Nedim Şener Ahmet Şık ve diğer iki gazetecinin tahliyesi bazılarını gerçekten sevindirdi. Bazıları seviniyormuş gibi yaptı. Hiç şüphesiz önce Nedim sonra eşi kızı. Diğer arkadaşlar için de aynı. Ailelerine çocuklarına kavuştular.

O çocukların sevincini düşünebiliyor musunuz?

Darısı diğer baba ve anne hasretiyle yanan yavruların başına.

Bülent Arınç telefon açıp mutluluğunu dile getiriyor. Ne kadar inandırıcı? Kim ya da kimler inanıyor buna?

Ülkeyi sen yöneteceksin; senin yönetiminde birileri cezaevinde çürüyecek içeride olmadık işkenceyi çekecekler çocukların etekleri sütyenleri çıkartılacak...

Rutubetli duvarların arkasında canlar solacak cansız kalacak... Yemekler yenilemeyecek kadar iğrenç olacak işkencenin allahına maruz kalacaksın... Hastalanan hastaneye sevk edilmeyecek insanlar soğuktan donacak...

Sen bütün bu olup bitene kayıtsız kalacaksın; hâlâ yüzlerce kişi suçsuz yere şartlar değişmeksizin can çekişecek içeride... Analar çocuklar travma yaşayacak; sen uzaydan yeni inmişsin gibi Nedim Şener’in acısını ve üzüntüsünü paylaşacaksın...

Buna gülerler.

Çünkü bu komedidir. Üstelik sen bu komediyi politik gösteri yapma amacıyla kullanıyorsun. Önce mahkûm edip sonra salıyorsun. Sonra da üzüntüsünü paylaşıyorsun. Pek muhterem Cumhurbaşkanımız da aynı rolü oynuyor.

Bu insanların ömründen çalındı. Sağlığından çalındı. Ailelerin ve çocukların yaşadıkları ve hiçbir zaman unutamayacakları travma ne olacak kim verecek bunun hesabını insanlara? Canlara suçsuz yere sırf vatansever oldukları için bu acıları yaşatmak niye? Amaç dışarıdakilere içerdekileri işaret ederek ibretle karışık gözdağı vermek... İki arkadaşımız tahliye oldu diye bu duruma “itibarımız düzeldi” diyen Cumhurbaşkanı’na içeride suçsuz yere yatıp işkence gören diğer Can’ları hatırlatmayı görev sayıyorum.

Nedim’in kızı babasının yokluğunu fark ettiğinde soruyor annesine “Babam nerede?” diyor. Anne; babasının bölücülük ve teröristlikten delil karartmaktan yargılanarak gözaltına alındığını söyleyemiyor kızına. Bir süre Silivri’de mahkûmlara eğitim amaçlı ders verecek diyor. Gece gündüz birbirini öpe-koklaya yaşamış baba-kız kızın doğumundan bu yana. Kız babasının kendisini hiç aramayışından şüpheleniyor. Okulda pazarda çarşıda duyuyor babasıyla ilgili gerçekleri. Acıya bakınız... Sonra gerçek açığa çıkınca anne kızına her şeyi anlatmak zorunda kalıyor. O sekiz yaşında gelişme halindeki çocuk kendisinden beklenmeyecek bir olgunluk göstererek çevre baskılarına karşın ailesinin acısını paylaşıyor.

Telefonla arayıp da göstermelik olarak ailenin hesapta acısını paylaşan siz hükümet mensuplarını; bu çocuk affedip de unutabilir mi sanıyorsunuz?


Peki gene sizler Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan’ın; babası terörist diye Avusturya Lisesi’nden atılırken neredeydiniz? Bu çocuklar aileler işsiz ve babasız yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarında; ne yediler ne içtiler nasıl bir psikoloji içindeydiler; hiç sorup ilgilendiniz mi?

