YayıneviZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ciltsiz
3200 TL
%27

2349 TL
(KDV Dahil)


Tarihten Teknolojiye

Bu kitap elli yıllık bir meslek hayatının akademik çalışmanın Türkiye ve Dünyaya bakıp anlama çabasının bazı ürünlerini toplu bir değerlendirme amacıyla okuyucuya sunulmasıdır. İlk eleştirileri Ergun Türkcan kendisi yapıyor ve elli yılda ülkenin dünya sisteminin ve tabii kendisinin nasıl değiştiğini gösteriyor. Tarihten siyasete iktisat teorisinden para meselelerine bilim ve teknoloji politikalarına değin pek çok alanda değişimin ne köklü olduğu bu yazılardan anlaşılabilir. Türkcanın daha önceki kitaplarıyla "Bilim Teknoloji ve Politika" ile "Türkiyede Planlamanın Yükselişi ve Çöküşü 1960-1980" birlikte bu kitap Türkiye tarihinin önemli dönüşümlerine belli bir yorum getirmektedir.

Korkut Boratav meslektaşı Ergun Türkcanı aşağıdaki satırlarla değerlendiriyor: İktisat düşüncesinin iki rakip akımına baktığımızda değeri ister "nedret" ile ister "içerilen emek" ile ölçünüz; Ergun Türkcanın bu derlemede yer alan yapıtları iki ölçüte göre de değerlidir. Bir kere yazarının önemli bir özelliği uzmanlığı reddetmesidir. Bilim ve düşün ürünlerinin aşırı uzmanlaşma ile (Türkiyeye özgü) omurgasız lâfazanlık arasına sıkıştığı bir ortamda istisnaîleşen bu "aydın türü"nün yazıları da alışılmışın dışındadır; aykırıdır; kaybolmakta olan "nadir" bir perspektifi içerdiği için değerlidir. Öte yandan elli yılı aşan hem yoğun hem de nitelikli bir emek sürecinin ürünleri olarak da değerlidir.

Attila İlhan da Mart 1986 yılında Ergun Türkcan için şöyle yazmıştı: "Haco Hanım Vay" henüz yayınlanmıştı Dr. Ergun Türkcan okumuş bir de eleştiri yazmış "Sanat Olayı"na ulaştırdı. Önce meslekten eleştirmenlerin değerlendirmelerini görelim istedik yazısını yayınlamadık. Artık herkes meslekten eleştirmenin (hiç değilse önemli bir kısmının) nasıl gördüğünü biliyor. Dr. Türkcanın eleştirmesini okumalarının sırasıdır: Adam iktisat hocası teknoloji uzmanı üzerine kitap yazmış; ama metodu bilimsel bakışı nesnel ufku geniş değerlendirmesi hem çok taraflı hem de çok değişkenli; bilmem ya meslekten eleştirmenlerimizin bir kısmı vırt zırt ofsayta düşmek istemiyorlarsa bilim adamlarının yazdıklarını iyice incelemelidirler!