Sevgili okuyucularım önce bir konuyu itiraf etmem gerekiyor. Bu Balyoz davasında verilecek karar konusunda ben yanıldım. Şöyledüşünüyordum:

“Mahkemenin siyasi amaçla kurulduğunu hepimiz biliyoruz. Bir sürü haksız ceza yağdıracağı kesin. Ama çok sayıda sanığa ya beraat verilecek ya da hapis yattıkları süre dikkate alınarak tahliye edilecekler. AKP ve bunların kamuoyu böylece ‘Bakın işte adaletli bir yargılama yapıldı’ diyecek.” İyi niyetle düşünüyordum ve tamamen yanıldım.

Cezalar yağdırıldı beraat kararları sadece tutuksuz yargılanan astsubaylar için verildi.

365 sanıklı 250’si tutuklu bir dava düşünün ki tutuksuzlar da eklenerek 324 kişiye hapis layık görülüyor tutuksuz yargılanan subayların da tutuklanmasına karar veriliyor. Olacak şey değildir.

Efendim bunun daha Yargıtay aşaması varmış da son sözü Yargıtay söyleyecekmiş de!..

Hangi Yargıtay hangi yüksek yargı var bu saatten sonra?

Yargıtay’ın bu davayı inceleyecek dairesi de aynen öteki daireler gibi son furyada AKP’nin eline teslim edildi. AKP’nin arka bahçesi olan HSYK Danıştay’a olduğu gibi Yargıtay’a da yandaşları seçti ve işi bitirdi.

Bu davanın dosyalarındaki sayfa sayısı birmilyonu geçiyor. Hangi Yargıtay bu dosyaları didik didik edip okuyacak da nasıl karar verecek?.. Ve kararını acaba kaç yıl sonra verecek?

Haksız yere ceza yağdırılan bu insanlar daha kaç yıl hapishanelerde bekleyip duracak belki de çürüyüp ölecek?

* * *


AKP‘nin yargıyı ele geçirmiş olduğunu burada belki yüz kez yazdım ve olanları artık hepimiz biliyoruz.

Yargı yargı olmaktan çıkarıldı. Tarafsızlığını tümüyle yitirdi. Yargı hükümetin arka bahçesi oldu. Balyoz davasının başından beri sanıklar lehine karar veren bütün hakimler HSYK tarafından sürgün edildi dikensiz gül bahçesi kuruldu ve bu kararın verilmesi işte böyle sağlandı. Şimdi bu mahkemenin hakim ve savcılarının da en kısa zamanda ödüllendirilip HSYK tarafından Yargıtay üyesi seçildiğini duyduğunuzda hiç şaşırmayın. Bekleyin göreceksiniz!

* * *


Mahkeme adil değildi. Amaç Türk Ordusu’nun tasfiye edilmesi idi… Çünkü yargılanan ve tümü hapis cezası alan sanıklardan hiçbiri AKP’nin adamı değildi. Onların ordumuzdan şutlanması gerekirdi ve bu yapıldı.

Yargılama aşamasında deliller incelenmedi. Avukatlara ceza verildi. Avukatlar duruşmalardan çekildi. Sanıklara savunma yaptırılmadı. Düzmece belgelere yapılan itirazlar bilirkişi raporları asla dikkate alınmadı.

Mahkemenin onları tahliye etmeme gerekçesi hep aynıydı:
“Sanıkların kaçma tehlikesi vardır deliller henüz toplanmamıştır delilleri değiştirebilirler!”

Oysa o sanıkların bazıları yurtdışında gemilerde veya askeri ataşe olarak görev yaparken kendiliklerinden tıpış tıpış gelip teslim olmuşlardı.

Mahkeme sanıkların kanıtladığı sahtekarlıkları düzmece ve imzasız belgeleri asla dikkate almadı.

Balyoz mahkemesi adeta düşmanları vatan hainlerini yargılıyordu!..

Hak hukuk adalet rafa kaldırılmıştı…

Ve açıklanan bu kararla Ergenekon casusluk fuhuş çetesi gibi öteki “Kardeş davaların” mahkemelerine de yol gösterilmiş oldu:

“En ağır cezaları verip sizinkileri de gündemden silin. Şeytan azapta gerek. Burası Türkiye. Bu işin tantanası birkaç gün sürer sonra unutulup gider! Sonra da Yargıtay gereğini yapar. O zamana kadar kim öle kim kala!”

* * *


Silah arkadaşları orgeneraller general ve amiraller nice subaylar şimdi mahkum oldu.

Acaba sayın ve muhterem Genelkurmay Başkanı Necdet Bey bu konuda ne düşünüyor? Zahmet edip kamuoyuna bir açıklama yapar mı? Silah arkadaşlarına ve geçmişte önlerinde esas duruşta beklediği eski komutanlarına hiç değilse bir biçimde “Merhaba” der mi? Hatırlarını sormayı düşünür mü?

