Başbakan her evli kadından en az üç çocuk istemişti. “En fazla ne kadar istersiniz?” diye kimse sormadı başbakana o sıralarda... Başbakan bu illa bir soru sorulması da gerekmezdi elbette ki... Ülkemiz de birçok garipliğin içerisinde bir gazetecinin “Sayın başbakanım en az kaç çocuk istediğinizi artık biliyoruz peki halkımız merak ediyor en fazla kaç çocuk doğuralım diye soruyor?” gibi bir soru bir ara haberin konusu olabilirdi ancak. Verilecek cevabın ise ne olacağını o ara habere ihtiyacımız dahi olmadan anladık. Meselenin sayılardan ibaret olmadığını da...

Basit bir ideolojik düzlem ve matematiksel bir hesaplama ile başbakanın en fazla kaç çocuk istediğini artık daha iyi çıkarabiliriz. Kürtaja ve sezaryene karşı olan bir başbakan en fazlasını allahın takdirine bırakmaktadır. Ama allahın takdirinin bir mertebe altında padişahın buyruğu vardır. Padişahın buyruğu ise bir kaç gün önce salınmıştır. Başbakan en az üç; kürtaja karşı olması vesilesi ile ortalama ve şimdilik yedi çocuk istemektedir. Fazlası ise allahın bileceği iştir. Başbakanın on yıldır konu üzerine söylediği şeylerin toplamının denk düştüğü sayısal tablo işte budur. Şimdilik dedim; çünkü şimdilik başbakan aile planlaması çerçevesinde kadının ya da erkeğin korunması konusunda olumsuz bir fetvada bulunmamıştır.

Eğer sırada bu da varsa bu durumda ortalama sayı da artık en çoğu anlamını taşıyacaktır.

Sırada olacakların hesabını tutup arada olanların nasıl bir hesaplaşma tahtasına yerleştirildiğini anlamak için akıl ve izandan fazlasına ihtiyaç yok. AKP’nin geniş tuttuğu her başlık gericiliğin de ölçeğini gözler önüne seriyor. Gericilik yobazlık her zaman olduğu gibi başladığı yerde sonuçlarının da üstünü örtmek için yeri doldurulmaz bir aracın adı oluyor. Örneğin; başbakanın doğurganlıkla ölüm kavramını kürtaj tezgahında pazara çıkarırken Uludere referansına sığınmasının bir nedeni de toplu katledişlerin hafızada tuttuğu yeri de haince çarpıtma amacını taşıyor. Kürtajı Uludere’de atılan bombalarla eş tutan bir başbakanın ikna düzlemini ölüm üzerinden pazarlaması bu pazarda mal olarak satılan her şeyi hele bir de biz kadınları birer heronlaştırma projesini de içinde barındırıyor.
Uludere’de katil kim sorusu sorulurken yaşarken ölmekten beter halimize gelin biz cevap bulalım. Bakalım katil kimmiş?

İlk örneğimiz Uludere’den. Uludere’de 34 gencimiz öldürüldü. Uludereli analar tüm Kürt illerinde olduğu gibi kürtaja ve aile planlamasına en uzak kalmış kadınlarımızdı. Onlar doğurdular. Uludere’de ölen her gencimiz arkalarında acılı bir ana ve babanın dışında en az beş kardeş de bıraktılar. İç işleri bakanına göre zaten ölmeselerdi hapsi boylayacaklardı. Yani yeni Pozantı’lar onları bekliyor olacaktı. Ama öldüler. Öldürüldüler. Şimdi Uludere’de hangi *****n çocuk doğurma isteği kalmıştır ha sayın başbakan? Hangi baba doğurmak istediği bir çocuğa senin bir ağabeyin vardı ekmek parasına öldü öldürüldü deme takatine haizdir? Her kürtaj bir Uludere’dir diyorsun. Hadi senin dilinle konuşalım biz de.

Her Uludere bir kürtaj değil midir o zaman?

Uludere’den Samsun’a geçelim. Açlıktan ölen Kübra bebeği dinleyelim. Daha 2 5 aylık iken açlıktan öldüğü artık ispatlanan Kübra bebeğe kulak verelim. Daha konuşamadan ölmüş bir bebeğimizin sesi olalım : “ Ben Kübra. Buzdolabının içi bomboş olan bir evde dünyaya geldim. Babam işsizdi. Annem sütsüz. Yetmedi anacığımnı sütü bana. O da benim gibi açtı. Kardeşim gibi. Kültürünüzde imanınızda olan sadakalarınız da yetmedi benim yaşamama. Üstelik ben ailemin üçüncü çocuğuydum. Açlıktan öldüm. Önce inanamadınız benim açlıktan öleceğime ispat istediniz rapor istediniz. Zavallı anneme zavallı babama kızdınız. Bende size kızdım. Kendim için değil yalnızca arkamdan ölmeyi bekleyen yeni Kübra’lar için de kızdım. Babam “Çalışsaydım eğer kızım ölmezdi” demiş. Ölmezdim belki de babam çalışsaydı...”
Yaşarken ölmekten beter hale getirilen kadınlarımız ve çocuklarımızı kim unutabilir unutturabilir?

Diyarbakırlı bir ana Elif Satık. Şimdi sakat .yatağa hapsoldu artık. Çocuğunun 20 TL olan kayıt parasını bulamayınca ona okulun halılarını yıkattılar. Karşılıksız hizmete düşman sistemin pisliğini temizlemek onun düşerek sakat kalmasına neden oldu. Elif Ana aynı sitemin yargısında haklıyken haksız duruma düşürüldü. Gerekçenin karışık olmasına ne gerek vardı! Elif Ana okulun halılarını kendi isteği ile yıkamıştı. Ayağının kayması onun suçuydu. Sakat kalmasının devletle ne ilgisi vardı? Elif Ana analığının tadını çıkaramıyordu da artık çocuklarını da büyütemiyor. 20 TL’lik yasa dışı parayı ödeyemeyen *****n oğlunu şimdi çocuk işçi olmak bekliyor. Artık istese de çocuk doğuramayacak sayın başbakan Elif Ana’nın iki eli senin yakandan bir daha düşmeyecek.

Anneler gününde “Cennet anaların ayağı altındadır” nidaları atarken başbakan Van’da bir ana cennetin ayaklarına serilmesinden önce sırtını çocuğunun yuvası yapmak zorunda kaldı. Van’da yaşanan ikinci depremden sonra Van Valiliği’nce İstanbul’a gönderilen Hatice Altın Van’a geri dönmek zorunda kaldı. Sara hastası ve yürüyemeyen oğlu için valilikten istediği konteyner talebi ise reddedildi. Görüştüğü Vali Yardımcısı Mehmet Özel kendisine ‘Git başının çaresine bak. Bakıcı ücreti alıyorsun git ne yaparsan yap’ dedi. Şimdi Hatice Altın bir odunlukta yaşıyor. Doğurduğu çocuğuna derman olamıyor. Dertlerine çözüm arayacağı kapılar hakaretlerle yüzüne kapanıyor.

Cinayet mi demiştiniz? Katil olmayın mı demiştiniz? Kürtaja da sezaryene de karşı mıydınız?

O halde doğurduğumuz çocuklarımızın çalınan hayatlarını üç beş demeden yok ettiğiniz bedenlerimizin hesabını verin. Kadınlığımız bizde üstü de sizde kalsın.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Çarşamba 30 Mayıs 2012 - 09:19