Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Kabirdekiler Bizi Duyarmı ?

  Kabirdekiler Bizi Duyarmı ?

  Kabirlerde bulunan kimselerin tamamı "Berzah" hayatı ile diri olup;

  Bilirler

  Akıl ederler

  Duyarlar

  "Hiç şüphe yok ki ölü defnedilip arkadaşları yanından ayrıldıkları zaman; yanından ayrılırken cenazesini kaldırıp kendisini ahirete yolcu edenlerin ayak seslerini işitir.

  Peygamber efendimiz (s.a.v) Bedir'de öldürülen kâfirlerin içi taşlarla örülmemiş bir kuyuya atılmasını emretti. Ölümlerinden günlerce sonra gelip başında durdu ve son ferdine kadar onları teker teker ey falanca oğlu falan şeklinde isimleri ve babalarının isimleri ile çeğırarark onlara şöyle buyurdu: "Siz Rabbinizin size va'dettiği azabın hak olduğunu gördünüz mü? Hiç şüphe yok ki ben; Rabbimin bana va'dettiği zaferin hak olduğunu gördüm." Bunun üzerine Hazret-i Ömer; "Yâ Resulallah! Sen leş olmuş bir kimselerle mi konuşuyorsun dedi". Bunun üzerine Peyganber Efendimiz de cevaben : " Beni hak din ile gönderen Allah'a yemin ederim ki siz beni onlardan daha iyi duymuyorsunuz dedi."

  Görürler

  Kendilerini ziyaret edenleri tanırlar

  Herhangi bir kul kardeşinin kabrini ziyaret edip yanında oturursa kalkıncaya kadar o ölü onunla arkadaşlık eder ve ona karşılık verir.

  Selam verenlerin selamlarını alırlar

  Bir adam tanıdığı bir kimsenin kabrinin yanından geçtiğinde ona selam verirse selmını alır. Bir adam da tanımadığı bir kimsenin kabrinin yanından geçtiği zaman selam verirse o da onun selamını alır.

  Birbirlerini ziyaret ederler

  Ölülerinizin kefenlerini güzel yapınız! Çünkü onlar kabirlerinde birbirlerine karşı iftihar ederler ve birbirlerini ziyaret ederler.

  Dirilerden kendilerine ulaşan kötü haberlere üzülürler

  Hiç şüphesiz ölüye; evinde eziyet veren şey kabrinde de eziyet verir.

  Amelleriniz ölülere bildirilir güzel birşey görürlerse sevinirler. Kötü birşey görürlerse; Allah'ım! Onlaru tâatına geri çevir derler."

  Dua ederler

  Ölülere hayatta olanların amelleri onlara bildirilir hayırlı bir iş görürlerse Allahü Teâlâya hamd edip sevinirler ve o hayrı yapanın hayırlı işlerinin artması ve hayırlı işlere devam etmesi için dua ederler. Kötü bir şeyle karşılaşırlarsa onları yapanlar için Allahü Teâlaya dua edip şöyle derler: "Allah'ım! Onları tâatına geri çevir ve bize hidayete erdirdiğin gibi onları da hidayete erdir. "

  Tasarrufları vardır

  Allahü Teâlanın kudretiyle çok büyük işler yaparlar. Peygamber efendimiz Hazret-i Cafer'in öldürülmesinden sonra bir gün şöyle buyurdu: "Bişe halkına yağmurun yağacağını müjdeleyen meleklerin içinde Ca'fer'i tanııdım."

  Nimet görürler

  Nimet ve azab hem ruha hem vücuda olacaktır. Berzah aleminde bazıları ikram görürler: kabirlerinde taptaze olarak namaz kılarlar hac yaparlar.

  Azab edilirler.

  Peygamber efendimiz (s.a.v) kabir azabı ile ilgili şöyle buyuruyor: "Ölüleriniz defnetmeme endişem olmasydı; işitmekte olduğum kabir azabını size de işittirmesi için Allah'a dua ederdim.

  Kabir Ziyareti

  Bir sohbet esnâsında Abdülhakîm-i Siyalkûtî hazretlerine talebelerinden biri kabir ziyâreti hakkında bir soru sorunca buyurdu ki:

