Sevgili okuyucularım Güllü Salkaya ismini belki biliyorsunuz belki bilmiyorsunuz. Ama onun ismini son Balyoz davası kararında mutlaka duymuş olmalısınız.

Onun gibi binlerce erkek ve kadın sivil memur halen de askeriyede görev yapıyor.

Bazısı sekreter bazısı teknik eleman bazısı başka işlere bakmakta.

Günün birinde Balyoz davası başladığında sanıklardan birinin Güllü Hanım olduğu açıklandı. Adına kayıtlı bilgisayarda bazı belgeler bulunmuştu!

Tutuksuz yargılanıyordu.
Zamanı gelince savunmasını yaptı “Benim Balyoz planıyla darbeyle ne gibi bir ilişkim olabilir. Ben sivil memurum. Bana yaz kızım derler ben de yazarım. Darbeden falan haberim yok. Hem öyle bir şey olsa bana haber verirler mi bu iddialar hayatın olağan akışına aykırıdır” diye kendini savundu.

Gün geldi bütün sanıkların savunma hakları kısıtlanarak karar açıklandı.

Tutuksuz sanık sivil memur Güllü doğal olarak beraat bekliyordu.

Fakat salonda onun açısından bir bomba patlamış gibi oldu:

“Sivil memur Güllü Salkaya’nın da 16 yıl hapsine!..”

Salkaya derhal tutuklandı ve askeriyede çalıştığı için Hasdal askeri cezaevine gönderildi.

* * *


Hiç tanımadığım ismini ilk kez bu karar sonrasında duyduğum Güllü Salkaya‘nın mektubu dün elime geçti. “Ya benim kadın olduğumu unuttular ya da basma kalıp bir karara imza attılar” başlığını taşıyan mektup şöyleydi:

“Ben Güllü Salkaya. Hani şu 2003 yılında yapıldığı iddia edilen Balyoz Darbe Planının Silivri’de süren duruşmaları sonunda müebbet hapis cezasına çarptırılan tek sivil memur var ya işte o benim.

Sadece 27 senesini devletine hizmetle geçirmiş bir insan değil aynı zamanda bir eş ve anneyim.

Biri 22 diğeri 24 yaşında iki evladım var. Canım kızımı ve oğlumu evde babalarıyla baş başa bıraktım. Onurumu ise asla kimseye bırakmadım ve de bırakmayacağım.

Tek tesellim ailemin ve evlatlarımın başımıza gelenleri anlayacak yetişkinlikte olmaları.

Ben 27 yıl ekmeğini yediğim bir kuruma ihanet edecek kadar hainleşmedim. Ama Sayın Mahkeme Sayın Heyet dedi ki; Güllü Salkaya sen darbecisin!

İlk gün sorduğum soruyu bugün yine soruyorum:
Neymiş benim darbeciliğim? Koca koca generallerin amirallerin albayların komutanlarımın suçu neyse benimki de o!

Güllü Salkaya adına tahsisli bir bilgisayarda son kaydedilen isim olarak benim gözüktüğüm birkaç sözde dijital belgenin varlığı!

Peki 2003 yılında benim bu isimde bir bilgisayarım mı vardı? Mehmet Baransu bavuluyla sözde belgeleri Beşiktaş’a (Beşiktaş Adliyesine) taşıyana kadar bu planı duymuşluğum görmüşlüğüm mü var? Bir yerde imzama mı rastlamışlar?

Hiçbiri değil. Peki ben ne demeye 16 yıl ağırlaştırılmış hapse mahkum oldum o zaman? Bunun cevabını verecek bir makam var mı? O da yok.”

* * *


İşin sonrasında karşımıza çok ilginç çok çarpıcı bir olay çıkıyor. Güllü hanım mahkeme kararı uyarınca “Babalık ve kocalık haklarından” yoksun kılınıyor! Okumaya devam edelim:

“İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi hakkımda öyle bir karar verdi ki diğer 300 küsur erkek sanıkla birlikte beni de babalık ve kocalık haklarından men etti!

Yoksa onlar benim kadın olduğumun farkında mı değiller? Ya da bizleri tek tek yargıladıklarını unutup basmakalıp bir karara mı imza attılar?

