ABDnin Askeri Müdahaleleri 1801den Günümüze

YazarZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

YayıneviZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ciltsiz
3500 TL
%26
2599 TL
(KDV Dahil)

ABDnin Askeri Müdahaleleri 1801den Günümüze

ABD Silahlı Kuvvetleri 1775te kurulmuş ilk yurtdışı ve ilk Atlantik ötesi müdahalesini 1801de Kuzey Afrikada Berberi Savaşlarına katılarak yapmıştır. Bu tarihten günümüze kadar dünyanın çeşitli bölgelerine ellinin üzerinde askeri müdahalesi olmuştur.

1990 yılından bu yana küresel ölçekte "Yeni Dünya Düzeni" bölgemizde ise "Büyük Ortadoğu Projesi"ni hayata geçirmek istemektedir. O gün bugündür emperyalist tahakküme direnen ulusal devletler ABD ve güdümündeki NATOnun baş hedefi haline gelmiştir.

ABDnin 1800lerden bu yana dünya çapında yürüttüğü askeri faaliyetleri ve emperyalist müdahaleleri açığa çıkaran incelemelerden oluşan bu kitap on beş farklı üniversiteden otuz dört akademisyen tarafından yaklaşık bir buçuk yıl içerisinde hazırlanmıştır. Prof. Dr. Haydar Çakmak tarafından yayına hazırlanan bu kitapta uzmanı oldukları bölgeleri en detaylı şekilde inceleyen bilim insanları bu çok hassas konuda akademik ve düşünsel özgürlük prensiplerine bağlı kalarak uluslararası ilişkilerde ülkemizdeki literatür eksikliğini gidermişlerdir. Bu çalışmanın konuya ilişkin bilimsel araştırmalara ve akademik tartışmalara zemin oluşturmasını diliyoruz.

Sayfa Sayısı: 576
Baskı Yılı: 2013
Dili: Türkçe
Yayınevi: Kaynak Yayınları