Cennette Yalnızca Kuran'da Bildirilen Şeyler mi Var?

Cennette yalnızca Kuran'da bildirilen şeyler mi var?
Kuran'da cennet tasvir edilirken yaşadığımız dünyadan örnekler ve benzetmeler verilmiştir. Çünkü insan bilmediği birşeyi ancak bildiği şeylerden yola çıkarak zihninde canlandırabilir. Bu ise her ne kadar aslı gibi olmasa da insana bir ölçüde fikir verir. Cennet nimetleri hakkında Kuran'da yapılan ince ve detaylı tarifler oradaki nimet ve güzelliklerin dünyadakilerin en iyi en güzel ve en kaliteli olanlarından çok daha üstün olacağını bize göstermektedir.

Kuran'da cennet tarif edilirken Allah'ın dünyada yaratmış olduğu en makbul en kaliteli en çok rağbet edilen en nadir rastlanan şeylerden örnekler verilir. Örneğin iri ve siyah göz nadir rastlanan ve özellikle kadınlara son derece estetik ve çarpıcı bir görünüm veren bir göz şeklidir. İşte bu özellik nedeniyle cennette bulunan iri ceylan gözlü siyah gözlü kadınlardan bahsedilir. Bu demek değildir ki yeşil mavi ya da çekik gözlü kadınlar bulunmasın... Allah cennetin üstünlüğünü ve kalitesini bu gibi örneklerle haber vermekte dünya ölçülerinde makbul olan şeylerin cennette çok daha üstünleriyle bulunduğunu bildirmektedir. Başka bir örnek verirsek cennette her türlü meyveden bulunduğu Kuran'da haber verilir. Fakat çeşitli ayetlerde muz veya incir gibi genelde daha fazla tercih edilen meyveler örnek verilir. Elbette ki bu meyveler cennetteki sınırsız meyve bolluğunun arasından seçilmiş iki nimettir.

Herkesin zevkine göre "nefsinin arzu ettiği" "istek duyduğu herşeyin" cennette var olduğunun haber verilmesi cennet nimetlerinin sınırsız ve insanın hayalgücünün çok daha üstünde olduğunu ifade etmek için yeterlidir. Herkes Kuran'ı kendi imanı aklı samimiyeti derecesinde anlar. Kuran ayetlerini art niyetle okuyan bir inkarcı da cennet ayetlerini kendi kısır düşünceleri doğrultusunda anlayacaktır. Oysa ayetlerde tarif edilen cennetin üstünlüğü ve güzelliği düşünebilen aklı ve şuuru açık olan bir insan için ortadadır. Dünyada en küçük detaylarda bile mükemmel bir tasarım ve kusursuzluk sergileyen Allah için bunlardan daha üstününü yaratmak kuşkusuz ki kolaydır

ALINTIDIR