İçeriden çıkanın neden görüntüsü ceset gibi? Neden sürekli ağlıyor insanlar? Hapishanelerdeki yaşam koşullarını biraz olsun iyileştirmeyi düşündünüz mü? Baskı yapmak insanlara suçsuz yere işkence yapmak dinimizce de günah değil midir?

Parasız eğitim hakkı isteyen gencecik çocuklar hapishanelerde çürüyor. Özgür olma ihtimalleri var mı? Eğer özgür kalırlarsa telefonla arayıp sevincinizi belirterek üzüntülerini paylaşabilecek misiniz? Hangi yüzle?

Yarın beni de almak isteseler içeri; sebebi ne bileyim delil karartma olur ülkeyi bölmek olur teröristlik olur içerdeki suçlardan yani... Girdiğimde üzülür çıktığımda sevinir misiniz?

Şu anda dışarıdayım çok şükür sayenizde de işsizim zira programımı yasakladınız. Acaba nasıl yaşadığımı merak ediyor musunuz? İçeri girecek olursam; ziyarete geldiğinde eteğini-sütyenini çıkarttırır mısınız kızıma? Hücrede insan yüzü görmeyeyim diye kapının altından mı sürüp verirler yemeğimi?

Atatürk’ü sevmekse; ülkeyi cumhuriyeti sevmekse; insan olmaksa suçumuz; doğrudur o zaman suçluyuz.

Canan Barlas
Uzun bir süre ne gazetecilik yaptı Canan ne de herhangi bir TV programında boy gösterdi. Şimdi yağcıların ödüllendirilmesi kapsamında sık sık çıkıyor karşımıza...

Hükümeti yeterince yağlayamadığını düşünerek her vesileyle AKP’yi övüyor Bay Tayyip’i göklere çıkarıyor bol bol solculara çatıyor. Solun tamamıyla bittiğini solculardan bir halt olmayacağını söylüyor. Ne varsa AKP’de varmış. Bundan sonra da AKP içindeki gençler yönlendirecekmiş Türkiye’yi.


Seçimleri CHP kazanmış olsaydı hali hazırda Kılıçdaroğlu başbakan olsaydı sen gene o ekranda olurdun ve farklı konuşurdun. Her devirde yelken açmasını bilirsiniz siz. Yapma be Canan abla kefenin cebi yok. Atatürk’ü ve de Türkiye Cumhuriyeti’ni bu kadar kolay yedirmezler sana.

Ne güzel dostumuzdun sen Canan Abla
Gitmezdi yediğimiz içtiğimiz ayrı
Ne var ki seni göremiyorum gayrı
Turgutçu olduğunu söylediler bir ara
Mesut’a da takılmışsın
Tansu’yla da çıkmış adın
Karar kılmışsın çok geçirmeden Tayyip’te
Bir konak almışsın Eyüp’te
İşin işmiş duydum
Senin adına memnun oldum.

Ahmet Hakan
Önceleri ilgiyle okurdum seni. Ne var ki sonradan bir yazdığının diğerini tutmadığını gördüm. Biraz o yandan biraz da bu yandan durumu idare ediyorsun. Ertuğrul’la el ele... Hürriyet’in gölgesinde geçinip gidiyorsun.

İçeriden taze çıkan Nedim Şener’le Ahmet Şık’ı mukayese etmişsin “Aralarındaki yedi fark” diye başlık attığın yazında. Ahmet’i daha dirençli Nedim’i daha sinmiş olarak yorumlamışsın. Dışarıdan bakıp da içeriyi yorumla***** ahkâm kesmemek lazım... Shakespeare’in bir sözünü hatırlatmak isterim sana. Der ki; “Acılar kıyaslanamaz”.

Son söz: İçeri girdiğim zaman üzülecek çıktığım zaman sevinecek bir hükümetimin olması çok mutlu ediyor beni. Beni benden çok düşünen hükümetimi Allah korusun.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Pazar 18 Mart 2012 01:01