Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  1 Dünya'dan Yasaklı Kitaplar - Kült Romanlar
  Dünya'dan Yasaklı Kitaplar - Kült Romanlar


  Bazı kitaplar vardır. Dünya'nın neresine giderseniz gidin çeşitli nedenlerden dolayı o ülkenin ahlak anlayışına uygun olmadığı gerekçesiyle yasaklanmıştır. Kısıtlı hayran kitlesi olan klasik olmayan konular işleyen kitaplar bugüne döndüğümüzde kült kitaplar olarak raflardaki yerini almış vaziyette.
  1- Ulysses – James Joyce

  İrlandalı yazar James Joyce'un en önemli eseri olan Ulysses modern edebiyata damgasını vurmuştur. Abd Müstehcen gördüğü için ilk olarak Pariste yayınlandı. Yazarın kendi ülkesi olan İngiltere’de ise 1930’lara kadar yasaklı kaldı. Türkiye’de Nevzat Erkman 10 yılı aşkın süreyle dilimize kazandırmıştır.
  2- 1984 – George Orwell

  Distopya romanlarıyla tanınan George Orwell’in kaleme aldığı alegorik politik romanı İskoçya’da verem hastalığıyla boğuşurken kaleme almıştır. Kitap sosyalizm karşıtı olarak görüldüğü için Amerikan Kütüphaneler birliğince sansüre ilişkin olduğu gerekçesiyle yasaklanmıştır. Orwell 16 Haziran 1949’da yaptığı açıklamayla "Yeni romanımda [Bin Dokuz Yüz Seksen Dört] sosyalizme ya da İngiliz İşçi Partisi'ne bir saldırı kastetmedim ama komünizm ve faşizmde kısmen gerçekleşmiş bozukluklara değindim. Kitabın konusunun İngiltere'de geçmesi İngilizce konuşan ırkların doğuştan diğerlerine göre daha üstün olmadığını ve baskıcı rejimlerin karşı konulmadığı sürece herhangi bir yerde zafer kazanabileceğini vurgulamak içindir."diyerek karşı çıkmıştır. Kitaplarının asıl gerekçesi ise İngiliz gizli servisi tarafından Sosyalizme karşı yazdırıldığı iddia edilmektedir.
  3- Belle-et-Bête-Marcela-Lacub-Strauss-Kahn

  2013 yılında yayınlanan yazarın kitabı 7 aylık ilişkisinde yaşadığı müstehcen ayrıntılar içerdiği için büyük sansasyon yaratmıştır. Lacub Kitap da 7 aylık işlişkisindeki kahramanın eski IMF başakanı Nouvel Observateur olduğunu açıklamıştı. Fransız mahkemeleri kitabın yasaklanmasını reddetse de Dominique Strauss Kahn Lacub ve yayıncısına 50 bin euroluk tazminat davası açarak davayı kazanmıştır.  4- Lolita - Vladimir Nabokov

  1955 ‘de orta yaşlı adamla 12 yaşındaki kızın yasak ilişkisini anlatan roman sürekleyici ve farklı anlatımıyla 20. yüzyılın en çok satan kitapları arasında yer alsada İngiliz rük İdaresi yetkililerince kitabın ülkeye sokulması ve kopyalarının yasaklanması talimatıyla 1959’a kadar yasaklı kaldı. Bu roman 1962’de Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye taşınmıştır.
  5- The Spycatcher – Peter Wright

  Bu kitap Peter Wright’ın etikdışı yöntemlerle bilgi toplayarak İngiltere istihbarat örgütünün CIA'nın suikast planları ve komlolarını açıklamıştır. Kitap 1987’de Britanya ve İngiltere’de yasaklandı. İskoçya ve Avustralyada ise 2 milyonluk satış hasılatı elde etti.

  Yazan : Sürmenaj

  Devamı gelecektir.

  Konu Sürmenaj tarafından (29.Haziran.2014 Saat 03:52 ) değiştirilmiştir.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  6- Yaban Kuğuları – Jung Chang

  Jung Chang’ın ailesindeki üç kuşak kadın üzerinden anlattığı aile hatıratı Batılı okurlara Mao’nun Komünist Partisi’nin katı yönetimi altındaki Çin’in sosyal hayatına ilişkin bir fikir veren ilk kitap oldu. 13 milyonun üzerinde satan “Yaban Kuğuları” bütün zamanların en çok satan edebiyat dışı kitabı olarak kabul edilmesine karşın yayımlandığı 1991 yılından bu yana Çin’de yasak.  7- Lady Chatterley’in Aşığı – D.H. Lawrence
  Lawrence’ın bir yasak aşk ilişkisini anlatan bu cüretkâr romanı İngiltere’de yayımlandığı 1928’den Penguin’in 1959 tarihli Muzır Yayınlar Yasası uyarınca yayın haklarını elde ettiği 1960 yılına kadar yasaklı kaldı. Kitap savcılık makamının “Bu karınızın ya da hizmetçinizin okumasını isteyeceğiniz bir kitap mıdır?” sorusuna sahne olan bir duruşma sonrasında yayımlanışının daha ilk gününde 200 bin adet sattı.
  8- Kavgam-Adolf-Hitler
  Adolf Hitler’in bütün dünyada milyonlarca satılan otobiyografi/manifestosu 1945’te Almanya’da yasaklandı. 2010’da metnin halen Bavyera eyalet hükümetinin elinde tuttuğu telif hakkının süresinin dolacağı 2015’te şerhli olarak yayımlanacağı duyuruldu. Kitaba bütün dünyada birçok kısıtlama ve doğrudan yasak getirildi. Örneğin Polonya’da 1992’ye kadar yayımlanmadı Arjantin’de ise yayımı ve önemli adetlerde ülkeye sokulması yasadışı sayılıyor.


