Sevgili okuyucularım biz köşe yazarları için her gazetede bir kural vardır:

Yazınızı mümkün olduğu kadar erken bir saatte yazıp Yazı işlerine geçeceksiniz…Çünkü onların da yapması gereken önemli işler vardır.

Gazetenin sayfaları ona göre bağlanacak ve baskı işlemi başlayacaktır. Sizin ağırdan almanızı hiç kimse bekleyemez.

Bu yazıyı dün saat 18 dolaylarında bana göre biraz geç bir saatte yazıyorum. Konu elbette Balyoz Davası’nda verilecek karar olacaktı. Ama gelin görün ki karar ancak bu saatte açıklandı. Gözümüz haber merkezlerinde bütün arkadaşlarımız ve Silivri’deki muhabirler uyarılmış açıklama yapıldığı anda bizi uyaracaklar ve yazılar ona göre yazılacak. Fakat mahkemeden ses yok! Sürekli olarak ara veriliyor yeniden içeri çekiliyorlar.

Sanıklara ve mahkemede kararın açıklanmasınıbekleyen sanık yakınlarına iki günden beri adeta maneviişkence yapıldı. (Burada bir parantez açıyorum. Dün Ankara’nın göbeğinde bizim büronun olduğu semtte elektrikler yine saatler boyu kesikti.

Yarabbim bu ne rezalettir. Adına EnerjiSA denilen sorumsuz şirketi arıyoruz muhatap yok… Ve bizim dünya ile ilişkimiz kesik durumda. Bilgisayarlar fakstelevizyon her şey kesik! Parantezi kapıyorum.)

* * *


Balyoz Ergenekon ve öteki benzer davaların açılmasının bir tek nedeni vardı: AKP iktidarına karşı olan asker ve sivil kadroları susturmak.Plan başarıyla uygulandı insanlar tutuklandı.

Ama esas amaç açılan bu davalar üzerinden toplumu korkutmak sindirmek ses vermesini ve tepki gösterilmesini önlemekti.
Bu plan da başarıyla uygulandı ve en önemli kilit amaca ulaşıldı:

Toplum sindirildi ses çıkaramaz duruma getirildi.

* * *

Çok eski yıllarda İngiltere’de bir gelenek varmış. Sıradan birvatandaş öldüğünde kilisenin çanı bir kez çalınıp herkese
duyurulurmuş. Bir asil öldüğünde iki kez kralın bir yakını öldüğünde üç kez kral öldüğü takdirde ise dört kez çalınırmış.

Günün birinde herkesin hak aramak için sığındığı mahkeme bir vatandaşı haksız yere mahkum etmiş…Ve kilisenin çanı tam beş kez çalmış.Ahali merak içinde kalıp papaza koşmuş:

“Ey papaz efendi kraldan daha önemli biri var mı ki o ölünce çan beş kez çalınsın…”Papaz yanıt vermiş:

“Kraldan daha önemli bir şey var!.. Adalet öldü.”

* * *


Silivri mahkemesinde adalet öldü mü? Bunun yanıtını tarih verecektir de bence öldü.Televizyon kanallarında dün akşam başladıbugünden itibaren de yandaş medyada “Oh olsun beter olun” çığlıkları atılacaktır.
Silivri mahkemesinde adil yargılamayapıldı mı?

Bu soruya “Evet” demek ne yazık ki mümkün değil.Sanıkların dinlenmesini istedikleri tanıklar çağrılmadı.

Mahkeme bunları dinleme zahmetine katlanmadı.O dönemin tanığı olan Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman’ın tanık olarakdinlenmesi niçin reddedildi bilinmez.Avukatlara bir sürü ceza getirildi duruşmalaragirmeleri yasaklandı. Sonra avukatlar

duruşmadan çekildi mahkeme savunma almadan karar verdi. Dijital belgelerin düzmece ve sahte olduğu defalarca kanıtlandı ama mahkeme bunları da dikkate almadı.Sanıkların lehine olan bilirkişi raporları çöpe atıldı.Rastgele subaylar tutuklandı.

