Sevgili okuyuculanm AKP iktidarı son derece bilinçli bir planı ilk günden beri uyguluyor. Amaç medyayı ele geçirmek. Bunu büyük ölçüde başardıklarını hepimiz biliyoruz.

AKP medyanın yumuşak karnını çok iyi keşfetti ve planını bu doğrultuda uyguladı. Neydi;keşfedilen yumuşak karın?

Büyük işadamıpara babasıiş bitirici medya patronlarının kazanç hırsı!

Bunların her birikendi parasal çıkarları açısından iktidara ve hükümete göbekten bağımlı.Bunların her birinin devletle ve hükümetle milyarlarca dolarlık büyük işleriiş beklentileri var.

Tayyipgiller işte bunu keşfetti ve işin üzerine yürüdü. Bunların zayıf noktası artık bulunmuştu.Para babası medya patronlarının nasıl bir kağıttan kaplan olduğunu kısa süre içerisinde anladılar.

Geriyeyapılması gereken iki iş kalmıştı:

1-
Sabahatv örneğinde olduğu gibibelli yayın kuruluşlarına yeni ve yandaş sahipler ayarlamak.

2-Bu yol bitincemevcut patronları korkutmaksindirmekpıstırmak.Örneğin bunlann üzerine vergicilerini göndererek mahvetmek.

Medyanın önemli bir bölümübu iktidara zaten yandaşlık yapıyordu.O açıdan sorun yoktu.Önemli olan.adına merkez medya denilençok okunan gazetelerden ve çok izlenen televizyon kanallarından oluşan yayın organlarınıpatron çıkarlarını tehdit ederek susturmaktı.

İşte bunu başardılar!


Açın ekranlarınızıkaç muhalif ses duyabiliyorsunuz?
Bakın gazetelerinizeyüreklice yazabilen kaç gazetekaç yazar okuyabiliyorsunuz?

Bu söylediklerim de asla yetmez.Ekleyin bunlara çeşitli bahanelerle tutuklayıp içeri attıkları gazetecileri.

Bu da yetmez.İşin çok önemli bir boyutu daha var:
İktidar baskısıyla kovulanyazmalarına izin verilmeyen gazeteciler!

***

Kovmakovdurma ve yazdırmama süreci 2007 yılında benimle başladı.İktidarın baskısıyla Hürriyet’ten kovuldum.

Şimdi bu yazıda size bazı örnek isimler vereceğim o arkadaşların başına gelenlere kısaca değineceğim.İsimler o kadar çok kihepsini tek tek yazmam mümkün değil.
İşte;sadece birkaç örnek;

Bekir Coşkun: Habertürk’te yazıyordu.Son referandum öncesinde yazılarını sayfaya koymadılarüstelik sapasağlam adam için köşesine “Yazarımız rahatsızlığı nedeniyle yazısını yazamamıştır” diye anons koydular…Ve birkaç gün sonra kovdular.

Tufan Türenç: Hürriyette iktidarı eleştiren yazılar yazıyordu.Son seçim öncesinde “Sen aynı zamanda yazı işlerinde görevlisin ve işlerin çok yoğun.Seçim bitsinyeniden yazmaya başlarsın” dediler.Bu bahanenin arkasına sığındılar.Seçim biteli bunca zaman oldu yazdırmıyorlar.Tufan bu durumu içine sindirdigazeteden istifa etmeyi göze alamadı.

Necati Doğru: Vatanda yazıyoriktidarı eleştiriyordu.Patronu Aydın Doğan’dıNecati’nin yazılarına sansür uygulamaya başladılar.Bir yazısını sayfaya hiç koymadılar ve Necati istifa etmek zorunda kaldı.İyi ki ettişimdi Sözcü’de yazıyor.

Oray Eğin: Akşam da çok ilginç muhalif yazılar yazıyordu.Günün birinde bir baktık.Oray da gitmiş.Söylentiye göre kendisi.Ergenekon’dan tutuklamatehditleri almış.Şimdi yurtdışında yaşıyor.

Sebahattin Önkibar: Yeniçağ’da yazıyordu.Fethullah la ilgili bir yazısını gazetenin taşra baskısında kullandılarşehir baskısından çıkardılar.İktidarın hoşuna gitmeyen yazılargazetesini zaten rahatsız ediyordu.Baskı ve sansür nedeniyle istifa etmek zorunda kaldı.

Cüneyt Ülsever: Önce iktidar destekçisi idi.Sonra gerçekleri görünce eleştirmeye başladı ve Hürriyet’teki yazarlığına böylece son verildi.

Uğur Dündar: Türkiye’nin bir numaralı televizyoncusu.Aydın Doğanait Star televizyonunda idiiktidar karşıtı haberleri Tayyipgilleri rahatsız ediyordu.Günün birinde Aydın DoğanStarı işadamı ve medya patronu.NTV’nin sahibi Ferit Şahenk’e satıncazaten yandaş olan Şahenk.Uğuru istemedi.Aydın Doğan da Uğura “Sana verecek boş koltuğum yok” deyince iş bitti.Yıllarca birlikte çalıştığı Uğuru böylece dışlamış oldu.Uğur Dündar aylardan beri boşta.