  Çok kimse kabir ehlinden istifâde edildiğine inanmıyor. "Ölü yardım yapamaz." diyenlerin ne demek istediklerini anlayamıyorum. Duâ eden Allahü teâlâdan istemektedir. Duâsının kabûl olması için Allahü teâlânın sevdiği bir kulunu vâsıta yapmaktadır. Yâ Rabbî! Kendisine bol bol ihsânda bulunduğun bu sevgili kulunun hâtırı ve hürmeti için bana da ver demektedir. Yâhut Allahü teâlânın çok sevdiğine inandığı bir kuluna seslenerek; "Ey Allahın velîsi bana şefâat et! Benim için duâ et! Allahü teâlânın dileğimi ihsân etmesi için vâsıta ol." demektedir. Dileği veren ve kendisinden istenilen yalnız Allahü teâlâdır. Velî yalnız vesîledir sebeptir. O da fânîdir hiçbir şey yapamaz. Tasarrufa gücü kuvveti yoktur. Böyle söylemek böyle inanmak şirk olsaydı Allah'tan başkasına güvenmek olsaydı diriden de duâ istemek bir şey istemek yasak olurdu. Diriden duâ istemek bir şey istemek dînimizde yasak edilmemiştir. Hattâ müstehâb olduğu bildirilmiştir. Her zaman yapılmıştır. Buna inanmayanlar öldükten sonra kerâmet kalmaz diyorlarsa bu sözlerini isbât etmeleri lâzımdır. Evet evliyânın bir kısmı öldükten sonra âlem-i kudse yükseltilir. Huzûr-i ilâhîde her şeyi unuturlar. Dünyâdan ve dünyâda olanlardan haberleri olmaz. Duâları duymazlar. Bir şeye vâsıta sebeb olmazlar. Dünyâda olan diri olan evliyâ arasında da böyle meczûblar bulunur. Bir kimse kerâmete hiç inanmıyor ise hiç ehemmiyeti yoktur. Sözlerini isbât edemez. Kur'ân-ı kerîm hadîs-i şerîfler ve asırlarca görülen bilinen olaylar onu haksız çıkarmaktadır. Evet bir câhil bir ahmak dileğini Allahü teâlânın kudretinden beklemeyip velî yaratır yapar derse bu düşünce ile ondan isterse bunu elbet yasak etmeli cezâ da vermelidir. Fakat bunu ileri sürerek İslâm âlimlerine âriflere dil uzatılmaz. Çünkü Resûlullah efendimiz kabir ziyâret ederken mevtâya selâm verirdi. Mevtâdan bir şey istemeyi hiç yasak etmedi. Ziyâret edenin ve ziyâret olunanın hâllerine göre kimine duâ edilir kiminden yardım istenir. Peygamberlerin kabirde diri olduklarını her müslüman bilir ve inanır.

  ALINTIDIR
  EfSuNkaR and Remylebeau like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hisse alınacak bir paylaşım

  Teşekkürler @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Aşk Sancısı, Bunu Beğendi.

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bır gun kendımı ayaklarıma teslım etmıs bayramın bırıncı gunu ezbere yuruyorum. Nereye gıttıgım hakkında pek bır fıkrım yok. Aslında caresız kaldıgım durumlarda kullandıgım bır taktık var kaybolmak. Istanbul sokakalarında kaybolmayı severım. Bayramın bırıncı gunu. Cebımde 1 kurus para yok. Yuruyorum...

  Bır kalabalık gordum. Cobanlıgı bıraktım koyun mısalı kalabalıgı takıbe basladım. Meger hepsı kabır zıyaretıne gıdıyormus. Karsıma devasa bır mezarlık cıktı. Ne yapsam ne etsem dıye dusunurken ay yıldız bayrak gozume carptı. Ay yıldız kıme golge yapar vatandan baska? Sehıt...

  Gıttım yanına. Selam verdım duamı ettım. Kabrının arkasında damacana su ve temızlık bezlerı vardı. Mermerlerı guzelce temızledım yabanı otları kopardım guzelce su verdım topragına. Isımı bıtırdıkten sonra basladık muhabbete. Dınlemeyı cok sevıyordu sehıdımız. Hıc konusmadı. Ben anlattım bolmeden dınledı.

  Cebımde eger bıraz param olsaydı sana gelemeyecektım dedım. Ekonomık sıkıntının bıle boylesınde hayır varmıs. Oyle ya bayram gunu cebınde para olan adamın ne ısı var mezarlıkta? E vefat etmıs aıle buyuklerımız zaten memlekette. Henuz Istanbul'a kımseyı vermedık. Bır ara konusurken bogazım dugumlendı. O sırada bır adam geldı. Cıvardan gecen herkes de ılgıyle benı ızlıyordu. Sanırım gorunum ıtıbarıyle ılgı cekmısım. Yaklasan adam "Sehıdın yakını mısın?" dıye sordu. Durumumu anlatmaya usendıgım ve kısa kesmek ıstedıgım ıcın "He amca beraber savastık." dedım.

  Ulan canım asker benım dogum tarıhımde sehıt olmus halbukı...
  EfSuNkaR and Remylebeau like this.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş