Sevgili okuyucularım her insanın hayatında bazı önemli günler vardır ve onlar unutulmaz. Benim hayatımda da böyle hiç unutmadığım özel günler vardır.

Bunlardan biri Sözcü gazetesinde ilk yazımın çıktığı 13 Ekim 2009 günü.

Bugün itibariyle tam üç yıldır Sözcü’de yazıyorum.

Bilmeyenler için anımsatayım Nisan 2007’ye kadar Sözcü isimli bir gazete yoktu. Doğan Grubu bünyesinde medya patronu Aydın Doğan’a ait Gözcü gazetesi vardı. Bu gazete bu grup içerisinde AKP’ye muhalefet yapabilen tek gazete idi.
Başında Rahmi Turan abimiz vardı.

2007 yılında AKP iktidarının medya ve özellikle Aydın Doğan üzerindeki baskısı iyice artmıştı. Öteki gazeteler hizaya getirilmişti de Gözcü çoğu zaman “Çatlak ses” çıkarıp patronu rahatsız ediyordu!

Bu durumda Aydın Doğan’ın yapacağı tek şey vardı:

Gözcü gazetesini kapatmak!.. Ve Nisan 2007’de kapattı. Kovulan Gözcü ekibi bunun üzerine yeni arayışlara girdi. Ekibin büyük bölümü birleşti 36 yaşındaki genç işadamı Burak Akbay’ın önderliğinde Sözcü gazetesini çıkarmaya başladı. Gazete artık patron sultasından baskılardan kurtulmuş ve bağımsız olmuştu.

* * *

Ancak Gözcü’yü durup dururken kapatmak da yetmemişti. Aydın Doğan baskıya açık adamdı korkmuştu ve doymak bilmeyen canavar olan AKP kendisinden yeni kurbanlar istiyordu. Bu kez Ağustos 2007’de iktidarın bir numaralı hedefi olan bendeniz Emin Çölaşan’ı kovmak zorunda kaldı!

Kovulmuştum aradan en çok bir ay geçti ve günün birinde o güne kadar hiç tanımadığım şimdi değerli dostum ve arkadaşım- Mehmet Şehirli beni aradı:

“Abi biz senin Hürriyet’te çıkan eski yazılarını Sözcü’de yayınlamak istiyoruz. İzin verir misin?”

Yasal bir sakınca yoksa kabul ettiğimi söyledim.

Boştaydım kovulma olayını anlatan kitaplarımı yazmakla meşguldüm… Ve benim eski yazılarım her gün Sözcü’de yayınlanmaya başlandı.

Sözcü ile ilk gönül bağımız böylece ben kovulduktan bir ay sonra kurulmuş oldu.

Gazete bu hükümete karşı çok iyi muhalefet yapıyordu ve ben de eski yazılarımı her gün Sözcü sayfalarında yeniden okuyup mutlu oluyordum.

Eylül 2009’da o güne kadar hiç tanımadığım genç patron Burak Akbay Ankara’ya geldi tanıştık ve Sözcü için el sıkıştık…

Ve Sözcü’deki ilk yazım üç yıl önce bugün 13 Ekim 2009 günü çıktı.

* * *

Peki ama bu gazetenin ve başka bazı gazetelerin üç yıl önceki durumu neydi şimdi nedir? Satış rakamları açısından bakalım:

Ekim 2009’da Sözcü’nün satış rakamı 124 bin. Satış açısından 12. sırada!

Aynı tarihte Hürriyet 482 bin Sabah 396 bin satıyor.

Bir yıl sonra yani Ekim 2010’da Sözcü 230 bin satıyor. Satış rakamı bir yılda 106 bin artmış ve sıralamada 5. sıraya yükselmiş.

Aynı tarihte Hürriyet 448 bin Sabah 341 bin satıyor. Her ikisinde de önemli düşüş var.

Şimdi -Ekim 2012 itibariyle- Sözcü’nün satış rakamı 306 bin ve 4. sıraya yükselmiş durumda.

Hürriyet 402 bin Sabah 314 bin satıyor her ikisinde de düşüş devam ediyor..

Ve unutulmasın Sözcü’de ek yok kupon ve promosyon yok marketlerde başka yerlerde beleş dağıtım yok!

* * *

Bir köşe yazarı için en önemli şey yazılarını herhangi bir müdahale olmadan ya da olmayacağını bilerek yazmasıdır. Bu köşe yazarının vazgeçilmez özgürlüğüdür.

Bu gazeteye girdiğim günden beri yazılarıma bir gün olsun karışılmadı.

Yazıların sansür edilmesini ve makaslanmasını bırakın bir yana bir gün olsun yönetimden Burak Akbay’dan genel yayın yönetmeni Metin Yılmaz’dan ya da yazıişleri kadrosundan bir tek uyarı rica almadım. Her biriyle aramızda büyük ve gerçek bir dostluk oluştu.

Şimdi geçmişe bakıyorum Hürriyet’te -AKP döneminde- bana yaşattıklarını düşünüyorum. O yıllar bir kabus gibiydi. Tayyip iktidarından korkuyorlar üzerimde baskı kurmaya yelteniyorlardı. “Onu yazma bunu yazma sert yazma başbakanı eleştirme” uyarılarıyla yazılarım bazen makaslanır bazen sansür edilir ve istifa edip gitmem beklenirdi!

Oysa benim o mevziyi terk edip gitmeye hiç niyetim yoktu!

Sonunda dayanamadılar kovmak zorunda kaldılar. (Korku ve baskı tarihlerine dikkat ediniz: Gözcü’yü Nisan 2007’de kapattılar beni Ağustos 2007’de kovdular!)

Benden sonra daha nice yazarlar Hürriyet’ten siyasi baskıyla kovuldu ayrılmak zorunda kaldı ya da yazılarına son verildi. Bekir Coşkun Tufan Türenç Rahmi Turan Cüneyt Ülsever Özdemir İnce…

* * *

Ben Sözcü’ye başladıktan sonra aylar ve yıllar içerisinde Necati Doğru Saygı Öztürk Uğur Dündar gibi gazeteci arkadaşlarımız geldi. Size bir şey söylesem belki inanmazsınız. Bana ve yönetime gazeteci arkadaşlardan gelen istekleri biliyorum.

Gazetelerinde özgürce yazamayan nice köşe yazarları ve muhabir arkadaşlar Sözcü’de görev almak istiyor.

Ah o isimleri açıklamam mümkün olsa da kimlerin istediğini bir bilseniz!..

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


13 Ekim 2012