Yaşamlarını Güneydoğu’da PKK ile mücadelede geçiren nice subayımız “Terörist darbeci” ilan edildi.

Sanıklar lehine karar veren hakimler HSYK tarafından sürgün edildi.

* * *

Bu koşullar altında ordumuzun 250 komutanıyargılanacak en ağır cezalar verilecek ve sonra da birilerikalkıp “Yargılama adil oldu hukuka göre oldu” diyecek! Mümkün mü?

AKP’nin Atatürkçülükle ilk büyük hesaplaşması dün sona erdi. Bu süreçte yargı kullanıldı. Umarım HSYK’nın ve o kararı veren hakimlerin vicdanı rahattır.Umarım dün gece rahat uyumuşlardır bundan sonra rahat uyurlar!

İlk raundu kazanan yandaşların gözü aydın!

YAYINLANMAMIŞ BİR KİTAP ÜZERİNE

Şimdi burada sizlere henüz yayınlanmamış bir kitaptan elde ettiğim bazı bilgileri iletmek istiyorum. Kitabın adı “Balyoz Davası… Elveda.”Yazarı şu anda Hasdal Askeri Cezaevi’nde Balyoz’dan tutuklu olarak yatmakta olan Kurmay Albay İkrami Özturan. Kitabı bana önceki gün Bilgi Yayınevi’ne iletmemricasıyla gazeteci arkadaşım Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ getirdi. Evde bir günde oturup bitirdim.

Bu çok ilginç kitabı yazan İkrami Özturan’ın adını ilk kez duyuyordum. Kitap şu anda Bilgi Yayınevi’nde.

Bu güzel kitabı basmalarını dilerim. Şimdi gelelim bu kitapta yer alan bazı rakamlara:

Balyoz Ergenekon
İnternet Andıcı
Poyrazköy Kafes
Amirallere Suikast
Gölcük Aramaları

Casusluk Şantaj Fuhuş Hipnoz 12 Eylül 28 Şubat Erzincan Zirve Yayınevi gibi çeşitli davalarda Ağustos 2012 sonu itibariyle tutuklu olan askerlerin sayısı 1.015.

General amiral subay
astsubay! Dile kolay.

Balyoz Davası’nda 365 sanık var dağılım şöyle:
95 general ve amiral 233 subay 35 astsubay 2 sivil.

Subaylar içinde albay sayısı 186 kişi. Demek ki Balyoz her nedense en çok albayların kafasına indirilmiş!

Bunların hemen hepsinin generallik ve amiralliğeterfi sırasında olan albaylar olduğunu da unutmayalım.

Balyoz Davası’ndaki Kuvvet dağılımına gelince rakamlar şöyle:
Kara Kuvvetleri 102 Deniz Kuvvetleri 154 Hava Kuvvetleri 43 Jandarma 63 SahilGüvenlik 2.

Bu kez Balyoz DenizKuvvetleri’ne vurmuşoluyor. Onun nedenleri ayrı bir tartışma konusu.

Basılmamış kitapta çok ilginç bir rakamsal bilgi daha yer alıyor. 12 Haziran 2011 seçimlerinde Hasdal Askeri Cezaevi’nde yatmakta olan asker tutuklular da oy kullanıyor. Cezaevindeki sandık açıldığında oy dökümü şöyle çıkıyor:

CHP 99 MHP 24bağımsız aday Çetin Doğan 22 AKP 1geçersiz 2 ve toplam 149.

Bilgi Yayınevi bu kitabı basarsa sizlere yenidenduyuracağım bu ilginç kitabın tanıtımını asıl o zaman yapacağım…

Çünkü içinde çok ilginç başka bilgiler de var. Örneğin yandaş-yalama medya o cezaevini “Beş yıldızlı otel” olarak tanıtmaktan utanmamıştı. Şimdi kitaptanöğreniyoruz ki o döküntü askeri cezaevinde tutuklugeneraller amiraller ve subaylar koğuş yemekhane ve tuvalet temizliğini deterjanla kendileri yapıyor…Ve dünkü karardan sonra daha çoook yapacaklar!.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

22 Eylül 2012