Denetimden Kaçan Bir Hükümet!

Sevgili okuyucularım bazen hepimiz muhalefet partilerini ve özellikle de CHP’yi yetersiz muhalefet yapmakla eleştiriyoruz. Bu eleştirilerimizde haklıyız.

Özellikle MHP ve onun genel başkanı olan Devlet Bahçeli ne yazık ki AKPiktidarının stepnesi koltuk değneği olmuş durumda. AKP ne zaman zora girse onu kurtarmak Bahçeli ile partisine düşüyor.

Şimdi burada “Muhalefet” sözcüğüyerine ana muhalefet CHP’den sözedeceğim.Bir hükümet demokrasi kurallarıiçerisinde nasıl denetlenir? Bunun çeşitli yolları vardır ve bunlardan biri debaşbakan ve ilgili bakanlara soru sormaktır. Bu husus Anayasamızda ve Meclisİçtüzüğü’nde vurgulanmış kurallarıkonulmuştur.

Milletvekili önerge verir. Önergesinde Başbakan ve ilgili bakanlara sorular sorar.Onlar da yanıt vermekleyükümlüdür.

* * * * *


CHP milletvekilleri verdikleriönergelerin bir örneğini bazen bizgazetecilere de gönderirler. Ya da bizisteriz. Bazen de önergeyi ve gelen yanıtı birlikte gönderirler.İlgi alanıma girmeyenleri bile okurum. Düzgün ilginç önergeler verilir.Tayyip ve bakanları bunlarınçoğuna yanıt vermezler! İşlerinegelmediği için uyutmaya kalkışırlar.

Verilen yanıtlar ise çoğu zamangülünçtür. Adam gibi verilmiş ciddi bir yanıtı çok zor görürsünüz.Örneğin milletvekili beş sorusormuştur sadece birine yarım yamalak değinip geçiştirirler. Geri kalan dört soru arada kaynayıp gider.Bu durumda iktidar nasıl denetlenecektir? Kendileribilerek ve kaytararakdenetimden kaçmaktadır.

Şimdi size resmi rakamıaçıklıyorum: Bu dönemmilletvekilleri tarafından verilen 5.266 soru önergesine yanıt verilmedi. Oha!..

* * * * *


Bugün size bir önergeden söz edeceğim. CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray Adalet Bakanı Sadullah Ergin’inyanıtlamasıistemiyle Meclis Başkanlığı’na İmralı ve Abdullah Öcalan’la ilgili bir soru önergesi verdi.

Veriliş tarihi 13 Eylül 2012 kayıt numarası 5585.Önerge aynen şöyle:


1- Katil Abdullah Öcalan’ınyatmakta olduğu İmralı Cezaevi’nde şu anda kaç hükümlü kalmaktadır? İsimleri suçları aldıkları cezalar tahliye zamanları ve varsa örgütleri nelerdir?

2- Aynı cezaevinde müdür veyardımcıları dahil kaç personel ve kaç ceza infaz memuru görevyapmaktadır? Aşçı temizlikçi gibidiğer yardımcı görevlilerin sayısınedir?

3-
Abdullah Öcalan günün kaçsaatini odasında tek başına kaçsaatini diğer hükümlülerle birlikte geçirmektedir? Bunun haftalıkprogramı nedir? Ortak alanlarıngünlük kullanımı nasıl olmaktadır?

4- Son altı ay içerisinde kendisini avukatları ve yakınları dahil kaç kişi ziyaret etmiştir? İsimleri nelerdir?

5-
İmralı Cezaevi kaç kişiliktir? Başka bir deyişle orada kaçmahkum barındırabilir?

6- Cezaevinde kütüphane var mıdır varsa kaç kitap mevcuttur?

7-
Kendisine bakmakla yükümlü olan ve İmralı’da görev yapan kaç doktor vardır? Doktor ziyaretleri hangi sıklıkta olmaktadır?

8
- Bu şahıs için İmralı mutfağında hangi özel diyet yemeklerihazırlanmaktadır? Her gün diyet mi yemektedir?

9-
Cezaevine hangi gazetelergelmektedir? Bu konuda sansür var mıdır? Şahıs gazete okumakta mıdır?

10-
Odasında televizyon var mıdır?

* * * * *

Aradan yaklaşık bir buçuk ay geçti ve hiçbir yanıt verilmedi. Bundan sonra da verileceğini sanmıyorum. Şimdisöyler misiniz bu ülkede Meclisdenetimi iktidarın denetimi nasılyapılacaktır?