Hiç sanmıyorum ama aklımdan geçen bu soruları burada yazmadan da edemiyorum.

Ya 2003 yılında Genekurmay Başkanı olan Hilmi Bey!.. Ya aynı dönemde Kara Kuvvetleri Komutanı olan Aytaç Bey!..

Darbe hazırlıklarının yapıldığı iddia edilen o seminer sırasında komutan onlardı. Elbette bazı bildikleri vardı. Lehte veya aleyhte Balyoz davasında tanıklık yapmadılar. Tutuklu subaylar ısrarla onların tanıklık yapmasını istediler mahkeme her nedense kabul etmedi. Onlardan da bu konuda bir başvuru gelmedi.

İkisi de sütre gerisine çekilmişti. Bir gün olsun kamuoyu önünde “Biz tanıklık yapmaya hazırız yeter ki mahkeme çağırsın” demediler diyemediler.

Mahkemeye tanıklık için başvuruda bulunamadılar.

O yürekliliği ve mertliği silah arkadaşları için gösteremediler.

Varsayalım mahkeme sizi çağırmadı. Kamuoyuna bir açıklama yapamaz mıydınız paşalarım benim güzel benim onurlu paşalarım!

O dönemin en üst düzey komutanı olan her şeyi bilen ve kilit adam konumunda olan bu iki kişiye
tanıklık yaptırılmıyor onlardan tık yok ve yüzlerce komutana ağır hapis cezaları yağdırılıyor. Bu nasıl adalettir? Neyin nesi bir adalettir? Hilmi Bey ve Aytaç Bey’in vicdanları şimdi herhalde çok rahattır!

Aynen o kararları veren mahkemenin hakimleri gibi!

* * *

Balyoz gibi siyasi davalarda nice yüz kızartıcı olaylar yaşadık. Düzmece bilgiler ve belgeler yandaş medyaya ya savcılar ya da polis tarafından servis edildi. Bunlar her gün Fethullah medyasında ve öteki yandaşlarda yayınlanıyordu.

Masum insanlara iftiralar yağdırıldı pislikler atıldı hakaretler edildi. Onlar hapisti ses vermeleri mümkün değildi.

Eşleri ve kızları orospu ilan edildi. Üstelik eşleri hakkında da sudan sebeplerle ceza davaları açıldı.

Bu manevi işkenceye dayanamayan nice subaylar intihar etti nice aileler yıkıldı. Dillerinden Allah peygamber din iman gibi sözcükleri düşürmeyen yandaş Allahsızlar hiç utanmadan bu pisliğin içinde yer aldılar.

Amaç belliydi:

Okyanus ötesinde kurgulanan plan uygulanacak Türk Ordusu’nda tasfiye hareketi başlatılacak bu amaçla özel yetkili yargı kullanılacak gerektiğinde eski Genelkurmay Başkanları bile üzerlerine “Terörist” damgası vurularak tutuklanacak bu yolla herkese bütün topluma gözdağı verilip susturulacaktı…

Sonuçta ayrıca sessiz tepkisiz Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerini benimsemeyen takmayan kişiliksiz bir Türk Ordusu oluşturulacaktı.

İşte bu iğrenç planların aşamalarını adım adım
izliyoruz:

Necdet Bey döneminde harp okullarına artık imam hatip mezunları alınacak imam subaylar imam generaller Tayyipçi komutanlar yavaş yavaş yetiştirilecek.

Evet açıkça söyleyelim ki bu plan bugüne kadar “Başarıyla” uygulandı.

Haaa bundan sonra neler olur onu şimdiden
bilemeyiz.

* * *


Bu oyunun ardında oynanan başka bir komediyi de gözden kaçırmayalım. Varsayalım AKP’nin Yargıtay’ı bu Balyoz cezalarını onadı ve iş bitti. Ceza alanların bu hukuksuzluğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmeleri bile artık söz konusu değil. Ya nereye başvuracaklar? AKP’nin çıkardığı yeni yasalar uyarınca Anayasa Mahkemesi’ne!

Hangi Anayasa Mahkemesi’ne?

Tüm üyelerini AKP’li Bay Abdullah Gül’ün seçtiği ve üyelerinin çoğu şimdi AKP takımından oluşan o mahkemeye!.. Ve karar için dosyaları orada da yıllarca bekletecekler! Dedim ya şeytan azapta gerek!

* * *


Bu ülkede yargı ve adalet iktidar tarafından
zaptedilmiş siyasete alet edilmiş ölmüştür. Adalet yoktur. Bu ortamda Balyoz mahkemesi de gereğini işte böyle yapmıştır.

Şimdi bütün iktidar takımının ve yandaşların ellerini ovuşturduğunu “Helal olsun bu mahkemeye” dediğini hep birlikte görüyoruz duyuyoruz. Ama unutmasınlar:

Keser döner sap döner gün gelir hesap döner.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


23 Eylül 2012