Şefim bir ufak rakı daha aç bize! Midye tava beyaz peynir kavun sigara böreği yaprak sarmadan birer tane daha getir! dedi uzun saçları ensesinde düğümlü adam ve karİındaki pos bıyıklıyla kadeh tokuşturdu.

Şef masayı yeniden donattı.

Kokoreç var mı? diye sordu saçı düğümlü.

Var ağbi!

Güzel. ıki porsiyon getir! diyerek bir sigara böreği attı ağzına.

Kıtlıktan çıkmış gibi bir halin var! dedi pos bıyıklı.

-Yok ağbiciğim özledim bunları. 5 yıldır gelmedim Türkiye’ye. Amerika’da kokoreç falan yok! deyip midye tavaya girişti saçı düğümlü.

Tatile mi geldin?

Yok yok askerlik işi için geldim.

Yapmadın mı sen askerliği?

Hayır bedelliyi bekliyordum iİte. Vericem parasını askerlik konusu kapanacak... Sen yaptın mı askerliğini?

Hayır kaçak durumdayım. diye yanıtladı pos bıyıklı.

E tamam ver parsını kurtul! Paran yoksa ben sana borç verebilirim. diyerek şefin getirdiği kokoreçe yumuldu Amerika’dan gelen saçı düğümlü. Pos bıyıklı duraladı rakısından fırt aldı;

Benim bu konuda kafam biraz karıİık... Parası olan askerlik yapmasın garibanlar şehit olsun... Bu biraz saçma ve büyük bir haksızlık. dedi.

- Şefim bir ufak rakı daha aç bize! Midye tava beyaz peynir kavun sigara böreği yaprak sarmadan birer tane daha getir!

- Oh no! ****** mısın sen ağbiciğim? Şehit olmak mı istiyorsun? diye büyüdü İngilizce bir hayret ifadesiyle gayet amerikan bakan gözleri saçı İngilizce düğümlü asker kaçağının.

- Vatanı savunmak zorunda kalırsak sen tüfeği alıp cepheye gitmeyecek misin yani? sorusunu koydu masaya kavunla sigara böreğinin yanına pos bıyığını kurcalayan.

- No! No! Ben adam öldüremem. Tavuk bile kesemem. Kan görmeye dayanamam. Şak düşer bayılırım. Vicdanım kabul etmez bunu... Aslında vicdani ret hakkımız da var.O zaman para mara ödemiyorsun... Ama ben böyle bir ayağa yatmak istemiyorum.

Para verip ülkeme katkıda bulunuyorum. Yüz binlerce asker kaçağı var bu kadar insan para verirse memleket kalkınır. Vatan borcumu cash olarak ödemek istiyorum! Do you understand? deyip çatalladı kokoreçi gözleri dolar yeşili saçı düğümlü.

- Dedem hep anlatırdı; Kurtuluş Savaşı’na gitmemek için dağa çıkan çok olmuş Anadolu’da...dedi pos bıyıklı.

- Olmuştur tabii ağbicim. Savaş boktan bir şeydir. Savaşa karşıyım ben. Savaş is bullshit! diyerek rakısından fırt aldı saçı amerikanca düğümlü. Pos bıyıklı sigara yaktı. Bir suskunluk fırdolandı masayı. Pos bıyıklı;

- Vatan elden gidiyorsa savunmayacak mıyız yani? sorusunu koydu boşalmış kokoreç tabağına.

- Ben sınırlara da karşıyım ağbicim! diyerek kapattı konuyu okyanus ötesinden gelen;

- Amerika’da işsizlik acayip! Avrupa’nın durumu da çok kötü; İtalya Yunanistan İspanya batmak üzere... biçiminde uluslararası konulara yatay geçiş yaptı.

Akdeniz’in kuzeyine sıçrayıverdi ismi arap olan bahar pastırma yazından bilistifade. Papandreu cumburlop! Sıçramasever amerikan bir virüs bu zıplayıp ulaştı İtalya’ya; Berlusconi cumburlop! Portekiz de çiçek açmak istiyor bir bahar havasına bürünmeye teşne.

Ne zaman acaba Türkiye’nin baharı? Eli kulağında mı? Eli nerde? Türkiye’de biraz zor galiba. İki kişiden biri bizimkiyle gurur duyuyor. Ona gıcık olan iki kişiden öbürüne de kokoreç yemek düşüyor!

Yarın Van’da seçim olsa sandıktan kim çıkar?
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Pazartesi 21 Kasım 2011 07:24