Ben zaten her acının tiryakisi olmuşum-

Sanayi Mahallesi’nde bir markette alış veriş yapıyorum. Bir anne kızın diyaloğuna ister istemez kulak kabarttım. “Anne” diyor kız; “şu peynirden de alalım mı?” Kızın elindeki peynire bakıyorum keçi peyniri. Fiyatı da 16TL. Anne hızla hareket ederek kızın elindeki peyniri kapıyor ve tekrar rafa yerleştiriyor. Alt gözden başka bir peynir kalıbı çekiyor “bunu al” deyip kızın eline tutuşturuyor. Biraz yaklaşıp önerdiği peynirin fiyatını okuyorum 4TL. Anne “Biz bu peyniri daha çok seviyoruz kızım” diyor.

Pahalı olan bu keçi peyniri hiç şüphesiz daha iyi. Zira ben de rakı içerken aynı peyniri yiyorum. Annenin biz bunu daha çok seviyoruz demesinin sebebi peynirin ucuzluğu. Yoksa kadın istemez mi çocuğu daha kalitelisini yesin. Ama nafile ekonomik gücü o kadar. Tam da buraya Gencebay’ın “Batsın Bu Dünya”sı acayip yakışır. Yokluk içinde büyüdüğüm için bu duyguları çok iyi bilirim. Büyüyünce parayı bulup iyisini yeseniz de bir türlü tatmin olamıyorsunuz.

Orduspor maçı
Maçı televizyonda izliyorum. Tribünlerdeki halk birden bire Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sini hep bir ağızdan okumaya başladı. Hükümetin Hitabe’yi yasaklayıp okul kitaplarından çıkarmasına karşı çok anlamlı bir protestoydu bu. Yüzlerce kişi aynı ton ve vurguyla adeta önceden çalışılmış gibi Ata’sının Nutku’nu sahipleniyordu. Gözyaşlarımı tutamadım. Nutuk neden yasaklanıyor? Nutku yasaklayanlar Hitabe’nin kendileri için mi söylendiğini düşünüyorlar acaba?... Halkın sesi Hitabe’nin orta yerinde kesildi. Belli ki Digiturk korkmuştu. Sonradan büyük kanalların ve gazetelerin bu durumdan söz etmemeleri çok anlamlıydı.

Nazlıcan Özkan

Nazlıcan Tuncay Özkan’ın kızı. Annesi aradı; “Kızımın size danışmak istediği bir şeyler var” dedi. Hemen buyur ettim geldiler... Oturduk çaylarımızı içiyoruz. Dedim “Başım üstünde yeriniz var emredin”. Önce anne söze girdi “Kızım tiyatrocu olmak istiyor” dedi. Nazlıcan devraldı annesinden sözü “Silivri’de fikrini almak için sordum babama; ‘ben tiyatro oyuncusu olmak istiyorum’ dedim. Babam da bana ‘tamam kabul ediyorum bunun için neden Levent Kırca’ya gitmiyorsun’ dedi. Ve biz de geldik.”

Nazlıcan; güzel doğal zeki pırıl pırıl bir genç kız. Duruşmalara gittiğimde görmüş ve konuşmuştum kendisiyle. “Babasına bak kızını al” bir kız. Annesi de haza hanımefendi. Pek çok alternatif sundum kendisine. Her zaman yanında olacağımı söyledim. Gerine gerine “Ayrıca baban benim kadim dostum” dedim. Sonra da sevgili kardeşim Müjdat Gezen’in okulunu önerdim. Derhal telefonla aradım Müjdat’ı durumu anlattım. Müjdat da “Hemen gelsinler” dedi. Peki ücret?.. derken sözümü kesti. “Ondan ücret almayacağız” dedi. Ona da bu yakışır... Telefonu kapattıktan sonra baktım Nazlıcan ve annesi usulcacık ağlıyorlar. Yalnız bırakmadım onları ben de ağladım.

