Günün kitabı: İncir Kuşları

Kimilerine acıyla öten bir İncir Kuşu'nun aşk hikayesi gibi gelse de bu kitap aslında Avrupa'nın görmezden geldiği Bosna Savaşı'nın insanlar üzerinde yarattığı yıkımı anlatmaktadır.


Hayat bir türlü durmayan temposu ile devam eden bir süreçtir. İnsanlar ölse bile durmaz yeni doğacak insanlar için var olmaya devam eder. Bazen artık bu hayata (bu tempoya bir türlü sonu gelmeyen yoğun duygulara ve acılara) karşı gücünüzün kalmadığını hissedebilirsiniz. Ancak korkmayın. Siz pes ettiğiniz anda ayakta kalmanızı sağlayacak ve size kucak açacak bir dostunuz var! Üstelik bu dost size yeni dünyaların kapılarını açacağına dair söz veriyor...

''Neden bahsediyorsunuz siz?'' dediğinizi duyar gibiyiz. Hayatın o çoşkusundan kaçmak istediğiniz her an elinizin altında bulunan kaçış biletiniz olan kitaplardan bahsediyoruz elbette. Artık hergün sizlere yeni bir bilet sunacağınız. Bugünün kitabı ise Sinan Akyüz'ün yazmış olduğu İncir Kuşları.

Kitabın yorumu

Samimi üslûbu ve olaylara farklı bir bakış açısı ile kaleme almasıyla kendine has bir okuyucu kitlesi yaratan Sinan Akyüz dünyanın seyirci kaldığı bir soykırımı Suada'nın öyküsüyle yeniden gündeme getirerek insanlara o karanlık günlerde yaşananları anlatıyor. Yakın tarihi edebiyatla buluşturan yazar aşkın içinde ''savaşı ve şiddeti'' savaşın içinde de ''aşkı ve inancı'' ustalıkla harmanlıyor. Bu romanla Bosna Savaşı'nın bilinmeyen bambaşka bir yüzü gün ışığına çıkarken; kitap okuyucusuna sürpriz bir sonla veda ediyor.

Kitabın özeti

Aynı ırktan geliyorlardı. Aynı dili konuşuyorlardı. Bir tek dinleri farklıydı. Biri Müslüman Boşnak genci diğeri Hristiyan Sırp'tı. İkisi de konservatuardaki aynı Boşnak kızına aşık olmuşlardı. Ve bir gün bu iki genç güzeller güzeli Suada'ya aşklarını ilan ettiler. Ancak gençlerden biri aşkına karşılık bulmuş diğeri ise ''Kalbimde iki kişiye yer yok'' cevabını almıştı.

Takvim yaprakları 6 nisan 1992'yi gösterirken bir bomba düştü beyaz zambakların açtığı yüreklere... Suada; patlak veren savaşların estirdiği rüzgârda adete savrulan bir yaprak gibiydi. Savruldu savruldu savruldu...

Sonra da kader onu bir zamanlar ''hayır'' dediği genç adamın eline esir düşürdü. Genç adam o gün ela gözlü çöl ahusuna bakmış ''Kader bizi ne inanılmaz bir şekilde birleştirdi görüyor musun Suada?'' demişti.

Modern zamanlarda Avrupa'da yaşanmış bir soykırımda kadere inananların romanıdır İncir Kuşları...

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]