Kapalı Hayat Kutusu Kadıköy Konakları


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Bugün harika bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Bitirmeden yazıyorum bu kitabı çünkü bu kitabı her bölümde farklı bir konağı anlattığı için diğer kitaplarım ile birlikte okumaya devam ediyorum.

Müfid Ekdal'ın 'Kapalı Hayat Kutusu Kadıköy Konakları' adlı kitabı bana güzel ablamın doğum günü hediyeleri arasında geldi.

Yeni bir Kadıköy sakini tarih meraklısı bir insan olarak buradaki konaklar özel ilgi alanım. İstanbul'un neresinde olursa olsun yıkılmak üzere yıpranmış bir konak gördüğümde içim acır hemen hikayesini öğrenmek isterim. Çamlıca'da hala hikayesini öğrenemediğim benzer bir konak o hali ile içimi acıtıyor benim.

Müfid Ekdal tam bir Kadıköy sevdalısı aynı zamanda başhekimliğe uzanan bir doktorluk kariyeri mevcut. İnanılmaz titiz bir çalışma ile hikayeleri konakların tarihini eski fotoğraflarını bulmuş ve bu kitabı yazmış. Pek çok konağın yıkılıp yerine çirkin apartmanların yapılışına da şahit olmuş. 1918 doğumlu yazarı ben bu kitabı okumadan 3-4 ay önce kaybetmişiz. Nasıl üzüldüm anlatamam. Keşke bu kitabı 1-2 yıl önce okusaydım mutlaka Kadıköy'de kendisini ziyaret etmek isterdim.

Bu kitabı okuduktan sonra Kadıköy sokaklarına çok farklı bir gözle yürüyeceğinize eminim. Moda'da gezerken ben tarihi kovalamaya başladım bile. Müfid Ekdal bazı konakların yerine yapılan apartman isimlerini vermiş bulundukları yerlere bakıp eski hallerini hayal ediyorum. Çok merak ettiğim Moda Caddesi üzerindeki o harika konağın Dr. Arif Sarıca Paşa Köşkü olduğunu Barış Manço'nun evinin Mr. Downson'ın ikiz evlerinden olduğunu (ikizi artık bir apartman) biliyorum artık.

Okuması inanılmaz keyifli bu kitabı Kadıköy'e ve tarihe özel ilgisi olan herkese öneririm.