Laf lafı açtı Nazlıcan önce babası hapiste diye nasıl Avusturya Lisesi’nden atıldığını anlattı. Ben de şimdi yuhluyorum bu liseyi. Yuuuuuh!.. Sonra babasının hücresinden söz etti. “Hiç insan yüzü göremiyor” dedi. “Hiçbir insanla konuşamıyor endişeliyiz” dedi. Anladığım kadarıyla yemekleri hücresinin kapısının altına sürüp atıyorlarmış içeri adeta mektup atar gibi. Sebep; yemeği getiren insanın yüzünü görmesin sesini duymasın da kafayı yesin diye.

Tuncay Sevgili Dostum gözün arkada kalmasın. Söz veriyorum yanında olacağım Nazlıcan’ın. O kadar.

Nuray Mert
Ece Temelkuran’ın HaberTürk’ten kovulmasından “az sonra” Nuray Mert de Milliyet Gazetesi’nin yeni sahibi Erdoğan Demirören tarafından kovuldu. Sebep; hükümete yaranmak. Gencebay’dan bir şarkı daha koyuyorum buraya “Yazıklar Olsun...”

Sezen Aksu

Tv’de izlediğim Barlas’la yaptığı röportajında yeni anayasaya methiyeler düzdü Sezen. Bir kefilim demediği kaldı. Yeni anayasanın ne olduğundan haberin var mı senin? Neyi kıstas olarak alıyorsun... Sonradan bu anayasa çok eleştirilirse kabak senin başına patlamaz mı? Boş ver diyorsun değil mi? Devir sizin devriniz.

Özdemir Erdoğan
Kartal Belediyesi’nin bir oyununa davet etti başkan beni. Özdemir de oradaydı. Yan yana oturup izledik piyesi. Zamanında çok birlikte çalışmıştık kendisiyle. TRT’de “Sağlık Olsun” ve “Ne Olur Ne olmaz” adlı programları yapmıştık. Bu programların besteleri ona aitti. O zaman o da bizim benim gibi solcu; Bu nedenle kovmuştu TRT bizi. Kartal’daki tiyatroyu izlerken hükümeti çok eleştirdik. Baktım benimle aynı kafada hoşuma gitti. Ne var ki geçen gece kendisini Mesut Yar’ın “Burada Laf Çok” adlı programında izledim. Anladığım kadarıyla o arada hükümetten bir teklif gelmiş Özdemir’e. Bu da onu 180o döndürmüş. İktidara bir methiye bir methiye...

“Menfaat sen nelere kadirsin?”

Uğur Dündar

Kendisi çok sevgili dostumdur. Beni aradı son kitabında benimle ilgili iki anısın yer verecekmiş. “Sen onları kendi açından iki satır yazar mısın?” dedi. Ben de “memnuniyetle” dedim. İşte müşterek “anı”mız.

Bir gün yasaklı olan “Olacak O Kadar” programının yoğun çekildiği sıralarda ben bir programda Doğan Güreş Paşa’yı oynamıştım. Müsaade ederseniz hatırlatayım.

Paşa’nın bir sözü üzerine ona etek giydirip Kenan Evren’le Marmaris’te bir iskeleye oturtup balık tutturmuştum ikisine de. Hatta iskelenin altındaki erler oltaların ucuna balık takıyorlardı. Paşalar da balığı kendilerinin yakaladığını düşünüyordu. Her neyse Doğan Paşa biraz bozuldu kendisini bu şekilde oynadığım için. Katıldığı bir TV programında beni mahkemeye vereceğini söyledi. Çıktığımız TV programlarında ben ona o bana verip veriştiriyorduk.

Bir gün gene çekimdeyiz. Arkadaşlarımdan biri nefes nefese yanıma gelip “Abi” dedi “seni Doğan Güreş Paşa arıyor”. Hayda aldık mı başımıza işi... İstemeye istemeye açtım telefonu sekreteri “1 dakika Paşa’mı bağlıyorum” dedi...