  9- Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok – Erich Maria Remarque
  Birinci Dünya Savaşı’nı yaşayan bir yazarın kaleme aldığı savaşın vahşetine dair bu cesur roman 1933’te Alman askeri güçlerini olumsuz şekilde tasvir ettiği gerekçesiyle Nazi yönetimi tarafından yasaklandı. Kitap I. Dünya Savaşı üzerine en saygın ve ünlü edebi eserlerden biri olmaya devam ediyor

  10- Doktor Jivago – Boris Pasternak
  Pasternak’ın Bolşevik devrimi sonrası Rusya’daki hayatı tasvir eden romanı Sovyetler Birliği’nce 1988’e kadar yasaklandı. Kitabın Bolşevik partisine ilişkin açık eleştirileri öylesine bir düşmanlık yarattı ki SSCB vatandaşlığından atılmakla tehdit edilen Pasternak 1958’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü geri çevirmek zorunda kaldı.
  11- Oz Büyücüsü – Frank Baum
  “Oz Büyücüsü” çoğumuza masum bir peri masalı olarak görünse de kadın kahramanı cadılar ve uçan maymunlar gibi “dinsiz” karakterleri vasıtasıyla “sakıncalı” değerleri desteklediği gerekçesiyle 1930’lar ve 1950’lerde olmak üzere iki kez yasaklandı.

  12- Anne Frank’ın Hatıra Defteri
  Ergen yaştaki bir Alman kızın Nazilerden saklandığı ve sonrasında Bergen-Belsen toplama kampındaki günlerini anlattığı günlüğü ilk yayımlandığı 1952’den bu yana 60 dile çevrildi ve bütün dünyada 30 milyon sattı. Buna karşın kitap Yahudileri olumlu bir şekilde gösterdiği gerekçesiyle Lübnan’da yasak. “Schindler’in Listesi (Schindler’s Ark) ve “Sophie’nin Seçimi” de yasaklanan kitaplar arasında.

  13- The Satanic Verses – Salman Rushdie
  Salman Rushdie Hazreti Muhammed’in hayatından esinlenen kitabının yayımı sonrasında Devrim lideri Ayetullah Humeyni’nin hakkında “İslam’a hakaret ettiği” gerekçesiyle çıkardığı bir ölüm fetvasına maruz kaldı. Bütün dünyada Rushdie karşıtı protestolar düzenlenirken İngiltere’de kitabı bulunduran kitabevleri bombalandı.

  Daha da vahimi kitabın Japon çevirmeni öldürüldü İtalyan çevirmeni bıçaklı Norveçli yayıncısı ise silahlı saldırı sonunda yaralandı.  14- Going Clear – Lawrence Wright
  Hitler’in bütün dünyada milyonlarca satılan otobiyografi/manifestosu 1945’te Almanya’da yasaklandı. 2010’da metnin halen Bavyera eyalet hükümetinin elinde tuttuğu telif hakkının süresinin dolacağı 2015’te şerhli olarak yayımlanacağı duyuruldu. Kitaba bütün dünyada birçok kısıtlama ve doğrudan yasak getirildi. Örneğin Polonya’da 1992’ye kadar yayımlanmadı Arjantin’de ise yayımı ve önemli adetlerde ülkeye sokulması yasadışı sayılıyor.
  15- The Well of Loneliness – Radclyffe Hall
  İlk olarak 1928’de yayımlanan ve varlıklı bir kadının bir başka kadına duyduğu tutkulu aşkı anlatan roman bugün Hall’un alttan alta kendi cinselliğiyle yüzleştiği otobiyografik bir metin olarak görülüyor. Kitap öpüşme dışında tahrik edici herhangi bir unsur içermemesine karşın bir muzır yayın davasına maruz kaldı ve “bu türden ahlaksızca etkilere açık kişileri ayartabileceği ve yoldan çıkartabileceği” gerekçesiyle yasaklandı. 1949’da yeniden basılmaya başlanan kitap milyonlarca sattı; hâlâ da lezbiyenlere meşruiyet sağlayan çığır açıcı yapıtlardan biri olarak görülüyor.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel paylaşım. Yasaklı kitap ve filmleri çok severim.

