TASMASI DEĞİŞEN “KÖPEK”LER DAHA DA SIRNAŞIK OLUR


Sayın Başbakan
Arena'da yaptığınız konuşmada gazetecileri tasmalarından kurtardığınızı belirterek gazetecilere dolaylı da olsa "köpek" dediniz.

Kimi zaman doğrudan kimi zaman da dolaylı olarak 30 yıldır bu mesleğin içindeyim. Hiç tasmam olmadı. Tasması olan arkadaşım da olmadı. Patronlarım oldu ama tasma takmaya kalkışmadı kimse.

Benim dolaştığım gazete camialarında "köpekler"dolaşmazdı.

Benim dolaştığım yerlerde eli sopalı köpek kovalayan çobanlar da bulunmazdı.

Benim bulunduğum camialarda ağzı salyayla dolaşanları kovarlardı.

Benim görev yaptığım dönemlerde gazeteciler uçaklara doldurulup gezdirilmezdi.

Benim bulunduğum damların altında yandaşlık-yalakalık utanç verici bir suçtu.

Benim gezindiğim topraklarda gazeteci ağabeyler vardı ve bize erdemi öğrettiler.

Kısacası Sn. Başbakan benim doğduğum topraklarda gazeteciler hiç havlamazdı.

Son on yılda başladı her şey...
Diğer meslektaşlarım kendilerini savunacak ve “köpek” olmadıklarını size anlatacaklardır öyle umuyorum.

Suskun kalanlar bir köşede kemik bekleyebilirler bu onların sorunu.
Üyesi olduğum Çağdaş Gazeteciler Derneği gerekli açıklamayı yaptı.

Benim yazdığım bu mektubun amacı ise size “köpek” olmadığımı anlatmak değil.

Köpeğin ne kadar erdemli bir yaratık olduğunu anlatmak hiç değil.
Türkiye'de basının Amerika'dan bile özgür olduğunu açıkla***** komik durumlara düşen bakanınızı da anlatacak değilim.
Benim bu mektubu yazmamdaki asıl neden sizin bunu söylemeye hakkınız olmadığını hatırlatmak.

Tasmalarını çıkardığınız “köpek”lerin birer sokak köpeğine dönüştüğünü söylersem umarım bana kızmazsınız. Bunu şu yüzden belirtiyor ve hatırlatıyorum Sn. Başbakan sokak köpekleri tasmalı köpekler gibi "biat" etmezler.

Ama tasması değişen “köpek”ler daha da sırnaşık olur Sn. Başbakan sahibini şaşırır. Onlar artık sahipsiz birer sahiplidirler. Kim zincirinden tutuyorsa onun peşinden giderler.

Onur duyduğum hiçbir meslektaşımın bu durumda olduğunu sanmıyorum düşünmüyorum ihtimal de vermiyorum Sn. Başbakan. Sizin bildiklerinizi ve gazeteci saydıklarınızı ise ben gazeteci olarak kabul etmiyorum. Bu mesleğin de onursuzları ********leri elbette var.

Ceplerinde "şeref basın kartı" taşısalar bile.

Ama onurlu ve şerefli olanların sayısı daha çok ve siz onları daha henüz tanımadınız bile. Kızgınlığınız kendi çevrenizde gazeteci maskesiyle dolaşanlar. Onların size bağlılığında çözülmeler gördüğünüz için telaşlanıyorsunuz.

Eskiden başını okşadığınız yemeğin verdiğiniz suyunu içirdiğiniz ve dolaşmaya çıkardığınız tasmalılar artık size hırlamaya başladı ve bu da sizi haklı olarak sinirlendiriyor.

Ancak Sn. Başbakan bunun böyle olacağı belli değil miydi? Balık tutmayı öğretemediğiniz bu insanlar sizden her gün balık istemeye başlayınca sizin de buna razı olmayacağınızı onlar düşünemedi belki ama sizin düşünmeniz gerekmez miydi? Hepsini milletvekili yapma şansınız yoktu Sn. Başbakan hepsini yönetim kurullarına yerleştirme hepsini genel yayın yönetmeni yapma hepsini uçaklara doldurma şansınız yoktu.

Belki de tasmasını çözdüğünüz “köpek”ler havlamaya başladı.

Sn. Başbakan
Sizin bakış açınızdan gazetecilere baktığımda benim bu mesleğin herhangi bir noktasında olmadığımı anlıyorum. Bunu çok rahatlıkla yazabiliyorum.

Size hiçbir borcum yok çünkü. Ne sizin sayenizde bir yerlerden ekmek yedim ne sizin sayenizde dünyayı gezdim ne de siz ve çevrenizdekilerle yakın dostluk kurdum. Hatta işimi dolaylı yoldan da olsa sayenizde kaybettim.

Ama gazeteciliği bırakmadım. Mutlak otorite karşısında baş kaldıran ilk kesim sanatçılardır ki onlarla da iyi geçindiğiniz söylenemez.

Hemen ardından gelen kesim de kamuoyunu doğru bilgilendirmek görevini üstlenmiş gazetecilerdir. Gazeteci doğru bildiğini kamuoyu yararına değerlendirir. Bu görevi de yasalarla belirlenmiştir.

Bunları hatırlatmak zorunda kaldığım için çok üzgünüm Sn. Başbakan ama gerçek bu.

Benim havlayan bir tek gazeteci arkadaşım olmadı. Bu yüzden derinden yaraladı bu sözleriniz beni. Korktum acaba gerçek payı mı var da gazeteciler suskun diye.

Mutlaka onurunun arkasında duran meslektaşlarım gereken cevabı size verecektir.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

30.05.2012 17:58