Terör örgütü 15 Ağustos 1984’de olduğu gibi yine 15 Ağustos’ta ilçe basar mı? Şemdinli’de bunun denemesi yapıldı. Teröristin hedefi “birkaç saatliğine de olsa ŞemdinliEruh Çukurca Yüksekova ya da Lice’ye birkaç saatliğine de olsa örgütü simgeleyen bezlerini asmak istiyorlar. İşte buna karşı bölgede 200 bin civarında asker bulunuyor.

Güneydoğu’da askeri en çok korkutan mayınlar. Bunlar hem ilerlemeyi yavaşlatıyor geceleri ile adım atmanızı bile önlüyor. Bu kadar mayının terör örgütünün dağ kadrosu tarafından yerleştirilmesi hiç mümkün değil. Aynı gün 25 ayrı noktaya mayın yerleştirilmesi de bunun dağ kadrosu tarafından değil mayın eğitiminden geçirilmiş örgüt bağlantılı siviller tarafından yapıldığını gösteriyor.

Askerin elindeki mayın tarama dedektörleri konserve kutusundan çiviye her şeye duyarlı. Eski tip olan bu dedektörlerin sinyalleri alınınca “temizlik” yapılıyor ve asker ancak ondan sonra ilerleyebiliyor. Bugün tutuklu olan eski Cizre Jandarma Komutanı Cemal Temizöz mayınlara karşı atlı ekipler mayınlanma olasılığı yüksek yollar yerine hiç beklenmedik yollardan atlarla geçerek askerini korumayı bilmiş. O komutan halen cezaevinde.

Ayrılan pilotlara “dönün” çağrısı
Güneydoğu’da en dikkat çeken durumlardan birisi de helikopterin gece-gündüz uçuşları oluyor. Gece görüş cihazları olan helikopter askerler tarafından yetersiz bulunuyor. Personel ve malzeme taşıyan helikopterlerin yanı sıra silahlı kobralar hareket halinde. Bunların bakım ve onarımları çalışmaları önemli ölçüde engelliyor. Şunu da belirtelim asker helikopter pilotu bulmakta zorlanıyor. O yüzden son 5 yıl içinde ayrılan helikopter pilotlarına “dönün” çağrısı yapıyor.

Askerlere göre “istihbarat alımı da terörle mücadelede iyi gidiyor.” İyi gitmeyen siyasilerin özellikle öldürülen terörist sayısı ile ilgili açıklamaları oluyor. “Büyüklerimiz ölü sayısını açıklamasınlar. Bunların operasyonunun inandırıcılığını azaltıyor. Biz öldürülen terörist görüntülerinin bile yayınlanmasını istemiyoruz. Son olarak İçişleri Bakanının 115 terörist öldürüldüğünü açıklaması da doğru değildi” deniliyor.

İran’dan kaçanlar PKK kamplarında
İran’ın PKK’sı olarak bilinen PJAK’ın sütün militanları teslim olmuş değil. Bunlar bulundukları bölgeleri terk edip PKK’nın Irak’ın kuzeyinde bulunan kamplarına yerleşti. Özellikle kadın teröristlerin fazla olduğu ve yeni katılımın 500 kişi civarında olduğu tahmin edilmiyor.

Hem Irak hem İran’a komşu olan Şemdinli’de İranlı teröristlerin bulunması da bu yüzden. Örgütte Suriyeliler dün de vardı bugün de var. Türkiye-Suriye ilişkilerinin bozulmasından sonra sayının arttığı iddialarını doğrulayacak bilgi yok.

İnsansız hava araçları da hız kesiyor
Operasyon bölgesinde insansız hava araçları (İHA) dolaşıyor. Bunlar her canlıyı saptıyor. Gece bir domuz sürüsü ilerliyor. Bunların insan mı hayvan mı olduğunu öğrenmek saatler alıyor. Ya da operasyon bölgesinde bulunanların asker mi yoksa terörist olduğunu öğrenmek için 6-7 saat geçtiği oluyor. Askerin birbirini vurmaması için çok dikkatli hareket ediliyor. Bu durum önemli ölçüde hız kesiyor ve askerin ilerlemesini de önlüyor.

Bunlar da şikayet konuları

Güneydoğu’da olmak sırtınızda 30 kilo yükle sıcakta o dağları aşmak kolay değil. Ahkam kesmekle de bu işler olmuyor. Askerden dinleyip “bunlara karşı da önlem alınmalı” denilen belki sizin önemsiz gördüğünüz konuları da sıralayalım:

1- Bölgede görev süresini tamamlayan komutanların ayrılma ve yeni komutanların da göreve başlama törenleri mücadeleyi olumsuz yönde etkiliyor. Tören hazırlıkları denetimleri provaları operasyonda olması gereken askerin önüne kesiyor.

2- Askerler BDP’li milletvekillerinin belediye başkanları ve bazı partililerle gelip operasyon bölgelerine gitmek istemeleri engel olununca askere karşı tutundukları tavırdan hayli şikayetçiler. Komutanlar milletvekillerinden ağır hakaretler duyuyor.

3- Eskiden askerleriyle birlikte olan generaller vardı. Korgeneraller Hasan Kundakçı Necati Özgen gibi boyunlarında dürbünleri ellerinde silahıyla askerin içinde bulunurlardı. Şimdi generaller hatta albaylar bile operasyonda bulunmuyor. Asker komutanlarını da yanlarında yörelerinde görmek istiyor.

4-
Kuzey Irak’ta PKK’lılara her türlü destek veriliyor. Barzani yaralı PKK’lıları hastanelerinde tedavi ettiriyor.

5-
Teröristler hükümetin kara harekatı yapmayacağına artık inanmışlar. O yüzden sınır ötesinde rahat hareket ediyorlar. Kara harekatı yeniden gözden geçirilmeli.

6- Operasyonlarla ilgili siyasiler gerçek olmayan bilgiler vermekten vazgeçmeli.

Güneydoğu’dan şimdilik bu kadar.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

13 Ağustos 2012