Kur’an-ı Kerim dersinde isteyen öğrencinin başını örteceğini ve böylece türbanın liselere ortaokullara ineceğini. Bu yazdıklarımızı da bakan doğruladı.

Bir şey daha yazıyorum: Hemen her lisede mescit açılacak. Hem de mescitlerin açılması için dayanak 12 Eylül 1980 tarihinden sonra okullara gönderilen bir genelgeye dayandırılacak. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez eski Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç’ın Din Öğretimi Genel Müdürlüğü döneminde gönderdiği genelgeyi arıyor.

Her üniversiteye mutlaka cami yaptırılmasını isteyen başkan liselere de mescit açılmasını isterse niçin yadırgansın. Hatta “helal olsun Görmez başkana” denilecektir…

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

9 Eylül 2012