# Murtaza Demir - Ateş-i Aşk / Sivas Katliamı'nın Gerçek Hikayesi #

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]'in "Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]" adlı kitabında tarihimize "Sivas Katliamı" olarak geçen Madımak Katliamı Madımak Olayı da denilen vahşetin kendisinin tanıklığıyla yeniden gündeme gelmesine şahit olacağız...

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


2 Temmuz 1993'te gerçekleşen katliam Sivas'ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmişti. Bu organizasyon Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında gerçekleşirken Madımak Oteli'nin yakılması sonucunda çoğunluğu Alevi olan 33 yazar ve düşünür ile 2 otel çalışanı yanarak ya da dumandan boğularak can vermişti.

Bu Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] da Sivas Katliamı'nın 20. yıl dönümünde okurlarla buluşacak...

Murtaza Demir kendi tecrübelerine dayanarak bu olayın gerçek hikâyesini Ateş-i Aşk kitabında anlatıyor.

Murtaza Demir 1990'lardan sonra Alevi kitle örgütlerinin ortaya çıkışlarını Sivas Katliamı'yla yüzleşmelerini ve sonrasında mücadelelerinin nasıl gelişip ilerlediğini kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlatıyor.

Alevi toplumunun önde gelen isimlerinden Murtaza Demir sadece bir katliamın tanıklığını yapmakla kalmıyor Ezilen Dünya'nın “mezhep savaşlarına” sürüklendiği yeni dönemi de inceliyor.

Ateş-i Aşk ülkemizin Alevi-Sünni çatışmasına itildiği günümüzde Alevilerin düşün dünyası ve ruh halini “içeriden” aktaran önemli bir kaynak kitap.

Murtaza Demir - Ateş-i Aşk / Sivas Katliamı'nın Gerçek Hikayesi | Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] Siyaset / İnceleme 230 sayfa Temmuz 2013.