“Yapabilir misin?”

“Neyi yapabilir miyim Cemil?”

“Kızımı geri getirebilir misin? Onu bu orospu çocuklarının elinden kurtarabilir misin? Hiç kimse bunu yapabilecek durumda değil.

Hiç kimsenin maçası sıkmıyor sıksa da resmi görev ellerini kollarını bağlıyor. Her dakika gözaltına alabilirler. Bu adamların izini sürmeye kalkanı mimliyorlar iz sürdürmüyorlar. Tanıdığım insanlar arasında bunu yapabilecek tek kişi sensin. Süreyya bunu yapabilir misin?”

AKP yeniden kazanmıştı pek bir şey değişmemişti. Aynı göğe bakıyorduk işte. Trafik gene o trafik hep aynı sakalet hep aynı yaveler… Martılar Haliç kokuyor Kürt bebeler Beyoğlu tramvayına asılıyordu akşam vapuru hep kalabalıktı. Kimseye ne yapacağını söylemeden geliyordu gece. Süreyya Sami sırt ağrılarıyla uyanıyordu. Samsun yakıyordu üst üste. Göz ucuyla Türkiye Kupası finaline Alex’e bakıyordu. Eski gazeteleri okuyordu. Parası yoktu. Bir şey arıyordu ama sanki hep eksile eksile arıyordu.

Bir gün devresi çıkageldi yardım istiyordu. Sinematek’in barında elini tuttuğu kadını hatırladı. Bal rengi gözlü kız kayıptı. İçinde yıllar önce kurulmuş saatli bir bomba patladı.

Reis Efendi’den Zeynep’i geri almalıydı. Hangi cehennemdeydi o çiftlik? 38’lik Colt dördüncü seriydi.

Süreyya Sami başka bir serüvenle 2009 yılında…