DEPREM en büyük doğal afet… Yangından selden çığdan yanardağ patlamasından şu veya bu biçimde kaçma olasılığı var. Ama depremden hele gece uyku saatlerinde olursa yok!

Bu acıyı en son 1999 yılında Marmara ve Düzce depremlerinde yaşamıştık. Marmara gece saat 03’de olmuş herkesi uykuda yakalamıştı. Büyüklüğü 74 idi yaklaşık 25 bin insanımız can vermişti.

Son deprem 72 ve çok şiddetli.

İlk duyulduğunda “Eyvah” dedim “Yine binlerce kişi ölmüş olmalı.”

Şansımız varmış ki ölü sayısı 300’e yakın gerçekleşti. Nice ailelerin ocağına ateş düştü nice insanlarımız enkaz altında kaldı evler ve işyerleri yıkıldı. Buna “Şansımız varmış” demek bile ne kadar acı.

Bu felaketi çok ucuz atlattık ama bundan sonraki depremlerde ne olacağını hele uzmanların sürekli sözünü ettiği İstanbul depreminde kaç bir kişinin can vereceğini bilemiyoruz.

İşin ilginç yanı koskoca Kandilli rasathanesi son depremin büyüklüğünü 66 olarak açıklarken sonra ABD’den gelen uyarı üzerine bunu 72 olarak düzeltti ve bir kez daha anladık ki deprem rakamlarını bile ABD’den almaktayız!
Bu yazıyı dün saat 17 dolaylarında yazarken ölü sayısı henüz kesin olarak belli değildi!

Seçim sonuçlarını yarım saatte açıklayan lider ülke (!) depremde can verenlerin kesin sayısını henüz bilmiyordu.

***
Deprem özellikle bizim gibi ülkelerde doğan afetlerin en büyüğü ve en korkunç olanı. Çürük ve denetimsiz binalar kerpiç yapılar Türkiye’nin başının en büyük belası. Bunu ancak felaketi yaşayınca anlıyoruz. Aklımız birkaç gün için başımıza geliyor sonra yine unutup gidiyoruz.

Hiç kuşkum yok en geç bir hafta sonra bu depremi de unutacağız.

Japonya hemen her gün 8 büyüklüğünde depremlerle sarsılıyor ama binalar yıkılmıyor panik yaşanmıyor… Çünkü yapı denetimi var. Adamlar depremle yaşamayı öğrenmiş. Biz de Japonya gibi bir deprem ülkesi olduğumuz halde işimiz Allah’a emanet. O nedenle şu söz çok doğru:

Deprem öldürmez bina öldürür.

Ölenlere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

GÖZÜMÜZ AYDIN LİBYA’YA ŞERİAT GELDİ!

LİBYA’da Kaddafi’yi linç ederek öldürdüler. Diktatör hırsız ve soytarı idi ama ülkesini yabancı güçlere peşkeş çekmemiş onların önünde eğilmemişti. Libya’yı kalkındırmış çölde yaşayan Arapların ayağına su ve uygarlık götürmüştü.

Petrol Libya’nın can damarı… Kaddafi o muazzam petrol gelirlerinden biraz payı (!) kendisine ayırırken ülkesini kalkındırdı.

Hırsızlığı hiçbir zaman örneğin Suudi Arabistan Kuveyt Katar gibi hanedanlıkların düzeyine ulaşmadı. Bu nedenle o büyük hırsızlar Kaddafi’yi sevmezdi.

Dikkat ediniz Libya’da uzun yıllardan bu yana irili ufaklı yüzlerce Türk firması rüşvet vererek iş yapıyordu. Bunların bir bölümü ciddi bir bölümü ise kapkaççı firmalardı.

Kaddafi yönetimini bile dolandırmayı başarmışlardı. Türk şirketleri şu anda Libya’daki her şeylerini yitirmiş durumda. Şimdi rüşveti alanlar değişecek yeni gelenler alacak!

İsyan başlayınca bizim hükümeti ABD AB NATO gibi kuruluşlar uyardı:

“Biz bu herifi devireceğiz. Siz de Türkiye olarak kararınızı ona göre verin. İsyancılar size yakın. Bunlar şeriat getirecek. Ya Kaddafi’yi tutun ya da isyancıları.
İsyancıları tutarsanız biraz da para gönderirseniz kazanırsınız.” Bizimkiler baktı ki Kaddafi gidici isyancılardan yana tavır koymak zorunda kaldılar. Yıllar boyu al gülüm ver gülüm oldukları Kaddafi’yi tu kaka ilan ettiler tavır koymaya başladılar.

Sonuçta olan oldu… Dün ajansların çok ilginç bir haberi gündeme düştü:

“Yeni yönetim Libya’da şeriat ilan etti. Libya artık şeriat kurallarıyla yönetilecek. Şeriata aykırı yasalar iptal edildi. İlk olarak Kaddafi tarafından getirilen çok eşlilik yasağı kaldırıldı. Libya erkekleri bundan sonra dört kadın alabilecek.”

Haydi gözümüz aydın! Bizim hükümet doğru ata oynamış. Bir de Suriye’de Esad devrilir ve orada da şeriat ilan edilirse iş tümüyle bitecek!

Sonra geriye İsrail kalacak. Bizim Tayyipgiller onu bir kaşık suda boğar valla!

***
Sevgili okuyucularım burada defalarca yazdım bir rezalete değindim. Türkiye

Cumhuriyeti hükümeti Libya’daki bu şeriatçı isyancılara Kaddafi’yi linç ederek öldüren başıbozuk takımına durup dururken tam 300 milyon dolar para verdi.

Borç falan değil hibe etti.

Bu paranın yaklaşık 200 milyon doları bavullarla gönderildi. Merkez Bankası tarafından piyasadan toplanan 100 dolarlık banknotlardan oluşan para desteleri bavullara istiflendi devletin ve milletin parası –hem de bu ilkel yöntemle- bu heriflere armağan edildi.

Soruyorum hükümetin hiçbir makamından yanıt gelmiyor.

Bir daha sorayım bari:

-Bu para hangi amaçla verildi?

-Paranın nereye gittiği belli mi?

-Libya’da kimlerin ceplerine hortumlandı?

Öyle bir kargaşa ortamında siz birilerine bavullarla 300 milyon dolar vereceksiniz ve o paranın çoğu hortumlanmayacak! Olur mu bu böyle bir şey sizin aklınız alır mı?

Devletin ve milletin parası böyle sorumsuz yöntemlerle elin oğluna peşkeş çekilir mi?

Dünyanın neresinde hangi ülkesinde böyle bir rezalet olabilir?

Van depremini yaşadık. Libya’da ne idüğü belirsiz herifleri kalkındırdığımız bu parayla deprem bölgesini kalkındırmak mümkündü.

Soruyoruz hükümetten yanıt gelmiyor!

Soruyoruz muhalefet işin üzerine gitmiyor tık yok!

Hayret verici bir şey!
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


25 Ekim 2011