Baya bir gerginim. Telefonda marşlar çalınıyor az sonra Paşa bağlandı. Aramızdaki konuşma şöyleydi;
Paşa: Levent Oğlum hiç yakışıyor mu sana?

Levent: Paşam mizah bu hoşgörüyle karşılamazsanız gelişemez.
P: Ama evladım koskoca Genelkurmay Başkanı’yla eğlenilir mi?
L: Estağfurullah efendim bu bir şaka... Ayrıca başbakanları cumhurbaşkanlarını bile hicvediyoruz. Hatta ertesi gün telefon açıp tebrik ediyorlar.

P: Ben tebrik etsem bile senin yaptığını hoş karşılamayacak yüzlerce asker var emrimde. Ben onlara mani olmakta güçlük çekiyorum. Her an çıkıp gelebilirler yanına.

L: Paşam beni tehdit mi ediyorsunuz?
P: Hayır gerçekleri söylüyorum.
L: Askerleriniz benim için İstanbul’a geliyor öyle mi?
P: Evet öyle.

L: Gelip de ne yapacaklar?
P: Geldikleri zaman görürsün.

L: Tamam gönderin. Korkmuyorum sizden. Hatta burada bekliyorum onları... Ya da en iyisi kapının önünde bekleyeceğim. Ne sizden ne de askerlerinizden korkuyorum.

P: (Paşa kahkahalarla gülüyor)
L: Niye gülüyorsunuz Paşam? (diyorum daha da çok gülüyor. Bir ara düşünüyorum yoksa Paşa beni işletiyor mu diye)
P: Levent diyor.

L: Buyurun Paşam.
P: Ben diyor Uğur Uğur!
L: Hangi Uğur?
P: Uğur Dündar
L: Hay Allah cezanı vermesin altıma yaptım lan!

Uğur bunu anlatıp yıllardır güler durur. İşletme konusunda üstüne yoktur.

İkinci anımız pek komik değil. Olacak O Kadar programının bir bölümü RTÜK’ten ceza almış Kanal D bir gece yayın yapamayacak. Yani ekran kararacak.

Ben buna karşı çıktım. Ekibimin de onayını aldıktan sonra programı reytinglerde bir numara olmamıza ve çuvalla para kazanmamıza rağmen yayından çektim. Dememiz şu ekran kararmasın bir tek bizim programımızı yayından kaldırın. Hayır ısrarla ekranı karartacaklar. Ben açlık grevine başladım. Ben başladım diye bana arkadaşlarım da katıldılar... Uğur birkaç kez telefonla aradı. Baktı ki ikna edemiyor beni arkadaş yüreği işte hastalıklarımı da biliyor “dayanamazsın” diyor. Çok geçmeden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı da alıp yanımıza geliyor.

Tiyatronun sahnesinde yapılan bir canlı yayında Baykal konunun takipçisi olacağına söz verdi. Ben de açlık grevinden vazgeçtim.

Pek çok köşe yazarı eleştirdi beni. “Açlığa dayanamadı” dedi. Beni reklam yapmakla suçladı. Ne var ki ben samimiydim. Gene de “durumu açlık grevine kadar götürmemeliydim” diye özeleştiri yaptım. Başbakan Mesut Yılmaz’ın eşi beni telefonla arayıp benimle aynı fikirde olduklarını bir zaman sonra bu durumu düzelteceklerini söyledi. Hatta bu mesajı yazılı olarak da çekti bana. Çok geçmeden ekran karartma yasağı kalktı. RTÜK ceza alan programın yerine bir belgesel gönderiyor. Kanallar da bunu yayınlıyor.

Bu gün bütünüyle yayında değiliz... Ve elimizden bir şey gelmiyor.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Aydinlik Gazetesi

19 Subat 2011