Sen hükümet olarak terörün karşısında pes etmiş olacaksın İmralı’da Apo’yu kuş sütüyle ağırlayacaksın o şahıslapazarlık edecek veya ettireceksin “Aman Apo sen bize yardımcı ol da şuterörü bitirelim. Sen örgüte emirverirsen bu iş biter. Biz ettik sen etme bize anlayış göster” diyeyalvarıp yakaracaksın…

Ama bir muhalefet milletvekili sana Apo’nun İmralı’daki yaşamkoşullarını sorduğu zaman sütre gerisine çekilecek o önergeyi yok sayacakmilletvekilini adam yerine koymayacak ve önergesinde sorduğu sorulara yanıt verme zahmetine bile katlanmayacaksın!Bu yaptıkları bir değil üç değil beş değil. Tayyip ve öteki bakanlar bunu sürekli yapıyorlar.Önergelere yatutarsız anlamsız eksik yanıtlar veriyorlar ya da hiç vermiyorlar.

Türkiye’de “Demokrasi” işte böyleçalışıyor!.. Denetim işte bu koşullaraltında yapılmaya çalışılıyor.Adalet Bakanı bakalım bu önergeye yanıt verecek mi vermeyecek mi!Merakla bekleyeceğim.Bir acizlik daha

Hükümet terör karşısında yenildi mi? Keşke “Hayır yenilmedi”diyebilseydik.2002 yılında sıfır terörle iktidar olan AKP bu konuda ne yazık kiçuvalladı bir çuval inciri berbat ettikten sonra pes etmek zorunda kaldı. Bunun tek göstergesi her günkaldırılan şehitcenazeleri değil.

Başka ilginç göstergeleri de var. İşte size en sonuncusu:
Hükümet tarafından yapılanaçıklamada Türk Hava Yolları ile anlaşmaya varıldığı terörbölgesinde görevli tüm askerlerin bundan sonra karayolu ile değil uçakla taşınacağı bildirildi.

Bu taşıma olayının nasılgerçekleşeceğini henüz bilmiyoruz.Bilinen tek şey bir yılda 400 bin asker bu yolla taşınacakmış veTHY bu iş için askerlerden para almayacakmış. Parayı devlet ödeyecekmiş.Dünkü yandaş gazetelerde yer alanhaberlere göre Ulaştırma Bakanı öteki havayolları şirketlerine de çağrıdabulunup “Siz de taşıyın” demiş.

* * * * *


Bir devlet düşünün ki terörbölgesindeki karayollarında sözü geçmiyor!.. Çünkü PKKkarayollarını kesip insanları
öldürüyor kaçırıyor.Kaçırdıklarının biri de AKP Hakkari İl Başkanı Abdülmecit Tarhan’dı.Hakkari’de kaçırıldı nerede olduğunu bilen yoktu! Kuzey Irak’a götürüldüğü haftalar sonra teröristler tarafındanTürkiye’ye postalanıp bizim makamlarateslim edildiği zaman öğrenildi. Büyük bir rezalettir ama üzerinde duranolmadı.

Peki kardeşim sen askerleri uçaklataşıyacaksın da o kocaman bölgedekarayolu kullanmak zorunda olansivillerin durumu ne olacak? Öğretmen öğrenci memur hakim savcı işadamı ve hatta korucu!.. Onları kim koruyacak?Unutmayın PKK çeşitlizamanlarda yol kesipüniformalılarla birlikte sivilleri de kaçırdı. Şimdi PKK’nın elinde esir olanastsubaylarımız polislerimiz uzman çavuşlarımız erlerimiz ve bir de kaymakamımız var. Nerede oldukları belli değil!Onların nerede olduğunu yaşayıpyaşamadığını Tayyip bile bilmiyor.

* * * * *


Yılda 400 bin askerin terör bölgesine gidiş gelişlerinde havayolu ile taşınmakararı alınmasının anlamı açık ve nettir:“Ben devlet olarak terörkarşısında yenildim. Benimegemen olduğum topraklardakarayollarında benim sözümgeçmiyor. Pes ettimhavayolukullanmaya karar verdim.”Tayyip mayyip bundan sonra sakın ola ki piyasaya çıkıp “Her şeye ve her yere hakimizgüçlüyüz” demesinler!Onların gücü (!) işte bu kadar.

* * * *

Emin Çölaşan’ın notu: Sevgiliokuyucularım Van depremi sonrasında TOKİ tarafından yaptırılan konutlar bile hükümete propaganda malzemesiyapıldı… Ve geceli gündüzlü yapılanyayınlarda “Vatandaşa ev verildiği” duyuruldu.

Oysa o evler vatandaşın değil!Ev verilen herkes borçlandırıldı. O işsiz fakir fukara garibanlar her ay TOKİ’ye 345 lira taksitödeyecek. Üstelik evlerin tapusu kendi üzerlerine değil. Evler 20 yıl ipotekli. Borcunu aksatırsan evin elden gidecek!

Gerçekleri iyi bilelim felaket yaşayan insanları bile siyasi propaganda aracı olarakkullanmayalım. Ayıp oluyor!

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

26 Ekim 2012