Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Cool Yatış Pozisyonunuz  İlişki uzmanlarınca yatış pozisyonunuz ilişkiniz hakkında mesaj veriyor. Bu resimlerden hangisi sizin yatış pozisyonunuz + İlişkiniz hangisi? Konuyu yanlış yere açmış olabilirim. Bana oldukça komik geldiği için komik resimler bölümüne açtım.
  1. Kaşık

  İlişki psikologu Corrine Sweet’in yaptığı araştırmalara göre kaşık pozisyonu ilişkilerin %5 ila %18’inde sürekli görülen bir uyku pozisyonu. Bu pozisyonda uyuyan çiftlerde bir taraf diğer taraf üzerinde koruyucu bir tavır sergiliyor.Bu pozisyon cinsel olarak da partnerin diğerine “cinsel olarak çok savunmasız bir pozisyon ama sana güveniyorum” mesajı da içermektedir.

  2. Gevşek Kaşık
  Özellikle yeni çiftler yatakta çok fazla temas halinde uyurlar. Ancak zaman geçtikçe yataktaki bu temas yerini biraz daha rahat uyuma eğilimine bırakır. Paul Rosenblant’a göre ilişki olgunlaşınca çiftler kaliteli uyku için bu pozisyona yönelebilirler. Bu pozisyonda da partnere verilen mesaj “arkan bende bana güvenebilirsin”dir. Bu durum normal kaşık pozisyonundaki cinsel anlamda değil daha genel anlamdadır. Cinsellik dolu değil şevkat dolu bir uyku biçimidir.
  3. Kaçan Kovalanır
  Dr. Glass’a göre Uzaklaşan partner gerçekte peşine düşülmesini istiyor olabilir. Onun uzaklaşması aslında bir davet anlamı taşır. Daveti kabul edip daha yakınına gidecek misiniz? Veya partner her zaman sarılan taraf olmaktan sıkılıp düşünebilir; “Yanına sokulup sana kendimi kabul ettirebilirim ama bu peşimden geldiğindeki kadar anlam yüklü olmaz” Bu durum bir test havası taşır. Buna kaşıkların dansı denir.
  4. Arapsaçı ve Çözülmesi
  Bu en samimi uyku pozisyonudur ve çiftlere nadir görülür. New York’lu bir psikoterapist olan Elizabeth Flynn Campbell bu konuda “Çiftler kolaylıkla ağa düşebilirler birbirlerinden ayrı yatmak bu bağlılık dahilinde mümkün değildir”diyor. Arapsaçı pozisyonu gece boyunca sürdürülmesi zor bir pozisyondur. Bu yüzden 5-10 dakika arası bu pozisyonda durulur ve ardından arapsaçı çözülerek çiftler birbirinden bağımsız uyurlar. İşte bu durum çiftlerin sadece %8’inde görülen bir durumdur ve muhteşem uyumu anlaşmayı ve samimiyeti gösterir.


  5. Özgür Aşıklar
  Çiftlerin birbirlerine sırtlarını dönerek uyumaları her zaman kötü bir şey değildir. Aranızda herhangi bir problem olmadan bu şekilde uyuyorsanız kendinize ve ilişkinize olan güveninizi yansıtıyorsunuz. Çiftlerin %27’si bu şekilde uyuyor.

  Eşiniz yatağın diğer ucuna sizden bir tepki gelmesini beklemeden hareket ederse bu sizde reddedilme hissi mi uyandırmalıdır? Uzmanlara göre evlilikte doğru veya yanlış diye tanımlanabilecek bir uyku pozisyonu yoktur. “Her ne kadar bu şekilde bir sapma ortada problemlerin olduğu yönünde bir ipucu olsa da çoğu evlilik partnerlerin birbirlerinin hassasiyetleriyle uğraştıklarına işaret ediyor” diyor Campbell. Daha farklı ifade edersek endişe veya karşılık vermek yerine bu çekilişin ardında hangi sebeplerin yattığını bulmak en doğru hareket olacaktır. Öfke? Keder? Kaygı? Eğer zor bir dönem geçirdiğini biliyorsanız ona biraz alan verin. Eğer siz de aynı durunda olsaydınız isteyeceğiniz çok farklı olmayacaktı. Zamanla yanınıza geri dönecektir. Ve şunu da hesaba katın; belki hormonlarınızdan veya ağzınızı şapırdatmanızdan rahatsız olup en rahat olacağı şekilde yatağın diğer ucuna kaçmış olabilir. Eğer bu mesafe sizi yalnız hissettiriyorsa en azından geceye birlikte başlamak için bir teklif götürebilirsiniz. Eğer hala aradaki mesafe sizi rahatlatacak ölçüde azalmazsa samimi bir şekilde neyin ters gittiğini ortaya çıkarma vaktidir.
  6. Sırt Teması
  Dr. Sweet’e göre bu pozisyon da ilişkilerin başında daha çok tercih edilen bir uyku pozisyonu. Çiftlerin hem konforlu bir uykuyu hem de teması istediklerini belirtiyor.

