Kitap Özet

Kader Konuk kışkırtıcı bir sav ortaya atıyor: Modern Türk kimliğinin yalnızca Kemalist kadrolar tarafından kurulmadığını Nazi zulmünden kaçıp ülkeye gelen Alman-Yahudi sığınmacıların yani Türkiye toplumu içerisindeki ayrıcalıklı yabancıların bu kimliğin inşasında önemli bir rol oynadığını öne sürüyor.

Kitabın merkezinde 1936'da Almanya'yı terk edip İstanbul Üniversitesi'nin yeni kurulan Yabancı Diller Okulu'nun başına gelen Erich Auerbach ve bu dönemde kaleme aldığı çığır açıcı eseri Mimesis: Batı Edebiyatında Gerçekliğin Temsili var. Bu eserin yazıldığı bağlamı ele alan Konuk İstanbul'un Auerbach'ın Mimesis'i yazma sürecini nasıl şekillendirdiği meselesi üzerinde duruyor. Mimesis'in Türkiye'nin hümanist reform hareketini bir tür kültürel mimesis çerçevesinde anlamamızı sağlayacak bir eser olarak karşımızda durduğunu gösteriyor.

Edebiyat eleştirisi kavramlarını verimli ve yaratıcı bir biçimde kullanarak Türkiye'nin kültürel tarihini kavramamızı sağlayan bu kitap Doğu-Batı ilişkilerine dair incelemelere de yepyeni bir yaklaşım getiriyor.Kitap Ön YüzüKitap Künyesi


Doğu Batı Mimesis - Auerbach Türkiye'de
Kader Konuk

Metis Yayıncılık

» Sosyoloji
» Toplum

Fiyatı : 2300 TL

Mart 2013 320 sayfa ISBN: 9789753428903