  13. Kitabı biran önce temin edeceğim..

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Oz büyücüsünün yasaklı oluşuna hayret ettim.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Going Clear - Lawrence Wright

  İsim: 1.jpg
Görüntüleme: 2
Büyüklük: 28.3 KB (Kilobyte)  Lawrence Wright’ın Scientology tarikatının içyüzünü anlatan kitabı doğrudan yasaklanmamasına karşın İngiliz yayınevi Transworld hukuki değerlendirmeler sonrasında kitabı İngiltere’de yayımlamak üzere yaptığı anlaşmayı feshetti. Yayıncının kavgacılığıyla namlı Scientology’nin açacağı bir davadan ürkmüş olması pekala mümkün görünüyor.

  Operation Dark Heart - Anthony Shaffer  İsim: 2.jpg
Görüntüleme: 2
Büyüklük: 44.5 KB (Kilobyte)


  ABD ordusunda yarbay rütbesiyle istihbarat subayı olarak görev yapan Anthony Shaffer’ın 2010 tarihli bu hatıratı ABD Savunma Bakanlığı’nın ‘hassas’ bilgilerin ifşa edilmesini engelleme uğruna başvurduğu yöntemler nedeniyle ünlendi: Kitabın yaklaşık 10 bin kopyalık ilk baskısı Pentagon tarafından satın alındı ve imha edildi. Kitap Shaffer’ın Afganistan’da geçirdiği beş ayı anlatıyor ve Amerikan istihbarat örgütlerinin gizli faaliyetlerine ilişkin ayrıntıları ve iç işleyişlerini anlatıyor.

  Da Vinci Şifresi - Dan Brown


  İsim: 3.jpg
Görüntüleme: 2
Büyüklük: 39.1 KB (Kilobyte)


  Dan Brown’un İsa’yı Maria Magdalena’yla evli ve çocuk babası biri olarak tasvir eden olay kitabı Lübnan’da yasaklanırken Katolik liderler tarafından “hakaretamiz” unsurlara sahip olduğu olduğu gerekçesiyle kınandı. Katolik Kilisesi 2008’de kitabın devamı “Melekler Ve Şeytanlar”ın (Angels and Demons) film uyarlamasının Roma kiliselerinde çekilmesine izin vermedi. Vatikan’ın sözcüsü Peder Marco Fibbi kararı şöyle yorumladı: Genellikle senaryoyu okuruz ama bu durumda gerekli olmadı. Dan Brown’un adını duymak bile yeterliydi.”

  Harry Potter (1997-2007) - J.K. Rowling


  İsim: 4.jpg
Görüntüleme: 2
Büyüklük: 38.1 KB (Kilobyte)


  Harry Potter dizisi bütün dünyada 450 milyonun üzerinde satan J. K. Rowling’in muhtemelen okur kaybetmekten yana bir sıkıntısı yok. Ama Harry Potter’ın dünya çapındaki popülerliğine rağmen dizinin ilk dört kitabı Amerika’nın en çok yasaklanan kitaplarından biri olma ‘şerefine’ nail oldu. Cadılığı ve büyücülüğü desteklemekle itham edilen ve “satanist gözbağcılığının başyapıtı” olarak yaftalanan dört kitap ABD’de yasaklandı ve yakıldı; buna karşın birçok okul velilerin söz konusu kitapları kütüphanelerinden çıkarmaları yolundaki talebine inatla karşı durdu.  The Dark - John McGahern


  İsim: 6.jpg
Görüntüleme: 2
Büyüklük: 27.4 KB (Kilobyte)  McGahern’ın 1965’te yayımlanan ve İrlanda taşrasında ruhban sınıfı ve aile içindeki cinsel istimarı konu alan kitabı İrlanda hükümetince neredeyse basılır basılmaz muzırlık gerekçesiyle yasaklandı. Tartışma nedeniyle öğretmenlik mesleğinden olan ve inzivaya çekilen McGahern sonraki beş yıl boyunca yeni bir kitap yayımlamayı reddetti. Samuel Beckett gibi ünlü yazarların destek verdiği McGahern’ın kitabına konulan yasak 1972’de kaldırıldı. MacGahern sonradan aralarında Booker Ödülü’ne aday gösterilen “Amongst Women”ın da

  Alice Harikalar Diyarında - Lewis Carroll


  İsim: 7.jpg
Görüntüleme: 2
Büyüklük: 42.8 KB (Kilobyte)
  Carroll’ın 1865 tarihli kitabı çoğu okur için çocukların imgelemini kuşaklar boyunca cezbeden zarif bir keşif öyküsüdür. Ne var ki Çin’de tehlikeli ölçüde tahripkâr özellikler taşıdığına kanaat getirilen kitap bilinç dönüştürücü maddelere yaptığı anıştırma gerekçesiyle değil hayvanlarla konuşma faslı nedeniyle 1931 yılında Hunan eyaletinde yasaklandı. Vali Ho Chien’e göre havyanlarla insanoğlunu aynı seviyeye koymak “felaket” bir şeydi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş