PKK’nın Gaziantep’te gerçekleştirdiği bombalı eylemle ilgili her gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Ancak hemen belirtelim bu bilgiler Gaziantep’te yapıyı çözmeye yetmiyor. PKK’nın kentlerdeki klasik örgüt yapısı Gaziantep’te farklı. Diğer illere hiç benzemeyen yapıyı deşifre edebilmek için çok yol alınması gerekiyor.

Ne oldu da Gaziantep İstihbarat Şube Müdürü Ümit Önal tayin dönemi olmamasına rağmen başka bir il’e v erildi?Bu değişiklik bir bakanın bizzat İstihbarat Dairesi Başkanını aramasından sonra yapıldı. Yalnız Önal değil dairede de bu şikayete bağlı olarak değişiklikler oldu. İşte Emniyet’teki bu boşluk bayramda güvenlik önlemlerinin azalması personelin izinli olmasını örgüt değerlendirdi. Yani örgüt böyle günleri sever işleri daha kolay yürür.

Jandarmanın dinlemesindeki kayıt
Batman C.Savcılığı 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında şüpheli bazı teröristlerin telefonlarını dinletiyordu. Bu kişiler terör örgütüne yakınlığı ile bilinen isimlerdi.

Terör örgütü silahlı eylemleri 15 Ağustos 1984’de Eruh ve Şemdinli ilçeleri baskınlarıyla başlatmıştı. Aslında daha önce de silahlı eylemler vardı. Ancak 12 Eylül 1980 harekatından sonra duran bu eylemler ilçe baskınlarıyla farklı bir boyut kazanmaya başlamıştı. 15 Ağustos öncesi Jandarmanın dinlemeleri sırasında bir konuşmada “Gaziantep’te öyle bir eylem olacak ki Gaffar Okkan suikastının yankısı hiç kalacak” denildi.

İlçe baskınları bekleyen terör örgütünün kurtarılmış bölge oluşturma gayretlerini bilenler için bu sözler çok da çarpıcı değildi. Terör örgütü mensupları bu tür konuşmaları bilinçli olarak yapar güvenlik güçleri üzerinde yılgınlık oluşturmayı planlar.

Aynı telefon yine kullanıldı
Teröristler ve onlarla bağlantılı olanlar da dinlenmeyeceğini tahmin ettikleri telefonla haberleşirler. Örgütte telefonlar sürekli el değiştirdiği için hangi telefonun kim tarafından kullanıldığı da pek bilinmez.

Gaziantep’te kanlı terör eyleminden bir gün sonra yine aynı telefondan yine dinlenen terörist konuşuyor. İşte bu durum Batman Jandarma Komutanlığı’nda dinleme yapan görevlinin dikkatini çekiyor. Geçmişe doğru dinleme kayıtlarını ve telefon edilen numaraları incelediğinde önemli bir bağ kuruyor. 15 Ağustos öncesi kullanılan telefonla Gaziantep eyleminden bir gün sonra kullanılan telefonun da aynı olduğu anlaşılıyor.

Gaziantep’te PKK’nın yapısı çözülmeden bombalı saldırının aydınlatıldığı söylenemez. Bakın araştırmalar yapıldıkça ilginç hatta inanılması güç bağlantılar ortaya çıkıyor. Eylemi organize ettiği öne sürülen kişi okul müdür yardımcısı. O kişinin eşi her türlü gizli yazışmaların yapıldığı ve geldiği birimde görevli. O yer kaymakamlık yazı işleri müdürlüğüdür. Kimseyi suçlamıyoruz ama olanları da sizlerin bilmesi gerekiyor.

Arka arkaya aynı yoldan geçiyorlar
Olayda üç araç kullanılıyor. Çekiciye bindirilen araç için hiçbir güvenlik önlemi alınmıyor. Sanki çok aceleleri varmış gibi yükleme kuralları hiçe sayılıyor. Bu araç geçiyor bakıyorsunuz kısa aralıklarla arkalarından iki araç daha geçiyor. Yani Gaziantep’e üç araçla gidilmiş oluyor.

Öğretmen ifadesinde “yolda kalmış bir araca yardım etmek için insanlık namına çekiciyi aradım” diyor.

Gerçekten öyle mi? Böyleyse ve buna rağmen öğretmen tutuklanıyorsa yazık. Ancak soruşturmayı yürüten Gaziantep C.Başsavcılığı’nın elinde şimdi çok özel görüntüler var. Bu görüntülerde öğretmenin eylemin “ön çalışmasını” yapan grupla birlikte görüntüleri ne oluyor?

Açıkçası soruşturmayı yürütenler de başta “Çekici işi gereği yolda kalan aracı yükleyip istediği yere para karşılığı götürmüştür. Terörle ne ilgisi olamaz” diye düşündü. Öğretmen de “insanlık adına yolda kalmış araç sürücüsüne yardım edebilmek için çekicinin bulunup getirilmesinini sağlamış olabilir” değerlendirmesinde bulundular.

O yapı çözülemedikçe

Ancak öğretmenin “öncü grupla” birlikte yemek görüntülerine ulaşılması araçların kısa aralıklarla aynı yerden geçmesi dahası aralarında telefon trafiğinin yaşanması ve o konuşmalarda “örgütsel” bazı tabirlerin kullanılması da olayı farklı boyutlara getirdi kişilerin tutuklanmasıyla sonuçlandı.

Telefon numarası ve örgütün dağ kadrosunda aranan kişi belli. Ancak Gaziantep’teki yapı henüz çözülmüş değil. Bu olay aydınlatılmış olsa bile Gaziantep’te yapı çözülemezse bu yeni eylemlere her zaman aday illerimiz arasında olmaya devam edecektir.

Gaziantep C.Başsavcılığı dün geceki tutuklamalardan sonra bugün açıklama yapacak. Soruşturmanın bitmediği ve çok yönlü çalışmaların devam edeceği muhtemelen vurgulanacaktır.

Dediğimiz gibi bu olay aydınlatıldı ama örgütsel yapı çözülemedikçe her an yeni eylemler gelebilir…
--------

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

29/8/2012