Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Bataklık Balığı

Yazar : Fısıltıdan kaleme

Bataklık balığı


Düşmeyebilirdim. Anlatmadığım her şeyi iyice dinleseydi eğer.

*
Yavaşca geri çekildim. Bulduğum ilk ışık boşluğundan sızdım dışarı onu kendisiyle baş başa bıraktım. Bir süre küçük bir zaman diliminde yalnızca izlemek istiyordum.İzlemeye çevresindeki kirli kalabalıktan başladım.

Var olmak için sığınmaya ihtiyaç duymamıştık biz hiç bir zaman.Yalnız da yaşayabilirdik tek başımıza ki yaşamıştık da.İnsan-lar varsa yanımızda ya da biz yanındaysak bir insanın sığınmak için değil tercih ettiğimiz için olmuştu bu hep. Bir seçim ve seçime gösterilen saygı yüreğimizi rahat bıraktığımız kadar da sevgi. İç huzursuzluğumuz gereğince ikinci gösterimizde saçmalayabiliyorduk biraz. Gösteri güme düşüyor sonra uzun bir süre karanlıkta bakışıyorduk. Birbirimizi görmezsek zorlukları kolayca atlatabiliyorduk. Güzel olduğundan değil mecbur olduğumuzdan yaratıyorduk bu mesafeyi.Öbür türlüsü yani demek istediğim çizgilerin iç içe geçmesi sığınaklaştırıyordu bizi birbirimize. Bundan nefret ediyorduk.

Sonrası genelde aynıydı. "Sevebiliriz. Ama ya bunca yıkım? Baş edebilir miyiz?"

Bir yere kadar güçlüydük o yerden sonra dibe çöküyorduk.

Dostoyevski'yi çok andım o küçük zaman dilimi boyunca. Hayranlığımı yalnızlığımdan gizlemedim hatırlatıp durdum ona aklıma gelen tüm o karanlık karakterleri. Ne kadar da gerçeklerdi ve yaşıyorlardı devamlı bizimle.O da hatırlamış mıydı acaba?

Bir çift göz altları morarmış.Muhabbet boşluklarında dalıyor ve göremediğimiz yerlere bakıyor. Öyle bir tasarlıyor ki geleceğini temeli bataklık ve o da bunun farkında. Var olmak için bir sığınağa ihtiyacı var. Karanlıktan korkuyor. Düşmekten korkuyor. Bazı şarkılardan da korkuyor. Doğrulmak için kendisini itmekten kolları acıyor. Kalbinde büyüyüp aklına kıvrılan ruhunun tümünde acı acı kıvranan yığınla tedirgin hissi ağırlaştırmış onu. Her günü gri. Her günü dün. Attığı her adımda geride bıraktıklarına yaklaşıyor. Daha çok bataklık. Çevresindeki kalabalıkla aynı çamurda yüzmekten batmamayı öğrenmiş ama nefes de alamıyor. İki eli de kir içinde avuç içleri hala geçmiş bir yıl. Nasıl uzun bir andı anlatamam o kadar istedim ki onu bugüneyanıma çekmeyi. Ama ben değildim ordaki. Onun gözlerindeki birikmiş korkuları okuduğunu belli etmemeye çalışan o küçük kadın ben değildim. İkiye böldüğüm ruhumun dışarda kalan kısmıydım belli etmediğimse varlığımdı. Tüm o sevgi çöplerinin gizliliğinden ben sorumluydum. Bölündüğümse ölmemeye çalışıyordu elinden geldiğince. Yaşaması için ondan uzak duruyordum.

*

Başka bir çift göz. Birazı bana ait. Akla gelen üzücü bir film. Bildiğim için kendimi suçladığım bir şarkının nakaratı. Saçlarımız dökülmüş biraz kaşlarımız yine azalmış intihar düşünceleri parasızlık günlüğümüzden birkaç içli cümle. İçimiz huzursuz. Bir kişiyiz ama bölünmek fazlalaştırıyor bizi. Kesik yok ama kanıyoruz. Sayılamayacak kadar çok yara sayılmayacak kadar az yara bandı.

Boş zaman olmasın hiç bir yerleri yakabilirim.
Biliyorum mumlar güzel.

Keşke yalnızca kendi denizinde yüzseydi o hasta balık. Şimdi burada ölecek.

Paçalarımdaki sanırım çamur. İsteyerek mi oluyor bilmiyorum ama onun bataklığına bulaşıyorum. Kaç tane nefes kaldı?*


Bir çift göz. Sıkılmış. Bense kendimden kaçamamışım ve yine oradayım. Yitmiş bile zamanın o kopuk küçük dilimi. Bölünen bölen ve kalan. Onun dünüyle benim bugünüm yüzünden yarın yutan eleman. Bölüm? Orda matematiğim bitti. Galiba kendimi tükettim. İki elin pis avuç içleri hala boşluğa bakıyor. Dokunacak kadar yakınım ama yaralarım her yeri kaplıyor. Bir adıma sığan kilometrelerce his mesafesi diz kapaklarıma kadar çarpan eskimiş acılar. O batıyor ama kurtarılmak yerine hala kurtarmanın hayalini kuruyor. Yakında durmak seni seviyorum demekten daha zor ama uzakta kalmak hem de tüm bu nefesleri duyarken bence ölmek demek.

*

Burnumdan bıktım solungaçlarını benimle paylaşsana. Seninle de tartışabiliriz kendimle yaşadığım mevzuları. "Sevebiliriz. Ama ya bunca yıkım?"

Baş edebiliriz bakma sen. Bataklık balığı yaşayabilirsin sen her yerde. Ama ben tüm canlarımı kaybettim. Önce ifadesiz bir kaplumbağaya sonra goomba diye bir yaratığa çarptım en son da dişleri olan bir çiçeğin üstünden geçtim. Düştüm dibi bilinmeyen bir boşluğa. Anlatmadığım hiç bir şeyi dinlemedin. Biriktirdiğim onca kelime içimde zehirledi beni. Galiba bittim.

Duysan keşke.

Bir çift söz. Söylenmemiş. Sense hala grisin.

Uzandığım ellerinde yer yok.