Cennetin Derece Derece Olmasının Sebebi.

Kuran'da bildirilen "Allah Katinda onlar derece derecedir..." (Al-i Imran Suresi 163) ayetinden de anlasilacagi gibi cennete girecek kimseler de yine takvalarinin derecesine göre karsilik görürler.

Bu durumdan bir hadiste söyle bahsedilmektedir:

... Cenneti de amellere göre taksim ederler. (Çok ameli olan çok pay alir.)

[Ramuz el-Ehadis-1 s. 198/17]

Elbette ki bir kimse cennetin hangi derecesinde olursa olsun bundan kesinlikle razi olacaktir çünkü Allah cennetteki tüm kullarina hosnutluk vaat etmistir. Rabbimiz samimi kullarinin Kendisi'nden razi olarak cennete gireceklerini bildirir. (Beyyine Suresi 8) Fakat nasil ki dünyada ayni nimetten herkes farkli zevk ve lezzet aliyorsa benzer sekilde ahirette de nimetlerden alinan zevkin derecesi farkli olabilir. En dogrusunu Allah bilir.

Örnegin herkes güzel bir manzaraya baktiginda gördüklerinden zevk alir fakat içlerinde Allah'a en yakin olan Allah'in kadrini daha iyi takdir edebilen kisiler bu güzellikten daha çok zevk alabilirler. Allah yüksek derecelere layik olacak kullarinin özelliklerini bir ayetinde söyle bildirmektedir:

Iman edenler hicret edenler ve Allah yolunda mallariyla ve canlariyla cehd edenlerin (çaba sarfedenlerin) Allah Katinda büyük dereceleri vardir. Iste 'kurtulusa ve mutluluga' erenler bunlardir.

(Tevbe Suresi 20)

Yarisip öne geçenler de öne geçmis öncülerdir. Iste onlar yakinlastirilmis (mukarreb) olanlardir. Nimetlerle-donatilmis cennetler içinde;

(Vakia Suresi 10-12)

Hadislerde ise cennetteki derecelere söyle dikkat çekilmistir:

Cennette yüz derece vardir. Bir tanesi bütün alemleri içine alir.

[Ramuz el-Ehadis-1 s. 125/8]

Cennet yüz derecedir. Doksan dokuzu akil ehline mahsustur. Geriye kalan biri ise diger ahaliye.

[Ramuz el-Ehadis-1 s. 200/11]

Cennet ehli gurfelerde (cennet köskü) kalanlari (ehl-i guraf) görürler. Tipki ufukta dogudan batiya giden inci gibi parlak yildizlari gördügünüz gibi. Aralarindaki fazilet farki (gurfe ehlini) böyle yukarida gösterir.

[Buhari Müslim Cennet 11 2831]

Yine hadislerde bildirildigine göre bu derecelerden en yüksek mertebeyi Firdevs Cenneti olusturur:

Cennet yüz derecedir. Müteakip iki derecenin arasi yer ile gök arasi gibidir. Firdevs en yüksegi olup cennetin orta yerine düser. Ve onun üstü Arsi Rahmandir. Cennetin irmaklari buradan kaynar. Allah'tan istediginizde Firdevs Cenneti'ni dileyin.

[Ramuz el-Ehadis-1 s. 200/4]

Ayrica hadislerde Adn Cenneti'nden de bahsedilmektedir. Peygamber Efendimiz (sav) bir hadisinde Adn Cenneti ile ilgili olarak sunlari bildirmektedir:

Firdevs Cennetleri dörttür: Ikisinin ziynetleri kap-kacaklari ve içindekiler altindandir. Ikisinin ise ziynetleri kapkacaklari ve içindekiler gümüstendir. (Adn) Cenneti'ndekilerle Allah'in vechi (yüzü) arasinda ancak bir Ridayi-Kibriya (büyüklük perdesi) vardir. Ve bu nehirler (süt bal sarap ve su nehirleri) Adn Cennetinden kaynar sonra digerlerine dagilir.

[Ramuz el-Ehadis-1 s. 272/4]

Peygamberimiz (sav) bir baska hadisinde ise Adn Cenneti'nin ihtisamini söyle tarif eder

... Bir kerpici beyaz inciden bir kerpici kirmizi yakuttan bir kerpici de yesil zeberceddendir (zümrüt cinsinden parlak kiymetli bir tastandir). Çamuru halis misk çakillari lü'lü (parlak kiymetli) otlari zaferandir.

[Dünya Ötesi Yolculuk s. 295]

Cennetin her derecesindeki kisi kendine göre zevk alacaktir. Ancak cennet ehlinden bir kisi bir üst derecedeki kisinin aldigi zevkten dolayi kendinde bir eksiklik hissetmeyecektir. Kuran'da Allah müminlerin cennette "hosnut edilmis" (Fecr Suresi 28) olduklarini Allah'tan "razi" (Beyyine Suresi 8) olduklarini ve orada "mahzun" olmayacaklarini (Al-i Imran Suresi 170) bildirmektedir.

Nitekim cennet ehlinin her derecesinin ne kadar fazla nimetle dolu oldugu bir hadiste söyle tarif edilmektedir:

Cennet ehlinin en asagi derecesinde bulunan kisinin seksen bin hizmetçisi yetmis iki esi olacaktir. Ayrica onun için inci zeberced (zümrüt cinsinden parlak yesil kiymetli bir tas) ve yakuttan yapilmis bir çadir dikilecek ve bunun uzunlugu Cabiye (Sam topraklarinda bir sehir adi) ile San'a (Yemen'de bir sehir adi) arasi kadar olacaktir.
[(Tirmizi) Büyük Hadis Külliyati-5 s. 412/10114]

Iman edip salih amellerde bulunanlar ise cennet halkidirlar orada süresiz kalacaklardir.

(Bakara Suresi 82)

Asagidaki hadiste cennet mertebeleri ile ilgili olarak söyle bildirilmistir:

Cennet ehlinin en asagi derecesinde olan kisi cennetlerine hanimlarina nimetlerine hizmetçilerine ve yataklarina bakar. Bin senelik yoldan görüp bunlari seyredebilecek. Allah Katinda olanlarin en kiymetlileri ise sabah aksam Allah'in cemalini görebilendir.

[(Tirmizi) Büyük Hadis Külliyati-5 s. 412/10115]

Islam alimlerinden Bediüzzaman Said-i Nursi ise cennetle ilgili tefekkürlerinden birinde insanin ancak 'imani' sayesinde cennetteki yüksek dereceleri umabilecegine dikkat çekmistir:

Insan nur-u iman ile (iman nuruyla) ala-yi illiyyine (Cennetteki en yüksek dereceye) çikar; cennete layik bir kiymet alir.

[Gençlik ve Ölüm s. 435]

Samimi bir Müslümanin çabasi daima Allah Katinda cennetin en üst mertebesine layik olabilmek olmalidir. Kamil iman sahibi olmak ve Allah'a yakinlikta daima en fazlasini istemek Allah'in rizasina uygun olanidir.

ALINTIDIR