Not: Yazının spoiler seviyesi okurken illa ki baktığınız ve kitabın girişindeki yer alan aile ağacından görebileceğiniz seviyededir.Mevlut. Bir roman kahramanı düşünün ki hayatını size açsın. Açmak derken gündelik rutinlerden çok 1968’den 2012’ye 44 seneden bahsediyorum. Köy yaşamından başlayıp İstanbul’a adapte olabilmeye çalışmakla geçen bir yaşam serili önümüzde. Birkaç zaman atlamasıyla Orhan Pamuk da kronolojik sıradan önce bunu itiraf ediyor adeta; “adapte olabilmeye çalışmak..”
Amcasıyla birlikte İstanbul’a göç eden babasını amcasının ailesinin aksine tek başına destekleyerek büyük şehre geliyor Mevlut. Okul yıllarını babasıyla beraber yoğurt ve boza satma işi ile birlikte yürütürken hayattaki ait olamayışlarından ilklerini yaşamaya başlıyor çok kısa sürede.
Dört bir koldan işe sarılan amcası ve oğulları Korkut ile Süleyman’ın aksine daha bir “bu bana yeter” havasında geçiyor Mevlut ile babası Mustafa Karataş’ın büyük şehir imtihanı. Hırssız ama bir o kadar da değerlere daha bağlı ve değişmeye direnen bir yaşam mücadelesi onlarınki.
Zaman çarkları dönerken hayat Mevlut’u İstanbul’da yalnız bırakıyor asker dönüşü. Belki biraz Süleyman destekli ait olamayışlarından en büyüğüne oynayacak bir yanlış yönlendirmeyle Korkut’un eşi Vediha’nın kardeşi Rayiha’yı köyden kaçırarak koşuyor. Yoksa Mevlut basitçe en küçük kardeş Samiha’nın adını mı bilmiyor?
Başta aşık mı olunur yoksa evlendikten sonra mı birisine aşık olunup sevilir? Mevlut (ve belki de hiçbirimiz) bunu dahi cevaplayamazken yeni yol ayrımları ve belki de yeni bir on yıl başlar.
Ne şehirleşme ne de başka bir etmen Mevlut’un bazı yan işlerinin yanında bozacılığını yıllar yılı sürdürmesine engel olamaz. Şehir baştan aşağıya değişirken Mevlut’un değişmemesi ne kadar mümkündür? Bir kere gördüğün ve hayatını ona adamak için can attığın bir insanla hayatını paylaştığın insandan hangisi ağır basar? Ya da ikisi arasında seçim/karşılaştırma yapmak ne kadar adildir? İşin içinden çıkamadan kurulan denge denge midir?
Standartlarıma göre baya uzun zamanda okudum Kafamda Bir Tuhaflık’ı. Çünkü standartlardan uzak baya uzun zamanı kapsayan bir kitaptı. Aile ağacındaki herkesi az sonra kapı açılıp içeri girse fazlasıyla tanımış olarak bulacağınız kadar gerçek dev bir dünyaya adım attığınızı hissettirecek kadar samimi her şey. Kısacası hayatınızda güzel bir yeri hak ediyor Orhan Pamuk Kafamda Bir Tuhaflık ile. O tuhaflıkla yaşayacağınızı bile bile.
Tolga Erbak