SEVGİLİ okuyucularım adına Türk Hava Yolları (THY) denilen kuruluş AKP’nin bir yan kuruluşu. Yönetimin tamamı ve kilit noktalardaki herkes iktidar partisinin özel seçilmiş adamı.

Üstelik bazı üst düzey kamu görevlileri de buradan maaşa bağlanmış durumda. Hiç kimse partili torpili olmadan işe alınmıyor. Binlerce kişinin çalıştığı bu kuruluş iktidar partisinin arka bahçesi olarak görev yapıyor .

Yaptıkları her şey attıkları her adım particilik anlayışı ile yapılıyor.

Bu kuruluşun her gün yurtiçi ve yurtdışı yüzlerce uçak seferi var.

Uçaklara yolcular için her gün binlerce gazete alınıyor.
Yandaş yalaka gazetelerin tamamını uçaklarda bol miktarda bulursunuz. Yandaş yalakalar her gün THY tarafından zengin edilir.

Ama gelin görün ki bunların uçaklarında Sözcü bulamazsınız! Sözcü yasaktır.

Uçak yolcuları ile uçak personeli arasında her gün tartışmalar olur. Sözcü isteyen yolculara kabin görevlileri “Sözcü yasak” diyemezler de“Efendim Sözcü ne yazık ki kalmadı” demekle yetinirler!

***

AKP iktidarı bundan bir süre önce bir karar aldı. Havacılık sektöründe grevi yasaklamak! Nitekim bu konuda iki gün önce Meclis’ten bir yasa geçirdiler.

Bu karara direnen Hava İş Sendikası ile THY’nin yandaş ve torpilli olmayan personeli iş bırakma eylemine giriştiler….

Ve 300′den fazla kişi yönetim tarafından birkaç saat içerisinde kovuldu! Aslında kamuoyu bu konuda fena halde yanıltıldı ve olayın perde arkasını göremedi.

Havacılık sektöründe grevi yasaklamak aslında AKP’nin bu konuda attığı ilk adım.

Cingözce bir ayarlama yapıldı ve plan hazırlandı: “İlk olarak havacılıkta grevi yasaklayalım. Toplumun tepkisine bir bakarız. Birkaç gün şamata yapılır sonra unutulur gider. Protesto edenleri derhal kovarız. Bundan sonra sıra öteki sektörlerde grevleri yasaklamamıza gelir. Örneğin sağlık personelinin demiryolu çalışanlarının metal sektöründeki işçilerin madencilerin grevlerini de buna göre yasaklarız.” Oynanan oyun bu kadar basit!

Havacılık sektörü yasaklanınca sıra öteki sektörlere gelecek ve beş dakkada Beşiktaş yöntemiyle çıkaracakları yeni yasalarla bir sürü yerde grevi yasaklayacaklar.

İlk oyun THY üzerinden oynandı.

Oyunu sessizce sergilediler ve sahneye koydular direnenleri kovarak gözdağı verdiler.

Bundan sonraki grevlerde hep aynı şeyi örnek gösterecekler: “Bakın haaa THY’de tepki verenlerden hiç kimsenin gözünün yaşma bakmadık hepsini kapının önüne koyduk. Karşı çıkarsanız siz de işsiz kalırsınız!”Çünkü insanoğlunun en yumuşak karnı bu… İşinden olmak.

***

Tek parti iktidarı oldular ya Türkiye’yi bu korkutma yöntemiyle yönetiyorlar. Herkes şu veya bu biçimde korkutuluyor.

Dikkat ediniz ülkemizde şu anda hemen hemen hiçbir grev yok! Niçin yok?

Birincisi sendikaların pek çoğu devşirildi ve AKP yönetimine geçirildi. Bunun en ilginç örneği Türkiye’nin iki yıl öncesine kadar en büyük ve en güçlü sendikası olan Türk Metal Sendikası Başkanı olan Mustafa Özbek iktidar karşıtıydı ve Ergenekon’dan tutukladılar. O cezaevinde iken devşirme işlemi gerçekleşti sendikaya yeni bir yandaş yönetim oturtuldu ve işlem bitince Özbek tahliye edildi! (Ayrıntıları yazmayayım daha iyi! En azından on binlerce işçi biliyor!)

***

Bu THY yönetimi Atatürk havaalanının göbeğinde apronda herkesin gözleri önünde deve kurban eden içeride terlikle dolaşan tiplerin elinde.

Her yıl yüzlerce trilyon zarar varmış onları hiç ilgilendirmiyor. Uçak seferleri her gün aksıyormuş yolcular çıldırıyormuş yine ilgilendirmiyor.

Size elime dün geçen bir belgeyi isimleri vermeden açıklıyorum.

B. K. isimli bir yandaş THY yönetiminden olsa gerek O.Ş. isimli şahsa mesaj atıyor.

İçeriği özetle şöyle: Selami amcasının kızı olan C.K.’nın THY’de pilot yapılmasını istiyor. Onun özgeçmişini veriyor ve şöyle diyor: “Sen de desteğini esirgemezsen THY’ye iyi bir pilot kazandırmış olursun. Tanışan çok seversin.
Genel Müdür görse ilk sırada alır. Yardımlarını bekliyoruz .
Tüm aile annesi ve kardeşleri de son seçimde AKP’ye oy vermiş. Cross check yaptım doğru.” (AKP’ye ailece oy verdiklerini doğrulatmış!)

Referansı sağlam olan bu kız çocuğu madem aile boyu AKP’li artık mutlaka pilot yapılacaktır!

Apronda kurbanlık deve kesen uçaklarında Sözcü’yü yasaklayan her yıl yüzlerce trilyon zarar yazan bir kuruluş şimdi grev yasağına tepki veren yüzlerce personelini işten çıkardı.

Yandaşlık AKP’nin arka bahçesi olmak işte bu! Mustafa Mutlu’nun kitabı Yandaşlık sadece gibi kuruluşlarda değil onlardan daha çok medyada geçerli. Medyadaki iğrenç boyutlarda. Bir sürü onursuz tip şimdi fırsat buldular ya her gün iktidara övgüler düzüyor.

Yılların Milliyet ve Vatan gazeteleri de ne acıdır ki uzun süredir bu yandaşlar kafilesine katıldılar. Yakın zamana kadar patronları Aydın Doğan‘dı. Zor duruma düşen Aydın Doğan bu iki gazetesini yeni patron Erdoğan Demirören‘e satmak zorunda kaldı.

Demirören satın almadan önce Tayyip‘ten onay aldı.

Hürriyet Milliyet Vatan gibi bazı yandaş gazetelerde çok önemli bir kural vardır:

Vaziyet tam olarak çakılmasın diye muhalif yazılar yazan birkaç yazara da kısıtlı bile olsa yazdırmak!

Ben de bir zamanlar Hürriyet‘te öyleydim dayanamayıp kovmak zorunda kaldılar!Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

03 Haziran 2012