“İnceldiğinde çeşitli sebeplerle delindiği de olur uykunun. Ne bileyim bazen zihnimizdeki sivri uçlu bir hatıra deler onu; bazen henüz hazmedemediğimiz bir sözün acısı bazen kolu bacağı aklımızın dışında kalan bir düşünce yahut bir duygu bazen de etrafımızda olup biten bizim fark edemediğimiz meçhul bir şey deler. İşte o vakit delinen yerden içerisi görünmez ama dışarısı görünür. Hakikat oradan gerçekte olduğu gibi görünmez tabii; uykunun sisi yüzünden kendisinin biraz berisinde yahut gerisinde görünür.”

Sise benzemeyen tuhaf bir sisin içindeydi şehir. On dokuzuncu katın hizasında “ben gerçeğim” diyen bir güvercin kanat çırpıyordu. Binnaz Hanım’ın tombul elleri vardı. Ucu bucağı görünmeyen bir boşluğa düştü Ziya. Hışır hışır öten naylon şeritler. Te ilerde Suriye! Kaldır başını! Huoop! Yüzü çilli bir çocukluk. Efil efil tüten bir pişmanlık. Hiç işte hiçbir şey olmadı. “Şikâyetçi misin?” “Değilim Komutanım.” Kolonya limontuzu ve su. Bakma öyle karanlıkta Mensur. Aynalı kahve. Güzel Nefise. Kim o uzaktaki adam? Tufana emanet bir dünya. Her kötülük bir iyiliğin içine akıyor işte...

Heba göz gözü görmez insafsızlığın doğruya benzemeye muvaffak olan yalanın utanmazlığın lincin kıstırılmışlığın romanı. Edebiyatın kirişlerini çatlatan büyük bir yazardan yalnızlığın pişmanlığın askerliğin heder olmuş bir ömrün romanı. İpek kadar yumuşak ve ipek kadar sağlam.

Sadık okurları için yeni keşifler sunacak yeni tanışanları sadık okurlara dönüştürecek bir Hasan Ali Toptaş romanı...