Tür: New Adult Romance
Goodreads Puanı: 4.21
Orijinal Adı: Ten Tiny Breaths
Sayfa Sayısı: 290
Baskı Yılı: 2014
Çeviri: Belgin Selen Haktanır
Yayınevi: Hyperion Yayınları
Sadece nefes al Kacey. On küçük nefes. İçinde Tut. Hisset. Sev.

Dört sene önce sarhoş bir sürücünün neden olduğu trafik kazasında annesiyle babasını erkek arkadaşını ve en yakın kız arkadaşını kaybeden Kacey Cleary'nin hayatı yerle bir olmuştu. Hâlâ kazadan sonra arabanın içinde sıkıştığı anı ve annesinin son kez aldığı nefesi hatırlayan Kacey geçmişini geride bırakmak istiyordu. İki otobüs bileti alan Kacey ve on beş yaşındaki kız kardeşi Livie hayatlarına yeniden başlamak üzere Michigan'dan kaçıp Miami'ye gelmişlerdi. İlk başlarda geçim sıkıntısı çektikleri hâlde Kacey endişeli değildi. Her şeyin üstesinden gelebileceğini düşünüyordu. Tek istisna 1D dairesindeki gizemli komşularıydı.

Alev alev yanan mavi gözleri derin gamzeleri ve kusursuz bedeniyle Trent Emerson iyi çocuk ve kötü adam arasındaki karşı koyulmaz çizgiyi temsil ediyordu. Trajik geçmişinden sonra katı bir mizaç geliştiren Kacey herkesi kendinden uzak tutmaya kararlı olsa da ikisi arasındaki karşılıklı çekime dayanmak çok güçtü. Trent ise Kacey'nin herkese kapattığı kalbine girmek için her şeyi yapabilirdi... Her ikisinin dünyasını paramparça edecek müthiş bir sırrı açıklaması gerekse bile.

Dumanı tüten bir romantizm...

-Kirkus Reviews

Goodreads Choice Nominee for Best Romance (2013)
Bir adet Trent alabilir miyim lütfen? Kitabın çoğunda aklımdan hep bu tarz düşünceler geçip duruyordu. 'Bir adet Tren rica etsem. Neden kitabın yanında Trent'i de göndermemişler? Yayınevi kargoyu eksik yollamış. Kargoda mı kayboldu acaba? Yazara sorsak elinde fazladan bir adet vardır eminim. Böyle bi karakter insanın elinde numunesi olmadan ortaya çıkartılamaz.' gibi aptal düşüncelerle durup dururken sırıtmalarla arada bi iç çekişle kitaba bağlanmış mutlu mutlu okuyordum kitabımı. Taa ki o sayfaya kadar. O sayfanın hangi sayfa olduğunu söylemeyeceğim size. Kitabı aldığınızda merakınıza yenik düşüp o sayfaya bakmayın diye. Sırf bu yüzden goodreads'a güncelleme bile ekleyemedim. O sayfayı okuduğumda tek yapabildiğim koca bir ah diyebilmek oldu. Sadece aahhh. Öyle boş boş baktım kitaba yaklaşık bi dakika kadar. Sonra sayfanın arasına ayracı yerleştirip kitabı kapattım. Bi sürede duvara baktım öylece...

Küçük küçük nefesler aldım. Sakinleştim. Aklımdan yazar bunu nasıl yapabildi gibi düşünceler geçmeye başladı. Böyle bi şeyi hayatta tahmin etmezdim. O dakikaya kadar kitabı mutlu bir tempoyla arada bi yükselen kalp atışları eşliğinde okurken o dakikadan sonra kulaklarımda gümbür gümbür atan kalbimin sesiyle okumaya devam ettim.

Harika bir kitaptı benim için. Sonuna kadar 'Umutsuz'la 'Dublin Caddesi' karışımı bir kitap okuyorum diye düşünüyordum. Yanlış anlaşılma olmasın. Bana sadece o kitapları okurken aldığım zevki verdiği için benzetiyorum. O kitapları okurken aradığımı bulmuş gibi hissediyordum ve aynı tatmini tekrardan yaşayabildim. Başka bir benzerlikleri yok yani. Zaten sonunda öyle bi çarpıyor ki kitap sizi kendisini diğer kitaplardan ayırıp baş köşeye yerleşmek için zorluyor.Kitap çok kısa. Ama dolu dolu. Hani 290 sayfada yazar neyi ne kadar anlatabilir değil mi? Vermesi gereken duyguları verebilir mi? Yada merak duygusunu sonuna kadar hat safhada tutabilir mi? gibi ön yargılara kapılmıştım okumadan önce. Her şey tam kararındaydı. Kısa olduğu için her şeyi başta anlatan sonrada kalan sayfaları aşk ve aşkın getirdikleriyle dolduran bir yazar değil kesinlikle Tucker. Azar azar veriyor. Sizi merakta bırakıyor. Vakti geldiğinde bir geri çekiliş sunuyor. Sonrada en dibe batırıp tekrar su yüzüne çıkmanızı sağlıyor.
Kitabın adıda çok anlamlıymış. Neden On Küçük Nefes? Anlamı ne diye bende merak ettim Kacey'le birlikte ve aynı anda bir ışık yakaladık. Onunla birlikte çözdüm ne demek olduğunu. Çok güzel bi mesaj varmış ardında.
Konusuna değinmiyorum. Arka kapağı yeterli buluyorum. Ama eklemek istediğim bir kaç şey var. Ağır bi trajedi yaşayan ve onu bu trajediden kurtaran bir erkekle kızın hikayesini okumuyorsunuz sadece. Hem eğlendiren hem duygu yüklü hemde eğer derin ayrıntılar çıkarmak isterseniz çok güzel mesajlar taşıyan bir kitap. Mesajları kalsın diyorsanız bile severek okuyabileceğiniz harika bi hikayesi var. Yazarın ikinci kitabını da sabırsızlıkla bekliyorum. İlk kitabında büyük bir çıkış yakalayıp sonrasında dağıtan yazarlardan değildir umarım. Öyle bi his vermedi ama yine de umuyorum çünkü yazarın kalemini çok beğendim.

Bu kitabı keşfetmemi sağlayan ve neden okumamız gerektiğini 5 madde ile özetleyerek dikkatimi çeken Kitap Tiryakisine -onun yazısına da ulaşmak için tık tık benim uzun ve gereksiz yazımdan çok daha iyi anlatmış kitabı- güzel yorumuyla merakımı iyice cezbedip ama beklentimi çok fazla yüksek tutmamam gerektiğini söyleyerek -ki dediğini yaptığım için memnunum- kitaptan hat safhada keyif almamı sağladığı için Minik Bir Düş bloguna ve en çokta kitabı bana gönderen yayınevine çok teşekkür ediyorum. Elime aldığım gibi bitirdim. Bırakamadım. Yeni yazarımı keşfetmiş oldum. Uzun bir süre size bu kitaptan bahsedebilirim. Çünkü çok beğendim ve okumayanların da dikkatini bu kitaba yöneltmelerini istiyorummmm.