Oktay Ekşi: Hürriyet’in başyazarı.Bir yazısında iktidara yönelik ağır bir cümle kullanmıştı.Hürriyet yönetimi kendisini sözlü olarak “Ankara’da kıyamet kopuyorbaşbakan çok kızmış “diye uyardı.Oktay abi özür yazısı yazdıgazetenin tepkisi yine dinmedi.Bunun üzerine Aydın Doğan’la konuşup “İsterseniz ayrılayım” deyince aldığı yanıt “Beni rahatlatırsın” oldu ve istifa böyle gerçekleşti.Başyazarını feda etmişti.Tayyip aynı gün “Ben bu gazetecilerle savaşırım” dedi.

***


Burada Mehmet Altan’ın durumuna özellikle değinmek istiyorum.Kendisiyle yıldızımız hiçbir zaman barışmadı.Her zaman farklı dünya görüşlerinde olduk.Geçmişte birbirimiz hakkında epeyce yazılar yazdıkkapıştıkhatta karşılıklı hakaretler ettik.

Mehmet uzun süredirAKP iktidarının sesi olarak görev yapmakta olan yandaş Star gazetesinde yazıp Tayyipvesaireye övgüler düzüyordu.

Son zamanlarda iktidar eleştiren birkaç yazı yazdı…

Ve derhal kovuldu!

Dikkat ediniziktidarın baskısansürkovma anlayışı sadece muhalefet yapan gazetecilere değileleştiren yandaşlara da uygulanmaya başlandı.

Asla affetmiyorlar.

Mehmet Altan gibilere şu mesajı veriyorlar:

“Sen bizim adamımızsın.Senin bizi eleştirme hakkın yoktur.Aksi takdirde şutlanırsın.”

***

Burada size iki somut örnek daha vereyim.Yukarda sözünü ettiğim Sebahattin Önkibar günün birinde patron Mehmet Emin Karamehmet‘in Akşam grubu ile anlaşmıştı.( Akşam ve Güneş gazeteleriShow ve Skytürk televizyonları.)

Göreve başlamasına iki gün kala patrondan “Kusura bakmaseni alamıyoruz” mesajı geldi.Bunun üzerine Sebahattinçok yakını olan o günkü Sanayi Bakanı Ali Coşkun un yanına gidip olanları öğrenmesini istedi.Ali Bey telefonla Karamehmet’i arayıp neler olduğunu sordu.Yanıt ilginçti. “Kusura bakmayın sayın bakanımsayın başbakanımız Sebahattin’i istemiyor.” …

***

Bir örnek daha! Şimdi elinizde tuttuğunuz Sözcü gazetesinin kısa geçmişini bilir misiniz.Aydın Doğanın geçmişte Gözcü gazetesi vardı.O gazeteAydın Doğan in gazeteleri arasında muhalefet yapabilen tek yayın organı idi.

AKP hükümeti Gözcü‘nün yayınlarına çok bozuluyor ve bu yakınmalarını bay patrona sık sık bildiriyordu.

2007 Nisan ayında ”bay patron” gelen baskılara daha fazla dayanamadı ve Gözcü gazetesini kapatma karan aldı. İnanılmaz bir şeydi.

Bunun üzerine Gözcü’de çalışan gazeteciler bir araya geldiler ve yeni bir gazete çıkarmaya karar verdiler “Sözcü” Bu bağımsızsansürsüz ve yürekli gazete işte böyle Aydın Doğan in iktidar korkusu sayesinde kuruldu….

***

Bu rezil ortamı dün Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçiye sordum.Söyledikleri çok ilginçti:

“Bizdeki verilere göre son birkaç yıl içerisinde 300 dolaylarında gazeteci ve yazariktidar baskısıyla gazete ve televizyonlardan kovuldu.”

Kovulmayanlar ise bu korkunç baskı ortamında zaten susturulmuş durumda.

AKP ve medya patronlarının baskısımedyada sendikayı zaten yok etti.Sendika şu anda sadece Anadolu AjansıANKA ajansı ve Cumhuriyet gazetesinde var.Devletin Anadolu Ajansı ise sendikayı kovmak için her yolu deniyor.

***


Buraya kadar olan bölümlerde size sadece çok kısıtlı sayıda örnek verebildim.Yazılı basından iktidar baskısıyla şutlanan daha nice isimlere değinemedim.

Televizyonlarda olanlaraoradan kovulanlaraprogramları iktidar baskısıyla kaldırılanlara da.Uğur Dündar dışında değinemedim. İşte sevgili okuyucularımbizler 21.yüzyıl Türkiye’sinde böyle bir ortamda gazetecilik yapmaya çalışıyoruz.Bir yanda tutuklamalarbaskısansürkorkutmaistifaya zorlama ve işten koyma…

Öbür yanda ise yandaşlık rezaletiiktidar yalakalığıövücülükomurgasızlıkavantacılık…

Ve iktidarın emir ve hizmetine girmişbüyük parasal çıkarları nedeniyle baş eğmeyi içine sindirmişgazetecileri ensesinden yakalayıp kapının önüne koyuvereniktidara böylece yaranmaya çalışan para babası medya patronları…

Kolay gelsin !

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

30 Ocak 2012