Söyleyecek sözüm kalmadı artık. Aklım ve beynim durdu. İşin kötüsü ne hissedeceğimi de bilmiyorum. 27 sene devlet hizmetinin sonunda bir kaç sözde dijital belgede adım yazdığı için Hasdal Askeri Ceza ve Tutukevinin tek kadın tutuklusu olarak yalnız başıma bir koğuşta kalıyorum.

Bu yalanın kurbanı olmaya daha ne kadar devam edeceğimi ise bilmiyorum.

Ben Güllü Salkaya. Doğum yerim Erzincan. İşçi emeklisi bir babanın dişinden tırnağından arttırdığı ile okuttuğu beş evladından biriyim. O beş çocuktan biri ben Güllü Salkaya şimdi bir eş ve anneyim.

Ailemden gördüğüm terbiyeyle vatana ve millete faydalı birer insan olsunlar diye yetiştirdiğim iki evladımın üniversite mezuniyetleriyle öğünürken kendimi birden bire demir parmaklıklar ardında buldum.

Artık mutlu değilim. Üzgünüm şaşkınım kırgınım ama umutsuz ve onursuz asla değilim.

Bu yalan bir gün apaçık ortaya çıkana kadar yüreğimde ve sevdiklerimin gözünde tek bir günahım dahi olmadığını biliyor olmanın rahatlığıyla bu haksız cezayı çekmeye devam edeceğim.

Bu zorlu süreçte desteğini benden esirgemeyen herkese minnet duyuyorum. Saygılar ve sevgiler sunuyorum.
Güllü Salkaya. Hasdal Askeri Ceza ve Tutukevi.”

* * *

Sevgili okuyucularım şimdi size bu konuyla ilgili birkaç ayrıntı daha vereyim ki olay kafanızda daha net canlansın.

Güllü Salkaya Harp Akademileri Komutanlığı’nda görevli sivil memur. Görevi kurmay adayı öğrenci subayların notlarını kayda geçirmek. Başka bir deyişle öğrenci işlerinden sorumlu idi.

İkincisi mahkeme kendisini duruşmalardan vareste tutma kararı almıştı. Yani “Sen duruşmalara katılmasan da olur” demişti. Ancak Güllü Hanım hemen her duruşmaya katıldı.

Son duruşmaya yine gelmişti tutuklama kararını orada öğrendi ve kafasına balyoz indi!
Gerekçe: “Kaçma şüphesi vardır!”

Güllü Salkaya tam 27 yıldan bu yana çalışıyordu. Çocukları okusun diye emekli olamamıştı. Şimdi demir parmaklıklar arasında tek kadın mahkum.

Darbeci sivil memur Güllü!
Böyle bir “Kara Mizah” ancak Türkiye’de olur.

GAZİLER VE ŞEHİTLER MİTİNGİ

Bir gazimizden aldığım mesajı kısaltarak aktarıyorum.
“Emin abi ben Koray Gürbüz Güneydoğu gazisi bir astsubayım. Vurulma sonucu bir böbreğim dalağım safra kesem alındı. Vücudumun sol tarafını hissetmiyorum. Şu anda Bilkent Üniversitesi’nde doktora öğrencisiyim.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği olarak Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığımız güçle 13 Ekim cumartesi günü saat 13’de Ankara’da Tandoğan alanında Teröre Karşı Halk Mitingi yapılacak.

Halkımız şehit haberlerini artık normal karşılıyor! Terörle mücadele eden arkadaşlarımız yetersiz kanunlar nedeniyle sorunlar ve sıkıntılar yaşıyor.

Mitingimizde siyasi parti temsilcileri konuşmayacak. Konuşmacılar bir şehit anası bir şehit babası bir şehit eşi bir şehit kızı ve iki gaziden oluşacak. Miting alanında sadece Türk bayrakları olacak.

Tüm siyasi partileri uyarıyoruz: Sesimize kulak verin. Bizler bu uğurda canımızı kalan diğer organlarımızı da feda etmeye hazırız.

Emin abi bu çağrımızın duyurulması konusunda desteğinize ihtiyacımız var. Bize yardım edeceğinizi düşünerek saygılar sunarım.”


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

11 Ekim 2012