Romancı şair oyun yazarı mühendis trompetçi besteci bale ve operalara imza atan bir sanatçı senarist müzik direktörü… Ölümün erken geleceğini hissetmişçesine dur durak bilmeden üreten Vian kıyasıya eleştirilmesine anlaşılmamasına rağmen vazgeçmedi; çünkü yaşadığı zaman ve yerle sınırlı değildi sözü. Bu yüzden onunla bugün tanışanlar
bile eserlerindeki sonsuz yenilikle karşılaşıp büyülenirler.

Boris Vian’ın Paralel Hayatları’nın her bölümü Vian’ın farklı yönlerini ve eser verdiği sanat dallarını ayrı ayrı inceliyor. Fakat bu kitap Boris Vian üstüne bir deneme ya da yapıtlarıyla ilgili eleştirel bir çözümleme değil kesinlikle. Sanatın her alanındaki üretiminden oluşan geniş çerçeveyi hayat insanlar dünya savaş militarizm karşıtlığı aşk ölüm yaratım ve pek çok başka konuya ilişkin düşünceleriyle zenginleştiren bir çalışma sanatçı ve insan Boris Vian’ın hikâyesini kendi sesinden aktaran bir “hayat dökümü”.

Dostu Boris Vian’ın arşivini titizlikle tarayan Noël Arnaud tanıklıklarla ve başka hiçbir yerde yayımlanmamış eser ve yazılarla biyografi alanında benzersiz bir çalışma sunuyor bizlere.