  Dr. D. Dunkell’e göre de “Çiftin yakınlıkları çoğalıp keşfedebilecekleri azaldıkça bireysellik ön plana çıkmaya başlar.” Evlilikte zaman geçtikçe uykunuzu kişiselleştirme eğilimi de artar.

  Dr. Glass’a göreyse konu hakkında bazı çiftler için bu daha büyük bir yatak almak daha geniş alan sağlamak anlamına gelebilir. Sadece kalçaların temas etmesi daha geniş bir alan sağlamakla kalmaz duygu aktarımını da temas yoluyla sağlar. “Birbirleriyle kesişen iki farklı daire gibi bu pozisyon da karşılıklı dayanışmayı temsil eder” diye açıklıyor Dr. Glass. Bu pozisyon stresli bir günün ardından rahat bir alan sağlayacağı için tercih sebebidir.


  7. Kanatların altına sokulmak
  Krallık pozisyonuna göre çok daha samimi bir pozisyondur. Çünkü erkek sadece omzuyla destek olmanın ötesinde kadını tek koluyla kavrar ve tutar. Bu pozisyon kadını cömert ve aşk dolu bir hediyenin alıcısı durumuna sokar özellikle de kriz zamanları ve özel ihtiyaçların doğduğu anlarda. “Sizi tamamen kanatlarının altına alır” diyor Dr Glass “Bu çok besleyici bir pozisyondur -göğüs kanseri tedavisi gördüğüm dönemlerde eşim beni uyuyana kadar kollarında sarılı tutardı” diye hatırladığını anlatıyor bir hastasının. “Gece boyunca değişik pozisyonlara girsek de sabaha doğru yine aynı hali alırdık. O zamanlar ne kadar güvende ve koruma altında olduğumu hep hatırlayacağım”. Fakat bu pozisyonun denenmesi için bir kriz ortamının oluşmasını beklemeye gerek yok. Ayrıca sarma işlemini erkek kısmının yapması da bir zorunluluk değildir. Onu stresli geçen bir günün ardından yatıp konuşurken kollarınızın arasına almak iletişiminizi güçlendirmek açından çok samimi ve candan bir yol olacaktır.
  8. Rahat ama temaslı
  Aşk taze olduğunda çiftler çoğunlukla sevdikleri ve rahat ettikleri uyuma pozisyonundan feragat edip yatakta daha yakın ve bütün olmayı sağlayan şekillere girerler. Bu çiftler muhtemelen birbirlerinin cümlelerini tamamlayabilecek kadar yakındırlar. Evliliğin üstünden 5 seneye yakın bir zaman geçtikten sonra çiftlerde artan güven duygusu yataktaki mesafenin ve konforun biraz daha artmasına müsaade edebilir. Eşler kaşık pozisyonuna benzer fakat arada belirli bir mesafe olacak şekilde yatarlar. Duygusal akım karşı tarafa değen el diz veya ayakla sağlanır. “Bu hem rahatlığın hem de yakınlığın dengelenmiş biçimi olabilir diyor” Dr. Glass. Bu duruş ayrıca seks baskısını da ortadan kaldırır. Bu şefkat dolu bir pozisyondur cinsellik dolu değil tabii ki istediğiniz zaman yakınlaşabilirsiniz.


  9. Garip ve bencil
  Siz veya eşiniz gerçekten garip pozisyonlarda mı uyuyorsunuz? Yarı dışarıda (sanki ondan kurtulmak ister gibi) veya ters yatmak gibi. Dikkat edin! Evlilik ve beraberlikten farkında olmadan kaçma eğiliminde olabilirsiniz. Durumun böyle olduğunu düşünüyorsanız bir evlilik danışmanı nelerin ters gittiği konusunda aydınlanmanıza yardımcı olacaktır. Yine de bir hoşnutsuzlukla ilgili başka işaretler yoksa bu yeni yatış biçimini çok da yadırgamanıza gerek yok. “Gün içinde taraflar arasında bir güç savaşı ve benzeri ego çatışmaları yoksa fazla yorum yapmaya gerek yok” diyor Glass. “Bir sandalyede otururken her zaman aynı şekilde durmazsınız. Bazen canımız yakınlık ister bazen de alan. Ya da belki yatakta çok yaratıcıyızdır.”

  Eğer yanınızda partneriniz olduğunu umursamadan rahat kaçamak ya da rahatsız bir uyku pozisyonunda uyuyorsanız bu durum ilişkinizdeki bencilliğe sorunlara işaret edebilir.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Benimkisi garip ve bencil olur muhakkk. Acayip dağınık uyuduğum için adamı kesin yataktan bile atarım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş