24.05.2012 tarihli yazımda başkanlık sisteminin AKP’nin iç meselesi olduğunu belirterek demiştim ki başkanlık tartışması aslında A.K.P.’nin iç meselesidir. Seçimlerde R. T. Erdoğan’dan nasıl yararlanırız sorusuna kendi içlerinde verdikleri cevaptır. Çünkü R. T. Erdoğan ne kadar “biz kadroyuz” dese de A.K.P.’nin varlığı ancak ve ancak o’nun liderliğinde devam etmesi ile mümkündür.

R. T. Erdoğan işin içinden çekildiği an AKP bir hiçtir. Bir kere daha anlamamakta direnenler için tekrar edelim: AKP = R. T. Erdoğan; R. T. Erdoğan = AKP’dir. R.T. Erdoğan partinin başında kaldığı sürece AKP vardır ve güçlüdür; R. T. Erdoğan çekildiği anda AKP asla eskisi kadar güçlü olamayacaktır. Kendinden önceki benzeri partiler gibi eriyip tarihteki yerini alacaktır.

10 yıllık AKP iktidarı döneminde adım adım fiilen parti – devlet bütünleşmesi yolunda çok ciddi adımların atıldığına tanık olduk. Adımlar o kadar usta şekilde atıldı ki AKP ve AKP’nin Yandaş – Candaşları tarafından demokratikleşme yolunda atılan adımlar olarak tanımlandı. Karşı çıkan herkes faşist tek parti dönemi özlemcisi militarist olarak tanımlandı. AKP’ye karşı çıkmak demokrasiye karşı çıkmakmış gibi bir havaya büründürüldü.

Dönüşüm hızlanınca AKP zihniyetinin iktidar olmadan ve iktidara geldikten sonra şikâyet ettiği hiçbir kurumdan şikâyet etmediğine tanık olduk. Hatırlayın…


Akp; Basından Şikâyet Ediyordu Ama Basın Candaş – Yandaş Medya Haline Gelince AKP’nin şikâyeti kesildi.


Akp; Yargıdan Ediyordu Ama B. Arınç “Rabbim Verdi mi Çifter Çifter Veriyor” Diye Üst Yargıda Yapılan Seçimlere Sevincini Belli Ettikten Sonra Akp’nin Yargıdan Da Şikâyeti Kesildi.


Akp; HSYK’dan şikâyet ediyordu anayasa değişikliğini yaparak adalet bakanlığı bürokratlarını kurul’a atadılar AKP buradan şikâyeti de kesti.


Akp; T.S.K.’dan şikayet ediyordu artık etmiyor!


Akp; YÖK’ten şikâyet ediyordu yök yandaş kişilerce doldurulunca YÖK’ten de şikâyet kesildi.


Ahmet Necdet Sezer (saygılarımı sunuyorum) Cumhurbaşkanı iken demokratik ülkelerde bu kadar geniş yetki mi olur deniyordu. Cumhurbaşkanı yargıdan bürokrasiye kadar bu kadar kişiyi nasıl atar deniyordu. Davul bizim boynumuzda tokmak başkasının elinde deniyordu. Adaylığı açıklanırken kardeş ilan edilen abdullah gül cumhurbaşkanı olunca cumhurbaşkanlığı makamından duyulan şikâyet de kesildi.


Her cuma namazından sonra cami avluları miting alanına dönerdi artık bundan da eser kalmadı.

Görüldüğü gibi artık sorun parti sorunu değil. Parti; hâkim parti olarak 10 yıldır tek başına iktidarını koruyor. Sorun; R. T. Erdoğan çekildiği anda Partinin siyasi partiler mezarlığında yerini alacak olması realitesi. Her ne kadar Türk siyasal hayatının baskın kolunu sağ kanat oluştursa da lider çekilince sağ partiler de ömürlerini tamamlıyor. DP AP MSP ANAP DYP… Liste uzar gider. AKP’nin gidişi de mutlaka aynı sonla noktalanacaktır. R. T. Erdoğan da bunun farkında… Her ne kadar partiyi kurarken milletvekilliğini üst üste 3 dönemle sınırlasa da il kongrelerinde çekileceğiz 3 dönem yeter dese de farkına vardı ki çekildiği an parti biter. Bu nedenle Denizli İl Kongresi’nde çark edeceğinin sinyalini verdi. Kongre konuşmasında “3 türlü sistem var: Biri başkanlık sistemi biri yarı başkanlık sistemi sonuncusu da partili cumhurbaşkanlığı. ”

R. T. Erdoğan; A.K.P. Genel Başkanı olarak partisinin başında başkanlık yada başkanlık seçimine girecektir derken başka bir yöntem daha gündemimize sokuldu. (Sanki yapay gündem sayımız azmış gibi…)

R. T. Erdoğan sonunda gizli ajandasının önemli bir maddesini daha açıkladı: Partili Cumhurbaşkanı. Aslına bakarsanız fiili uygulamada zaten çok farklı değil. AKP; fiili duruma resmiyet kazandırmak istiyor. Parti kendisine göre şekillendirilmiş bir yapı; şimdi devlet te R. T. Erdoğan’a göre şekillendirilmek isteniyor. 2250 yıllık Tür devlet geleneği tüm hatlarıyla R. T. Erdoğan için yeniden dizayn ediliyor. Parti ve devlet R. T. Erdoğan’ın kimliğinde bütünleştiriliyor.

Sayın ERDOĞAN; boşa yormayın kendinizi; açıkça çıkın deyin ki “ben varsam Partim var ben olmazsam Partim ANAP gibi tarih olur Partiyi kurarken 3 dönem demiştik ama bu kadar uzun iktidarda kalabileceğimi ben de tahmin etmemiştim onun için şimdi 3 dönem sınırlamasını kaldırmamız lazım.” Kimse size neden bu değişikliği neden yaptın demez. Birkaç gün bu zikzak neden oldu diyen birkaç kişi yazarçizer ama yandaş – candaş medya bunu hemen örter; siz de Parti’nizin başında devam edersiniz.

Ama görünen o ki zaten karar verilmiş gibi. R. T. Erdoğan; A.K.P. Genel Başkanı olarak partisinin başında kalacak ve bu kimliği ile Cumhurbaşkanlık seçimine girecek.

Sessiz olun Türkiye’m uyuyor…

***

Mustafa Kemal’in ışığı yolumuzu aydınlatsın…

(09.06.1951 tarihinde toplanan demokrat parti ankara il kongresi’nde bazı delegeler partiye kesecilerle midecilerin değil içtenlikle bağlı insanların gerekli olduklarını belirtmiş.

09.06.2012 aynı lafa bugün için de imza atıyorum.)

Av. Ali Rıza İlgezdi

09.06.2012

Muhalifgazete